podzimní Agora 2018, část II

Neděle se nesla v poněkud intenzivnějším tempu než sobota. Workshopy byly tři, každý měl hodinu a půl.
Já začal hned ráno s kratší procházkou po Brně, ze střediska na Kounicovu ulici a to proto, abych si v praxi vyzkoušel mobilní navigaci naviterier, která tu s námi sice už nějaký ten rok je leč Brno stále pokryté nemá, tak nám vývojáři přivezli aspoň demoverzi. Je to navigace, která je uzpůsobena s popisy navigačních kroků tak, aby byly co nejlépe srozumitelné pro nevidomé. Mám z toho celého stále dost smíšené dojmy a spíše jsem tenhle workshop bral jako příležitost být chvíli venku, neděle byla oproti sobotě slunečná. Naviterier chci nicméně otestovat naživo, v centru Prahy, kde funguje.

Druhý workshop byl spíše takový sdílecí, o podnikání bez zraku, o přístupnosti webů, o platebních terminálech, o applu a tak nějak všem co souvisí s tím, když chce někdo nevidomý působit jako OSVČ. Bylo to moc fajn, já se konečně dověděl třeba,co je datová schránka a jak funguje, pan Karel to měl vše pěkně nachystané.

A třetí workshop byl, tedy aspoň pro mě spíš takový hrací, neboť pánové nám dovezli mluvící tlačítkový telefon pro nevidomé blindshell a já si připadal jako kdybych se vrátil o deset let zpět, kdy jsem měl stařičkou motorolu a ťukal sms na numerické klávesnici. Každopádně pro lidi, co neradi dotykové telefony vidím v téhle novince opravdu potenciál, stojí to cca 8000 má to vše, co by člověk mohl pro běžný život potřebovat a ovládá se to velice rychle a pohodlně.

No a mezi tím samozřejmě ještě proběhl oběd, zase se roznášela pizza, zase jí bylo asi šest druhů a měli ji moc dobrou.

závěr a poděkování

Letos hodnotím agoru jako naprosto super
Workshopy byly zajímavé, organizace byla super, když někdo potřeboval někam doprovodit, donést kafe vodu, vždy se našel poblíž nějaký dobrovolník.
Výstavu jsem letos nestihl, tak hodnotit nemůžu, ale to co jsem vidět a zkusit chtěl, k tomu jsem se dostal a byly to opravdu velmi zajímavé hračky, myslím, že se v příštích letech v oblasti asistivních technologií máme na co těšit.

úplně na konec bych chtěl poděkovat hlavně Radkovi Pavlíčkovia Josefu Konečnému za další fajn počin, hlavně to, že letos dovezli i zahraniční speakery, bylo by fajn, kdyby jich příště mohlo být třeba více, pokud to bude možné.
Potom si můj nemalý vděk zasluhují všichni dobrovolníci a lektoři a taky dík sponzorům, díky kterým jsme to celé mohli mít letos opět úplně zadarmo, hlavně firmě Deloitte a Světlušce.
Tak snad zas za rok naviděnou a naslyšenou, mám v plánu zkusit si tohle celé z druhé strany a připravit si workshop.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Pavel Ondra. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *