Google Pixel XL Recenze poslepu

tohle léto mi v rukách přistál nejnovější telefon Googlu, Pixel XL. Na tenhle kousek jsem se obzvláště těšil, nejnovější android, čistý systém bez grafických nádstaveb, Google asistent… jak to celé tedy dopadlo?

na omak

Telefon je prostě hezký, když jsem ho poprvé vybalil a on mi vypadl do ruky, moje reakce byla prostě WOW, konečně to nevypadá jako laciný plasťák. K designu mám jen dvě výhrady, sám bych si verzi XL nekupoval, je to na mě už moc veliké, jsem zvyklý na design iPhonu 7 a když jsem třeba chtěl dojet nahoru na stavovou lištu, kolikrát jsem se přistihl, že je to nějak divně daleko, nepohodlné.

Druhou výhradu mám, ale to je jen kosmetický problém, k zadní straně telefonu, kde kovová záda narušuje horní dílec s foťákem a čtečkou otisku prstu.

Sečteno podtrženo, někdy méně je více, pro nevidomého, který neocění větší displej je vhodnější varianta Google Pixel, ta menší.

software

To hlavní, co mě ale na telefonu zajímalo, není vvzhled, ale software. Na pixelu běžel nejnovější android, nougat 7.1.1 a náhoda tomu chtěla, že zrovna když mi telefon dorazil, vydal Google i novou verzi odečítače talkback.

Tak především, Google zamakal na přístupnosti opravdu dosti. Přidána byla pomocná gesta pro orientaci po webu, konečně funguje pohyb po nadpisech, editačních polích, odkazech a tak dále. Dosti se také zlepšila editace textu, i když tady pořád zatím vede iOS. Konečně byla přidána gesta pro práci s ikonkami na ploše a zlepšila se také práce s notifikacemi.
Jediné, co mi pořád dělá problém je zadávání textu, diktování hlasem sice funguje, ale oproti iOS nepodporuje stále zadávání interpunkčních znamének. A hlavně, na iOS je prostě pořád nej vestavěné zadávání braillských znaků na displeji, něco co urychlí psaní textu hodně, pokud člověk ovládá braill od základní školy. Tohle mi na Pixelu prostě chxbělo, zkoušel jsem nějaké aplikace třetích stran k tomuhle určené, ale pořád to není ono.

Pokud jde o aplikace, je to různé, vestavěné aplikace Googlu jsou přístupné všechny, mapy, kalendář, překladač, disk. Menší problém je trošku s hudbou, tady má zas navrch apple, správa playlistů a ovládání přehrávače je prostě u jablíček o dost komfortnější.

U aplikací třetích stran se to různí, whatsapp, messenger, pubtran, idos, to je vše použitelné stejně dobře jak na iPhonu. Trošku problém je s facebookem, uber jsem nedokázal ovládat vůbec

Samostatnou kapitolu tvoří aplikace Google asistent, která funguje tedy jen za předpokladu, že přepnu telefon do angličtiny.
Subjektivně bych řekl, že toho umí více než Siri, uměl mi z mailu vytáhnout nejbližší hotelové rezervace z Airbmb, to samé platilo o dotazu na nejbližší lety, našel mi v mailu letenky do Bangkoku.

Super je taky hraní si s různými obecnějšími dotazy: Ukaž obrázky delfínů, našel pár obrázků. A pak hned další dotaz, řekni mi o nich něco, hned přišel článek o delfínech.

Mrzí mě jen, že to celé není podporované v česku a češtině a také, že jsem neměl možnost zkusit si s tím ovládat nějaké věci z chytré domácnosti, prý to umí termostaty, žárovky a tak. Moc rád bych dostal do ruky ten repráček od googlu na kterém to celé běží také.

závěrem

Od doby, kdy jsem používal androidí telefon jako primární zařízení se Google s přístupností posunul opravdu daleko. A pokud bude pokračovat, brzy dožene i Apple.

Pixel XL je fajn zařízení, má čistý android a kdyby na věc přišlo, nevidomý člověk by jej coby primární zařízení používat určitě mohl a to jak k práci tak i k zábavě.

Až google zapracuje na editaci a zadávání textu, bude vše už naprosto dokonalé. Sečteno a podtrženo, dávám tomuhle telefonu 80%.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Pavel Ondra. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *