Audioverze knihy Marťan, recenze 80%

Vydavatelství OneHotBook bylo tak hodné, že mi k recenzi poskytlo kopii knihy Marťan od Andyho Weira.
Knihu jsem v elektronické podobě četl už před nějakou dobou a v téhle recenzi nehodlám moc pitvat děj, spíše to, jak se podařilo tohle dílko převést do audiopodoby.

Kniha má dvě roviny a také dva způsoby namlouvání.
První rovina jsou deníkové zápisky trosečníka na Marsu Marka Watneyho, které čte Jan zadražil. Je to pro mě nový hlas, ještě jsem ho nikde nikdy neslyšel a kupodivu na mě působí projev dobře, když je tón zápisku sarkastický, je to na projevu poznat, když jde o něco napínavého, rázem se změní i styl přednesu. A u téhle roviny knihy je pořádný přednes důležitý, jelikož se tu občas vyskytují i zdlouhavé chemickomatematicko botanické zápisky a jejich šíleně dlouhé popisy. Bohužel právě u těhhle rozvláčnějších scén občas přednes zklouzává do monotónnosti.

Mimochodem panu Zadražilovi skládám poklonu, já bych se při předčítání kupy dlouhých, občast dosti složitých zápisků asi po chvíli zbláznil.

Druhá rovina, kde se ze země snaží Marka Watneyho zachránit a vymyslet způsob, jak ho dostat domů je pro mě dějově i přednesově o dost zajímavější. Tyhle části knihy čte Jan Vondráček a musím říct, že mi jeho hlas sedí víc než hlas pana Zadražila.
A taky dějově je tahle část knihy lepší, zdlouhavé hrátky s chemií a botanikou tu naštěstí nejsou a já jsem po chvíli přišel na to, že se na tyhle části už dost nedočkavě těším.

Poslední věc k audiozpracování a to jsem tedy opravdu nepochopil úmysl, jsou dost zvláštní předěly mezi jednotlivými zápisky v deníku a mezi částmi z marsu a ze Země.
Ty zvuky na mě působí spíše jako výplod nějaké šílené halucinace i když soudím, že to mělo znít asi jakože sci-fi, vesmír, moderní…
No upřímně, když jsem tenhle ten předěl uslyšel bez varování poprvé, dosti hlasitě jsem se lekl.
Tip pro autory na příště, já bych třeba mezi deníkové zápisky dal jen zvuk obracející se stránky a mezi části z Marsu a Země třeba něco jednoduchého, fajn bylo ve filmové verzi Marťana, předěly byly obyčejné tiché pinknutí.

Závěrečné hodnocení dávám 80% protože části z Marsu jsou občas dosti zdlouhavé a monotóní a protože zvukové předěly jsou pro uši trošku utrpení.
Celkově je ale zpracování Marťana do audio podoby dosti dobré. Já osobně preferuji audio verzi před tou elektronickou a každému, kdo by chtěl Marťana začít číst rozhodně audio doporučuji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Pavel Ondra. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *