Recenze, apple watch pro nevidomého, ano či ne?

Minulý pátek mi T-mobile pujčil v ránci projektu TCROWD již druhé zařízení, pro změnu opět od Applu.
Jde o chytré hodinky Apple watch, v současnosti jediné zařízení tohoto druhu na trhu, které mohou používat nevidomí, “nepočítám korejský startup dotwatch, hodinky s braill. displejem, ty v česku nejsou dostupné.”

Zásadními otázkami pro nevidomého člověka je, má cenu investovat do zařízení, které stojí pomalu tolik, jako samotný chytrý telefon lepší třídy, “verze sport na Alze, 38 MM, 10999 KČ” a najdou u nevidomého člověka smysluplné využití?
Právě na tyhle dvě otázky se pokusím najít odpověď v téhle recenzi.

dojmy ze zařízení z pohledu zpracování

Apple watch jsou první chytré hodinky, které jsem měl kdy v ruce. Mám verzi sport, 38 MM s gumovým páskem.
Styl zařízení jako takového se mi líbí, i když na ovládání je velikost 38 MM trochu krkolomná, je to fakt dost malá věcička a když mám na displeji provádět gesta více než jedním prstem, je problém tam ty prsty pořádně směstnat a provést to tak, aby mi gesto dělalo co potřebuji

Na ruce ale hodinky sedí dobře, nijak mi nevadí a jsou pohodlné a to jsem do teď žádné hodinky nenosil, čas jsem řešil přes mobil, zvykl jsem si během hodiny.

Během prvních dvou dní jsem taky řešil otázku, zda nosit hodinky na pravé ruce či na levé. V pravé ruce obvykle držím bílou hůl, levou mám volnou, tak mě napadlo vyzkoušet ovládání levačkou, leč za chvíli jsem zjistil, že to není pohodlné ani trochu, je to tím, že jsem pravák, na ovládání mobilu jsem taky zvyklý na pravou ruku.

Velký problém mám s hodinkami ale teď v zimě, když má člověk na sobě kvanta vrstev, je prostě dosti krkolomné se všemi těmi vrstvami k hodinkám propracovat aby člověk třeba zkontroloval čas.

No a pokud jde o ovládání jako takové, vystačí si nevidomý člověk s dvěma až třemi dotykovými gesty na displeji, Applem tolik propagovaná digitální korunka u mě téměř využití nemá a navíc se mi s ní děsně špatně pracuje, člověk nemůže pořádně poznat, o kolik s ní otočil.

Závěr, na hodinky si člověk rychle zvykne, nosí se příjemně, v zimě je používání venku krkolomné a pokud chce člověk konfortnější ovládání, rozhodně by si měl pořídit verzi 42 MM.

Zařízení z pohledu softwaru

Stejně jako u iPhonů je ale pro nevidomého hlavním tahákem na Apple watch software.
Od prvního spuštění po vybalení se dá podobným způsobem jako na telefonu rozjet funkce voiceover, takže člověk si může nastavit vše sám bez pomoci někoho vidícího.

Ovládání je taky iPhonu podobné, buď se jezdí po displeji, nebo švihá zleva do prava a naopak a pro aktivaci se taky používá dvojté ťuknutí.
Takže pro někoho, kdo má zkušenosti s iPhonem to bude velice jednoduché hodinky zvládnout.

Co ovšem zvládnout nelze a to minimálně do uvedení další generace hodinek je neskutečná pomalost všeho, od odezvy voiceoveru přes otvírání aplikací až po načítání různého obsahu, zprávy, tweety a tak dále.
Hodinky prostě nejsou určeny na nějakou komplikovanější práci pro někoho, kdo chce vše zvládnout svižně a nedej bože třeba za chůze.

Jednodušší úkony, jako je odbavování oznámení z aplikací, kontrola času, data, počasí, kalendáře, to vše zvládnout lze, poměrně rychle třeba i venku.
Příklad, čas zkontroluju během čtyř sekund, ťuk na displej, hodinky řeknou čas, přikryju displej dlaní druhé ruky, hodinky se zamknou, hotovo

A poslední věc, o které je nutno se v této části zmínit je dost slabý výkon reproduktoru, i když nastavíte voiceover na 100% hlasitosti, je takřka nemožné s hodinkami pracovat, třeba přečíst si SMS na ulici absolutně nelze.

Závěr. Ovládání jako takové je jednoduché a lze se je rychle naučit. Hodinky jsou pomalé, na rychlé odbavení notifikací a kontrolu základních věcí ale stačí.

jednotlivé aplikace a dojmy

Nejčastěji hodinky, kromě kontroly času a podobně využívám při běžném provozu na odbavování notifikací, hlavně z aplikací FB messenger , twitter a vestavěných zpráv.

U FB messengeru a zpráv taky dobře funguje reakce na zprávy od lidí, pokud chci být rychlý a stručný, lze jako reakci poslat přednastavenou odpověď stylu, OK, díky, jsem na cestě, pokud chci být méně stručný, lze odpověď nadiktovat a to takřka se 100% bezchybností.

V případě, že nechci jen odpovídat, ale začít sám psát, vyřešil jsem to tak, že jsem si nastavil na tlačítko přátelé zatím tři kontakty, které nejčastěji potřebuji a tím se celý proces dosti urychlil. Nejsem člověk, co za den vyřizuje stovky SMS či FB zpráv, takže je tahle cesta pro mě OK.

Diktování je fajn, jen bohužel se moc nedá používat někde venku, já opravdu nemyslím, že jsou lidi povinni v tramvaji poslouchat, že jedu domů, nebo že jsem zapoměl nakoupit, přeci jen ještě existuje nějaké soukromí. Jasně, můžu zprávu nadiktovat až budu někde sám, ale v tom případě už je pro mě rychlejší vytáhnout telefon a text naťukat.

Fajn jsou hodinky na klasické funkce, co by člověk od chytrých hodinek čekal ohledně času, minutník, budík, stopky, vše je docela rychle nastavitelné a použitelné. Když si člověk třeba potřebuje stopnout tři minuty při vaření vajíček na tvrdo, nemusí sebou tahat do kuchyně telefon, stačí hodinky na ruce. Plus přidejte k tomu možnost vše spustit přes Siri, v angličtině, a máte tu pro Apple watch opravdu fajn využití.

Jste-li hudební nadšenec a máte třeba i bezdrátové reproduktory, lze hodinky dosti dobře použít co by ovladač hudby, buď je propojíte přímo s nějakým tím repráčkem a hudbu máte v nich, nebo se dají použít jako ovladač pro hudbu, co máte v iPhonu.
Já si s touhle aplikací chvíli hrál, ale přiznám se, že tohle pro mě smysl nemá.

Fitness funkce jsou něco napůl mezi zbytečností a takovou hračkou. Já na nějaké větší cvičení nikdy moc nebyl, běhat se teď v zimě taky nedá. Zajímavé je tohle pro lidi, co rádi měří vše a všude. Pokud chci třeba mít přehled, jak daleko mám z vlaku domů, jak rychle při tom jdu, jaký mám srdeční tep, na tohle vše se mi osvědčila aplikace cvičení.
A taky je fitness část dobrá pro lidi, co rádi různé motivační věci. Lze si nastavitt různé cíle, 30 minut cvičení denně, pro sedavce to, jak často si stoupnou a projdou se a tak dále.

Hrozně fajn je na hodinkách možnost si poslepu vyladit hlavní ciferník do nejmenšího detailu,.
Od nastavení barvy textu, přes typ ciferníku až po rozsah zobrazovaných informací, vše je přehledné a přístupné. Pokud je někdo hračička a má potřebu si týden co týden s tímhle hrát, tu možnost tu má, na druhou stranu já si ciferník nastavil první den a od té doby jsem s ničím nehýbal.

Kromě aplikací na zprávy jsem z těch dalších zkoušel swarm, RSS čtečku newsify a twitter. Jak jsem již řekl, tyhle aplikace jsou ale pro nevidomého dost nepoužitelné. Swarm se načítá hodinu, tweety se mi podařilo načíst až na druhý pokus a pokoušet se procházet kanály v newsify je horor.

Závěr.
Jako fitness zařízení by byly hodinky docela fajn, kdybych byl ten typ.
Na časové funkce je to pro nevidomého opravdu fajn zařízení.
Nevadí-li vám diktování, pokud jde o soukromí, lze hodinky velice dobře používat i na odbavování zpráv.
A pokud jde o nějaké prohlížení sociálních sítí či třeba čtení novinek, jsou hodinky dosti nepoužitelné.

Mimochodem, za ten skoro týden, co watch mám, nenarazil jsem pro ně na jedinou aplikaci od českých vývojářů. Přitom třeba aplikace jako Můj vlak či jízdní řády by se tu určitě hodily, obzvlášť pro lidi, co dost cestují

Závěrečné hodnocení

Takže teď, když je recenze celá, je čas si zodpovědět úvodem položené otázky.

Podle mě zatím pro nevidomého do apple watch cenu investovat nemá. Co bude u druhé a třetí generace nevím. Pomalá odezva a příliš tichý reprák jsou pro mě hlavní dva zápory a to natolik vážné, že já sám bych si hodinky rozhodně zatím nekoupil.

Pokud už ale nevidomý člověk hodinky pořídí, rozhodně pro ně využití najde. Odbavování zpráv, časové funkce, kontrola kalendáře, počasí… Když mám na ruce hodinky a není kolem příliš hluk, už v těchto situacích ani mobil nevytahuju, spíše sahám právě po watch.

A také si s hodinkami připadám mnohem bezpečněji, když si chci přečíst zprávu, riskuji, že mi telefon někde ve městě někdo prostě vyrve z ruky a uteče, watch jsou v tomhle mnohem bezpečnější.

Znám taky pár nevidomých, co rádi sportují a u těch využití vidím taky, ať už při cyklistice nebo při běhání.

Nějak na procenta hodnotit apple watch nelze, je to tak individuální věc, že jediné, co lidem můžu poradit je, jít si hodinky někam vyzkoušet.
Tenhle text slouží spíše tedy jako takové další vodítko pro ty, co se rozhodují, zda by do hodinek šly.

Dvě věci na konec

Prvně bych chtěl opravdu hodně poděkovat lidem z českého T-mobilu za možnost si hodinky na dva týdny pujčit.
Obepisoval jsem spoustu prodejen a serverů, zda by mi hodinky pujčili, nikdo nechtěl nebo nemohl. T-mobile mi v tomhle vyšel vstříc díky projektu TCROWD, kde právě na takové testování různá zařízení pujčují.

A za druhé, pokud vám textová recenze přijde suchá a nezajímavá, mám tu odkazy na má dvě videa, kde ukazuju pár funkcí, jak se apple watch používají poslepu.
První video ukazuje jak se na apple watch odbavují výše zmíněné Zprávy
Druhé je obecnější, tady ukazuju, jak se pracuje s ciferníky, jak to vůbec mluví a tak podobně.

Tak si hezky počtěte nebo pokoukejte a nashledanou u dalšího blogpostu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Pavel Ondra. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *