iPhone, přečti mi jídelák!

S příchodem nové verze systému iOS jsem opět zaznamenal pár dotazů, k čemu je vlastně nevidomému iPhone? proč zrovna iPhone by měl být pro nevidomé nej?
Odpovědí by mohla třeba být i nedávno vydaná aplikace KNFB reader, která posouvá používání dotykových zařízení zrakově postiženými zas na nový level.

KNFB reader, dále už jen KNFB, je aplikace, která umí rozpoznat text na čemkoliv, co nevidomý iPhonem vyfotí.
Podobné aplikace na trhu již sice jsou, ale KNFB se od nich liší tím, že je navržen tak, aby se dal kompletně ovládat s odečítačem voiceover, který je od verze 3GS v každém iPhonu už zabudovaný.
A to je vlastně dalo by se říci vše.

Samozřejmě to zas tak jednoduché není, konec konců aplikace, která stojí 99 EUR by toho rozhodně měla umět více a taky že umí.
V tomto textu se pokusím tedy krátce nastínit, jaké funkce KNFB má. Sám aplikaci koupenou bohužel nemám, jednak neumí rozpoznávat české texty a druhak, 99 EUR zatím nazbyt opravdu nemám, takže jsem informace čerpal z podcastu, na nějž vám dám na konci článku také odkaz. Nevidomý Michael Hansen v něm přímo aplikaci ukazoval a její funkce předváděl.

Co vše to umí

Základní funkcí, jak jsem již napsal výše, je rozpoznávání textu na vyfocených dokumentech. V podcastu Michael předváděl fungování aplikace na stránce s jeho textem o odečítači voiceover, ale dovedu si představit, že lze KNFB použít na cokoliv jiného, například dopisy z úřadu, účty, různá oznámení z pošty a podobně.

Rozpoznané texty lze pak rovnou v aplikaci číst, pomocí vestavěné hlasové syntézy, opět ne v češtině.
Skenovat lze i dávkově, nafotím za sebou dejme tomu pět stránek a pomocí jednoho tlačítka je naráz pošlu k rozpoznání.
Kromě obrázku z fotoaparátu umí knfb rozpoznávat i text v souborech jpg a pdf, v podcastu Michael předváděl rozpoznávání na pdf, které mu dorazilo e-mailem.
A samozřejmě s rozpoznanými soubory lze dále pracovat, sdílet je na sítě jako facebook a twitter, poslat je mailem či vyexportovat rovnou na dropbox a to jako čistý txt soubor, či jako formátované html.

Jak se to používá?

Aplikace byla navržena tak, aby se ovládala co nejjednodušeji.
To znamená, že namířím telefon na dokument, stisknu tlačítko take picture a během pár sekund se začne přehrávat rozpoznaný text.

Pokud si člověk není jist, zda je v záběru telefonu celý dokument, má v KNFB k dispozici funkci field of wiev report, po jejíž aktivaci je ohlášeno, jaká část dokumentu je vidět.
Ideál samozřejmě je, když se ozve něco jako, viditelné všechny čtyři rohy, ale chce to asi docela cvik naučit se telefon správně namířit, i Michael musel během demonstrace několikrát správnost záběru ověřovat.

Druhou užitečnou pomůckou při skenování je funkce, která pomocí vibraci indikuje, zda je telefon správně nakloněn. Když je ve vodorovné poloze, vůči dokumentu, je potichu, jakmile se odkloní na tu či druhou stranu, začne vrnět.

Pokud tedy drží telefon člověk správně, stačí už pak jen dokument vyfotit a je hotovo.
Při přehrávání rozpoznaného textu si jej pak pomocí dvojklepu dvěma prsty může zapauzovat a tím samým gestem zase spustit.
Text lze posouvat i po větách, či si jej nechat přehrávat na pozadí, například při zamčené obrazovce.

Pokud jsou při rozpoznávání textu nějaké problémy, v textu je hodně chyb a podobně, lze proces rozpoznávání ještě doladit.
je možné nastavit, zda se má fotit s bleskem či bez blesku, zda má telefon detekovat sám,zda blesk použít a také lze nastavit typ dokumentu, jedno či vícesloupcový.

Závěrem

Aplikace KNFB se mi z toho, co jsem slyšel, líbí hodně.
Je to sice nejdražší aplikace v Appstore, kterou jsem kdy viděl, na druhou stranu, on ani finereader, ze kterého konec konců KNFB používá rozpoznávací engine, není nic levného.

Pokud bude KNFB v budoucnu umět i české texty, opět, finereader je umí přeci taky, docela dost bych o koupi uvažoval.

Mám trochu sice obavu, jak to půjde s různými typy dokumentů, různé velikosti, různé typy písma, různé světelné podmínky a tak podobně, ale myslím si, že až čs ukáže, jak to vše bude fungovat. On i Michael upozorňoval v podcastu, že to chce rozhodně notnou dávku trpělivosti, naučit se, jak správně skenovat. Ale myslím, že výsledek za námahu rozhodně stojí.

Už vidím výraz té úřednice, jak si vytáhnu iphone, namířím ho na nějaké to šílené lejstro a za chvíli ho mám a čtu.
No a nebo dojdu do restaurace, dostanu jídelníček a během chvíle ho mám přečtený, žádné otvírání webovek restaurace a podobné věci.

A v tom, moji milí, je právě kouzlo všech těch chytrých přenosných hračiček.
To, že si nevidomí můžou skenovat téměř cokoliv, rychle a jednoduše, prakticky kdekoliv, je onen nový level, na které chytré telefony právě postoupily.

A na konec textu ony zmíněné odkazy.
Podcast s demonstrací KNFB najdete TADY.
A PS na závěr, nebyl bych to já, kdybych okamžitě neodeslal e-mail s dotazem, zda bude KNFB i pro android a zdá se plánuje podpora pro češtinu.

1 komentář u „iPhone, přečti mi jídelák!

  1. Tak tohle vypadá teoreticky hooodně užitečně… Tak snad se nebude teorie moc rozcházet s praxí…. 🙂 Taková představa, jak si člověk např. ve Studentovi z Brna do Prahy půjčí časopis a za tu cestu ho naskenuje a přečte, je dost vtipná a lákavá zároveň. 😀 Ale nejpraktičtější by to fakt mohlo být na podepisování různých dokumentů (úřady, smlouvy u operátorů atd.), to by se člověk už pomalu mohl obejít bez doprovodu, když by si všechno na takovýchhle místech mohl přečíst sám. 🙂 Ta sumička je ale brutální….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *