blind-shell, jednoduše dotykově pro nevidomé

Když se řekne nevidomý a dotykový telefon, určitě si spousta lidí řekne, nesmysl!
Samozřejmě, v dnešní době jsou již technologie natolik pokročilé, že i zcela nevidomý člověk může téměř dokonale dotykový telefon ovládat.

Jednak tu máme Apple, se svým systémem iOS a v něm integrovaným software Voiceover, který umožňuje ovládat telefony iPhone pomocí sady gest, navržených tak, že nevidomý může se zařízením pracovat rychle a efektivně.
To samé by se dalo v dnešní době říci už i o systému Android, kde Google postupy od Applu kopíruje a nebudeme-li zacházet do detailů, funguje zde vše také již zcela spolehlivě.
Jedinou černou dírou tak zůstává systém Windows phone. Srovnávat, co funguje a nefunguje v jednotlivých systémech není ale předmětem tohoto článku. Pokud by toto někoho zajímalo, uvedu jednotlivé zdroje na konci textu.

Co když příjde nevidomý, který nemá na to, učit se všechna dotyková gesta, ovládání je pro něj složité, či se prostě nechce učit pracovat se všemi funkcemi telefonu.
Je spousta lidí, kteří potřebují jen telefonovat, psát, spravovat kontakty a případně si nastavit budík, pořídit zvukový záznam a to je vše.

Možností pro tyto lidi je telefon s předinstalovanou aplikací BlindShell, vzniknuvší na ČVUT v Praze.
Aplikace je určena pro zařízení se systémem android a má opravdu jen ty nejzákladnější funkce. Umí telefonovat, přijímat a odesílat zprávy, lze v ní spravovat kontakty, zjišťovat info o stavu telefonu a má pár dalších doplňkových aplikací, budík, diktafon a jednoduchou čtečku textových souborů.

Samozřejmou součástí je možnost nastavit základní parametry, hlasový výstup, vyzváněcí profily a pár dalších věcí.

BlindShell je zatím ve fázi beta, dá se však již stáhnout z Googleplay a to zcela zdarma.
Jedinou investicí, kterou tak člověk bude muset provést je instalace hlasového výstupu v češtině, pokud nechce používat dosti nekvalitní předinstalovaný od Googlu. Nejdražší hlas tu ale stojí jen něco okolo 150 KČ.

Ovládání

Aplikace se instaluje jako alternativní launcher, tzn. že člověk, pokud nechce, vůbec se nemusí mimo její rozhraní dostat.
Vše je realizováno pomocí jednoduchých menu, např. hned hlavní obrazovka má pouze sedm položek, telefon, zprávy, kontakty, info o stavu, nastavení, další aplikace a zmeškané události.

Tedy pro člověka, který nepotřebuje pět domovských ploch, se složkami, widgety a bůh ví čím naprostý ideál.

BlindShell má svůj vlastní systém gest, která jsou navržena tak, aby je pochopil úplně každý.
Klepnutím vpravo nebo vlevo na okraji obrazovky se listuje vpřed nebo vzad po menu s položkami, delším přidržením prstu na středu obrazovky položku člověk aktivuje, delším přidržením dvou prstů na středu obrazovky se člověk vrátí o obrazovku zpět. A to je vlastně vše.

Dlouhým stisknutím zapínacího tlačítka telefonu lze navíc v kterémkoliv menu, v kterékoliv podaplikaci vyvolat jednoduchou vestavěnou nápovědu, která všechna gesta vysvětlí a objasní.

Psaní a editace

Samostatnou kapitolou je pak psaní a editace textů.
Toto vždy byl a je největší problém pro nevidomé uživatele dotykových telefonů.
BlindShell na to jde velmi netradiční cestou.
Na obrazovce se nachází virtuální alfanumerická klávesnice. Přiložíme-li na displej prst, můžeme se po klávesnici pohybovat a BlindShell nám čte, jaké číslo se pod prstem nachází.
Najdeme-li číslo, které chceme zadat, necháme na něm prst, druhým prstem klepneme kamkoliv na displej a pro potvrzení výběru zvedneme první prst z čísla.

Obdobně to funguje i se zadáváním znaků. Znaky jsou rozmístěny na alfanumerické klávesnici, jak to bylo kdysi na tlačítkových telefonech. Takže, chceme-li například zadat písmeno H, najdeme si tažením po displeji tlačítko, které je na číselníku na pozici čtyřky, opět na něm prst necháme, dvakrát přiťukneme druhým prstem až se ohlásí písmeno H a pak první prst zvedneme.

Tohle si myslím, že je dobré pro lidi, kteří nemají na to, učit se dotykovou qwerty.
Já sám zatím nemůžu říci, jak moc je tento způsob psaní rychlý či příjemný, sám používám jen klasickou dotykovou qwerty, ale znám dost lidí, kteří toto alfanumerické psaní uvítají.

Ostatní funkce

Z ostatních funkcí bych tu vyzdvihl jednoduchou čtečku souborů TXT, či TXD „formát knih z portálu www.kdd.cz.“ Stažené texty jednoduše přes počítač nahrajete do složky BlindShell a v aplikaci je za pomoci výše zmíněných gest procházíte. V režimu čtení knihy pak funguje už jen dalších pár gest, o kterých se tu rozepisovat již nebudu.

Moje dojmy a shrnutí.

Já sám jsem aplikaci testoval zhruba týden. Mě by rozhodně tolik jednoduché používání telefonu nevyhovovalo, sám mám v zařízení spousty dalších aplikací, které využívám pravidelně a na ovládání telefonu pomocí vestavěného odečítače Talkback už jsem si zvykl.
Zcela objektivně ale musím říct, že aplikace je opravdu jednoduchá, svižná, má rychlé reakce a pochopit ji a naučit se s ní pracovat mi zabralo cca deset minut. Výhodou je samozřejmě vestavěná nápověda a také opravdu jednoduché rozhranní, žádná zbytečná tlačítka navíc a tak podobně.

Jedinou chybou, kterou jsem zatím objevil je nemožnost vypnout telefon nějakým rozumnýmn způsobem, dlouhým stiskem zamykacího tlačítka se totiž vyvolává nápověda.
Aplikace zatím také neumí ohlašovat doručenky u SMS, to se ale doufám do vydání oficiální verze vše napraví.

Jako počin pro zjednodušení ovládání dotykových telefonů nevidomými hodnotím celkově dosavadní beta verzi BlindShell na 90%.
Těch deset dolů je za ony dvě zmíněné chyby.
V příštích vydáních bych také rád viděl více aplikací např. jednoduchý e-mail či úkolovník by se hodně lidí určitě hodily.

Zdroje

Blind-android, o androidu pro nevidomé celkově

Poslepu, blog, kde najdete spoustu článků pro změnu o ovládání iOS bez zrakové kontroly

Home page BlindShell

Příspěvek byl publikován v rubrice Přístupnost a jeho autorem je Pavel Ondra. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *