Krimi s audiopopisem od ČT

Se seriály jsem na tom tak nějak dost různorodě.
Neviděl jsem Červeného trpaslíka, nesnáším Simpsonovi, „nekamenovat prosím.“
Jediné dvě série, které jsem opravdu více sledoval byly Hra o trůny a Stargate. To první, jelikož mám rád fantasy, to druhé, jelikož se tam hodně povídá a je to sci-fi.

Z Českých seriálů jsem až do letoška nesledoval opravdu nic, nějak jsem neměl důvod se o všechna ta dramata, histerky/historky a podobná zvěrstva zajímat.
Každopádně se situace změnila letos v lednu a to hned ze dvou důvodů.
ČT začala vysílat nový krimi seriál. A k tomu seriálu si ČT začala dělat i vlastní audiopopis pro nevidomé.

O seriálu

Nejdřív k seriálu samotnému.
Jmenuje se případy 1. oddělení, je to podle skutečných případů, které vyšetřovalo oddělení vražd v Praze a zatím bylo odvysíláno pět dílů.

Kvalitativně jsou na tom jednotlivé díly docela různorodé. Například hned první díl o rozčtvrcené dívce je docela nechutný a líbil se mi, kdežto hned ten další, o znásilněných dívkách mě dost nudil.
Zatím nejlepší byl ale podle mě ten poslední, ve kterém, „pozor spoiler,“ vůbec nikoho nezavraždili.

Co se mi na seriálu líbí asi nejvíce je to, jak vždycky policisté vyslýchají podezřelé. Když se pak ke konci vrah přizná a začne vypovídat, je mi z toho docela dosti nevolno. Nejvíc mi asi v paměti utkvěla závěrečná doznání z prvního dílu o rozčtvrcené a ze čtvrtého, o zavražděném arabovi a jeho manželce. U druhého případu mi ve finále bylo toho vraha nakonec i trochu líto.

Bohužel mám u seriálu docela problém s postavami. Jedinou výraznější je policista, kterého hraje Bolek Polívka. Zbytek se mi hrozně míchá dohromady, ti herci mají podle mě tak nějak neutrální nevýrazné hlasy, že občas nevím, který policista zrovna mluví.

No a na závěr téhle části, překvapil mě docela dobrý soundtrack, na české poměry bych řekl jeden z těch lepších.

Audiopopis

Samotnou kapitolou seriálu je pak audiopopis, „komentář“ pro nevidomé.
Ten lze zatím spustit jen z webového archivu ivysílání, mobilní aplikace jej bohužel nepřehrají, „návrh na tuto funkci jsem už do ČT podal.“

Po obsahové stránce je komentář dostačující, i když srovnám-li jej s komentáři, které si dělá např BBC ke svým seriálům, mohl by být více detailní.
To je ale samozřejmě jen můj subjektivní názor, k pochopení děje takovýhle komentář naprosto stačí a já jsem asi jen rozmlsaný. Navíc, přeci jen BBC dělá audiopopisy už nějaký ten rok, ČT s tím začala teprve loni.

Jediným opravdovým problémem je, že do chvíle, než začnu seriál opravdu přehrávat nikde nevidím, že má audiopopis. Úplně by stačilo někde do informací o aktuálním dílu napsat krátkou hlášku typu, „obsahuje audiopopis.“

Ke komentáři jen poslední věc, paní, co jej načítá se snažila býti asi co nejvíce neutrální a místy to pak vyzní, jako by hlásil nádražní rozhlas příjezd vlaku a to i v případě, kdy třeba bezdomovec najde v popelnici mrtvolu. Přijde mi to ale spíše komické.

Takže, sečteno a podtrženo.
Seriál Případy 1. oddělení je na české poměry fajn, není to žádná ufňukaná histerická telenovela, ale docela kvalitní krimi.
Má dobrý soundtrack, postavy se mi občas pletou a Bolek Polívka mě příjemně překvapil, už jsem jej měl za odepsaného.

Komentář pro nevidomé je ze strany ČT krok správným směrem, za jejich snahu u mě mají jedno obrovské plus.

Ještě zpřístupnit audiopopis v mobilních aplikacích a dodat info, zda jej seriál obsahuje, před spuštěním a byl bych naprosto spokojen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *