Spotify, rádio na přání poslepu

Když se řekne v Česku mp3, nebo hudba na počítači, vybaví se většině lidí ulož.to, nebo youtube.
Youtube tu řešit nechci vůbec a o ulož.to si myslím své, i když je dle zákonů stahování hudby odtud legální, je takový postup dle mě minimálně dosti nefér vůči umělcům.

Když přišly Apple iTunes, začalo se nám blýskat na lepší časy, jenže ne každý čech si samozřejmě může dovolit něco, jako je iPod, iPad, či iPhone, o macbooku ani nemluvě a instalovat iTunes na windows je podle mě čisté zlo.

Takže, když ne iTunes, když ne ulož.to, co tedy? Odpovědí by mohla být hudba Googleplay, která osobně mě příjde docela cenově dostupná a vzhledem k tomu, jak se u nás čím dál víc šíří Android tipuji, že by se mezi lidmi mohla i rychle uchytit.

O hudbě Googleplay však dnes psát nebudu.
Tento text je o službě, která je v zahraničí už pěknou řádku let a mezi lidmi je i hodně populární.
Služba se Jmenuje Spotify a donedávna jsme si o ní mohli leda tak nechat zdát, stejně jako spousta dalších amerických hudebních a filmových služeb nebyla v česku vůbec dostupná.

To se však již brzy změní, Spotify by mělo u nás být dostupné zřejmě ještě do konce tohoto roku.
Na twitteru se objevili lidé, kteří dostali pozvánky do uzavřeného testu před startem služby.
A nebyl bych to já, abych se v tom nezačal vrtat a šťourat, samozřejmě mě zajímalo, jak funguje Spotify v kombinaci s odečítači pro nevidomé na počítačích a mobilech.

Výsledkem byl e-mail, který mi přišel někdy minulý týden, ten obsahoval kromě odkazu s pozvánkovým kódem i návod, jak Spotify zprovoznit na počítači, Androidu a iOS.
A tak jsem se okamžitě pustil s nadšením do testování a zde vám přináším své dojmy.

Co to vlastně je?

Spotify je rádio na přání.
Hudbu si tu nenakupujete po písničkách či albech, ale platíte si měsíční paušál za poslech.
Existuje i verze free, která má jistá omezení, k tomu se ale dostanu později.

V podstatě tedy stačí do vyhledávacího políčka napsat název písničky, či alba, nebo jméno interpreta a můžete začít poslouchat.
Písničky či alba si můžete ukládat do playlistů, ty můžete sdílet svým přátelům nebo je zveřejňovat celé komunitě Spotify. Lidé vaše playlisty můžou odebírat, takže když do takového playlistu něco přidáte, všichni, kdo jsou k odběru přihlášeni to hned uvidí.

Když nemáte přesně jasno v tom, co chcete poslouchat, stačí otevřít sekci prozkoumat a můžete se začít přehrabovat ve všech písničkách, co jich na Spotify je, přičemž máte nepřeberné množství kritérií. Například můžete prohlížet nově vydaná alba či skladby, projíždět nejpopulárnější veřejné seznamy, „top country playlist on spotify, cca 500000 odběratelů,“ a tak podobně.

Zajímavou funkcí je radio, které můžete nechat generovat podle jedné skladby, podle nějakého umělce, či podle žánru.
Spustíte-li například radio podle písničky z filmu Temný rytíř, budou vám hrát většinou filmové soundtracky od stejného autora a tak podobně.

Službu můžete napojit i na facebook, takže pokud máte přátele, co používají Spotify i facebook, okamžitě je ve svém seznamu uvidíte.
Pokud jsou to lidé, kteří poslouchají přes spotify často, vidíte u nich kromě jejich veřejných playlistů i jejich nejoblíbenější skladby a písničky za poslední týden a také skladby, které dotyčný označil hvězdičkou.

Pokud jde o ceny, ty české známé ještě nejsou.
Pokud by vás zajímaly ceny v zahraničí, našel jsem pěknou tabulku na wikipedii TADY a jsem jen zvědavý, jaké ceny pak nasadí Spotify u nás.

Z praktického hraní si

Dost už teoretizová ní, o tom, co Spotify je a není se můžete dočíst na spoustě jiných míst a určitě jsou lidé, kteří to umí napsat lépe než já.
Takže teď se budeme věnovat praktickým postřehům z dosti intenzivního používání téhleté pěkné hudební hračky.

Tak prvně bych chtěl podotknout, že registrace, alespoň ta do VIP testovacího účtu je pro nevidomé naprosto bezproblémová a já nepochybuji, že tomu nebude jinak ani při spuštění pro ostatní uživatele.

A druhak mám pro případné uživatele z řad zrakově postižených pár dobrých a pár smutných zpráv.
To dobré je, že mobilní aplikace pro iOS a Android jsou z většiny přístupné s odečítači a člověk tu nemá problém vyhledávat, přehrávat a spoustu dalších věcí, kterým se budu věnovat dále.
To špatné je, že mobilní aplikace fungují jen na prémiovém účtu, ve verzi free funguje jen webový přehrávač a ten bohužel naopak přístupný není skoro vůbec.

Prémiový účet stojí pro představu nyní 10 EUR, takže dle aktuálního kurzu zhruba 270 KČ na měsíc. Samozřejmě je otázka, zda se česká verze té zahraniční bude držet, já myslím a doufám, že ano.

Dost poněkud neveselých úvah, jde se poslouchat.
Po registraci a stažení mobilní aplikace do telefonu následuje přihlášení a může se začít.
V hlavním okně máte několik možností, jak se k hudbě dostat. První je vyhledávač, položka search. Dále následují položky browse – prohlížení a what’s new – co je nového. Položka playlists vás přenese do seznamu vašich listů, položka friends slouží k prohlížení obsahu vašich přátel a položka settings je samozřejmě nastavení aplikace.

Vyhledávání na Androidu je přístupné a přehledné, zkusil jsem tedy hned z kraje napsat Karel Gott.
Výsledek mě překvapil a potěšil.
Od Gotta bylo na Spotify velké množství alb, přesné číslo nevím, ale Kájovi milovníci zkrátka rozhodně nepříjdou.
A nejoblíbenější skladba? Německá verze včelky Máji, druhá až pátánejoblíbenější skladba, samé německé písničky.

Další věc, co jsem zkusil, bylo radio.
Jednoduše, zadáte do hledání například Metalica a podržíte-li na jménu umělce ve výsledku prst, můžete z kontextové nabídky rovnou aktivovat radio.

A otevřete-li kontextovou nabídku na názvu skladby, můžete ji přidat do playlistu, sdílet, ohvězdičkovat a nebo z ní spustit také radio.

Tady jsem u Androidu narazil na první problém, který může mnohé uživatele od aplikace odradit.
V přehrávači aktuální radio stanice, skladby či playlistu je totiž spousta nepopsaných tlačítek a vypátrat, co které dělá je trochu oříšek.

Naštěstí se mi podařilo ve finále zjistit, jak to celé funguje, ve spodní části okna jsou pod názvem písničky a informace o uplynulém a zbývajícím čase nepopsaná tlačítka, která ovládají přehrávač, předchozí skladba, pauza/play, další skladba a tlačítko pro ohvězdičkování písničky.
Někdo, kdo má čas a chuť si s aplikací hrát na to příjde, pro většinu lidí jsou ale tyhle nepopsané prvky samozřejmě překážkou a já hned jak se k tomu dostanu tyhle nedostatky na spotify nahlásím a doufám, že v příštích verzích budou popisky k tlačítkům dodány.

A jak je to s výběrem hudby?
No, je jí tu na Spotify strašně moc.
A narozdíl od toho, co jsem čekal a v záchvatu nerozvážnosti v rychlosti vyhlásil na twitteru, je jí tu dost i v českém jazyce.
Tak například, skupina Lucie, sedm alb, Lucie Bílá, něco kolem dvaceti, snad celá její sbírka, Kabáti, čtrnáct alb… A tak bych mohl pokračovat ještě chvíli.

Skladby a alba si můžete, jak jsem již říkal, ukládat do playlistů. Pokud máte prémiový účet, můžete si playlist stáhnout do zařízení.
stahovat lze tedy jen po playlistech, to znamená, že si například doma udělám playlist s názvem Do vlaku, ten si stáhnu do telefonu a po cestě můžu poslouchat.

Hodně se mi líbí funkce ohvězdičkování, pokud skladbu označíte hvězdičkou, uloží se okamžitě do playlistu starred, já si tak například stvořil velmi rychle nějakých dvacet oblíbených skladeb a ještě budou asi chvíli přibývat.

Vše, o čem jsem výše psal se týká aplikace na androidu.
Aplikace pro PC je dosti nepřehledná a nepřístupná a o verzi pro iPad se tu teď rozepisovat nebudu, to by bylo ještě na další článek.
Tuším ale, že se určitě najdou nějací nevidomí, kteří primárně používají Apple a Spotify vyzkouší a napíší o něm.

Závěr

Jako hračka je Spotify docela fajn.
Baví mě pustit si jen tak radio a nechat se překvapit, co mi přehrávač nabídne.
Překvapilo mě, jak dobře funguje Spotify i v režimu online, tzn. streamování hudby přímo z internetu, zkoušel jsem to minulý týden v autobusu a pokud jste na 3g, je přehrávání velmi rychlé.

Na druhou stranu, Spotify mi dost žere baterii a pokud by jste někdo byli tak šílení a chtěli poslouchat někde delší dobu bez zásuvky, budete pak velice rychle na suchu.

Moc teď nevím co bych napsal na závěr, doporučit či nedoporučit…
Já jsem člověk, který toho moc nenaposlouchá, občas si stáhnu nějaký soundtrack z filmu, co mě zaujal a to je tak vše.
Takže preferuji pak spíše model, kdy si jednorázově zakoupím nějaké album z Google či iTunes a mám hotovo.
Určitě by se mi nechtělo platit měsíční paušál, když ani nevím, zda bych to pak využil.
Pokud ale někdo poslouchá hodně rád a nechce se mu utrácet za alba, mohl by Spotify ocenit. Za deset eur na měsíc dostane člově,k obrovskou hudební databázi, a může si pak dělat co chce.

A na závěr bych velice rád poděkoval českému zastoupení společnosti Hill+Knowlton Strategies, která tu v Česku Spotify zastupuje za možnost službu vyzkoušet ještě před jejím spuštěním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *