TAPTAPSEE, fotoaparát pro nevidomé

Aplikací, které umí rozpoznávat objekty vyfocené chytrým telefonem je celá řada.
Mezi nejznámější patří například Goggles od společnosti Google.

Aplikace, o které budu psát dnes se jmenuje Taptapsee a je určena pro zařízení se systémem iOS.

Je velice jednoduchá, vyfotíte objekt před vámi a za chvíli vám zařízení ohlásí, co za objekt to je.
Dle mého odhadu nejspíš vámi pořízené snímky porovnává s nějakou vzdálenou databází, která je docela veliká, aplikace mi rozpoznala telefon s fotoaparátem, černé pouzdro a klávesnici na počítači.

Dle popisu na iTunes také umí rozpoznávat hodnoty amerických dolarů.
A navíc, věci, které rozpozná, vám aplikace ohlašuje česky.

Pokud jste vidící a chcete si aplikaci vyzkoušet, postupujte podle tohoto návodu.

Ze store nainstalujte taptapsee.
V zařízení jděte do nastavení, sekce obecné, podsekce přístupnost a zapněte funkci ‚Voiceover.

Pozor, změní se gesta, pro aktivaci čehokoliv nejprve vyberte objekt jedním tapnutím a aktivujte jej pak dvojklepem.

Takto si můžete otevřít taptapsee a zkoušet pomocí tlačítka take picture vyfotit, co vás napadne a sledovat, co vám aplikace rozpozná.

Úvaha na konec.
Představte si, že by něco jako taptapsee bylo vyvinuto pro platformu typu Google glass. Prostě by jste řekli jen „OK glass, what is it?“ a brýle by vám rozpoznali objekt podobně, jako to umí taptapsee.

A aby jste si nemysleli, že tu píšu bláboly, tak tu mám pro všechny krátkou audio demonstraci, vyvěšenou na dropboxu
ZDE
Tak si aplikaci vyzkoušejte a těším se na komentáře, jak se vám líbí a co jste zkoušeli identifikovat a co vám z toho vyšlo.

5 komentářů u „TAPTAPSEE, fotoaparát pro nevidomé

 1. TapTapSee OCR zatím bohužel neobsahuje, k tomu účelu v tuhle chvíli pravděpodobně nejlíp poslouží aplikace od Abbyy, která funguje tak, že nafocený obrázek pošle své cloudové službě, která používá stejný OCR engine jako Fine Reader pro PC. Nepamatuju si už přesně, jak se tato aplikace jmenuje, ale četl jsem o ní na Applevis.com a v app storu podobných aplikací od Abbyy určitě příliš mnoho nebude, takže by podle popisu měla jít v pohodě poznat. Jedinou nevýhodou je, že aplikace jako taková je tuším freeware, ale umožňuje rozpoznat jen 100 stran textu, další dávky si pak člověk musí přikoupit. Předpokládám, že takhle financují ten cloud, ve kterém to funguje. 🙂 Na iOS jsem OCR zatím nepotřeboval, proto žádnou takovou aplikaci nemám ještě nainstalovanou ani vyzkoušenou.
  TapTapSee ale funguje většinou velice rychle, rozhodně rychleji než Omobi, což byla zatím jediná aplikace podobného druhu, se kterou jsem se předtím setkal. I popisy obrázků v češtině můžou být pro někoho plus, i když samotná aplikace je zatím jen v angličtině – to je možná další věc, která by nasvědčovala tomu, že obrázky jsou opravdu porovnávány s nějakou vzdálenou databází. Občas je sice výsledná věta gramaticky trochu úsměvná, nejspíš proto, že se ten řetězec zřejmě skládá z dílčích částí, ale i tak je v pohodě rozumět tomu, o co má jít. Rozpoznalo mi to už strašnou spoustu věcí, některé mě opravdu hodně překvapily, takže si myslím, že by aplikace určitě mohla jít využít i v praxi, např. pokud si člověk chce ověřit barvu určitého kusu oblečení, případně značku nebo model nějakého výrobku zabaleného v krabici. To jsem ještě nezkoušel, brzy napravím, ale taky by to myslím mohlo zvládat. Možná by tímhle způsobem mohli nevidomí i relativně spolehlivě fotit. Pokud i obyčejná aplikace dokáže na fotce něco smysluplného rozeznat, určitě by toho pak měl být schopen člověk. Poznalo mi to třeba tohle:
  Na papíru aspoň to, že je na něm černý text, z druhé strany pak čárový kód;
  sedící ženu s dlouhými hnědými vlasy;
  bílé skladovací police;
  balkón kovové zábradlí (namířil jsem objektiv do otevřených dveří);
  dokonce žena držící černého psa, na druhé podobné fotce žena s černým psem;
  zeleně pruhované šortky;
  růžové tílko;
  a spoustu dalších, méně pozoruhodných věcí. Takže je to fakt super, jsem z toho nadšený! Dík za tip, Pavle!

 2. Tak už jsme si s touhle aplikací taky trošku pohráli – rozpoznalo mi to můj noťas (řeklo to červený notebook Lenovo), pak jsme zkoušeli kytaru, pohled na balkon (to řeklo „balkon, zábradlí, stůl, židle) a spoustu dalších věcí. Nejvíc mě ale dostalo, když jsme tam vrazili moji fotku se psem a řeklo to „žena držící černého labradora“. Taky si říkám, že by to mohla bejt dobře přínosná aplikace při nákupech – např. barvy a typ oblečení to rozpoznalo dost dobře. 🙂

 3. Chcel som sa opýtať, či neviete o niečom podobnom ako taptap ktoré by bolo kompatibilnés imac? Ďakujem pekne za odpoveď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *