Tmavomodrý víkend

Letos, stejně jako loni, předloni, před před loni… a tak dále, se konal, již 24. ročník hudební přehlídky nevidomých hudebníků a souběžně s tím i výstava kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené, Tmavomodrý festival-.

Ten letošní byl pro mě trochu jiný a opět, jak je mým zvykem, se o své dojmy krátce podělím.

Pátek

V pátek byla výstava pomůcek a koncert.
Na rovinu přiznávám, že na koncert jsem nešel, nejsem kulturní barbar, ale počítače a další mluvící hračky mě přeci jen zajímají o něco více než hudba.

První hodinu a půl jsem zkoumal, co za novinky přinesly firmy, které v ČR distribuují speciální software pro nevidomé do počítačů a mobilních telefonů.

Všichni měli v podstatě to samé, podporu systému windows 8 odečítači a zvětšovacím softwarem více či méně funkční.

Na rovinu se přiznám, že windows 8 nemám rád, doma je sice mám, ale jen proto, že byly ze začátku za zvýhodněnou cenu, tak proč nevyužít. Takže jsem si v krátkosti vyzkoušel dvě nabízené možnosti a ani jedna mě nepřesvědčila, Metro zůstane Metrem a jen Microsoft ví jak dlouho.

Takže spíše než o zkoušení novinek, šlo o potkávání starých známých z Prahy i odjinud, ostatně i o tom festival je, o neformálním networkingu mezi lidmi, kteří se sjedou jednou za rok do Brna, ať už na koncert, nebo na výstavu.

Zbytek odpoledne, skoro až do konce akce jsem pak strávil s kolegy Matějem a Romanem, kteří měli v zadní části výstavy vyhrazený stůl, kde předváděli přístupnost zařízení, běžících na platformách iOS a Android.

Byl docela klid, většina lidí byla buď na koncertě, nebo zkoumala novinky výše zmíněných firem.

Pátek jsem pak s dalším kamarádem završil v jedné hospůdce na okraji Brna, kde čepovali výborné pivo a dělali dosti kvalitní burgery.

Sobota

V sobotu se začínalo v 09:00, výstava pokračovala a souběžně s ní běžely vedle v přednáškovém sále krátké prezentace jednotlivých firem.

Těch jsem se opět neúčastnil, počkám si na nahrávky.
Důvod byl jednoduchý, s Matějem a Romanem jsme opět seděli u stolku a odpovídali zájemcům na dotazy ohledně dotykových hraček.
A světe div se, návštěvnost v sobotu byla o dost větší než ta páteční, pořád někdo chodil.

Zájem byl o vše, jak o Romanův iPad a iPhone, tak o matějův Nexus7 a můj Galaxy Nexus. Lidi zajímalo vše, od toho, za kolik se taková zařízení dají koupit, přes to, jak s nimi používat GPS navigaci, až po to, jak se na dotykových plackách a telefonech píše.

Úspěch slavily hlavně Matějova ultratenká, gumová přenosná klávesnice a také minirepráček, na kterém měl napojený tablet. U tohoto repráčku se potvrdilo pravidlo, že na velikosti nezáleží, ač malý, tak výkonem příjemně překvapil.

Od 11:00 jsme pak dvacet minut vykládali na prezentaci o tom, jaké výhody a nevýhody mají tablety, proč koupit a proč ne.
Roman vykládal o iPadu, matěj o tabletech s Androidem, já pak přidal pár tipů na užitečné aplikace pro konzumaci obsahu na dotykových plackách.

Do jedné odpoledne jsme pak pokračovali v předváděčkách u stolku, ke konci už moc lidí nechodilo, takže to bylo spíše klidnější.

Blind-android meetup

Po pauze na oběd se pak ti, které jakýmkoliv způsobem zaujal systém Android sešli a to v dosti hojném počtu, v Pivnici stáj na Veveří.

Navzdory tomu, že jsem akci dvakrát přesouval z místa na místo a na poslední chvíli ještě posunul čas na třetí odpoledne, sešlo se nás v zadní místnosti Stáje tolik, že jsme zabrali tři stoly, přesné číslo nevím, ale hučelo to tam jako v úlu.

Hned ze začátku vzbudil zájem Marek Susčík se svou prezentací aplikace Prozaik, která slouží jako rozhraní pro vyhledávání a stahování elektronických knih z
Knihovny digitálních dokumentů

Přímo pak navázal demonstrací druhé aplikace, Talkman, která výše zmíněné knihy umí číst.
Více o těchto aplikacích napíši v samostatném blogpostu, až budou veřejně k dispozici.

Jedno ale mohu říct už teď, pokud bude cena příznivá, okamžitě instaluji do telefonu oboje, podle toho, co pan Susčík předvedl, vypadá vše velice použitelně a já mám při čtení komfort a pohodlí opravdu rád.

Třetí aplikací, která byla v ránci prezentace předvedena byla navigace Dotwalker, o které opět plánuji samostatný článek, ještě je ve stádiu beta testování a její vydání se v dohledné době neplánuje

Po velice zajímavých ukázkách se pak session rozpadla do skupinek, tak nějak každý si řešil to co bylo potřeba s kým bylo potřeba.
Někteří to pojali vyloženě jako pokec s přáteli, což jim za zlé nemám, samozřejmě i o tom tyhle akce jsou a já to jedině podporuji.

Já s kamarádem jsme zkoušeli ozvučený tablet Galaxy tab 2, kamarádce zas pomohli rozjet nově vyhraný telefon s Androidem.

Závěr

Pátek byl o potkávání, sobota o prezentacích a předváděčkách.
Blind-android meetup se navzdory mým organizačním zmatkům a obavám vyvedl skvěle a celý víkend tak hodnotím jako sto procentně vydařený.

1 komentář u „Tmavomodrý víkend

  1. Pavle, jsem moc ráda, že se Vám Tmaváč líbil a že splnil svůj účel. Je to přesně tak, jak píšete – je to hodně o setkávání, protože dnes ve světě mailů, skypů a mobilů si více píšeme, slyšíme než potkáváme a Tmaváč je o tom potkávání. Případné náměty na jubilejní 25. ročník Tmaváče už od podzimu posílejte Pepovi Konečnému. Hanka Bubeníčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *