EET

Letos začala povinnost evidovat tržby. Já, jako nevidomý masér, co dělá sám na sebe jsem se o to z pochopitelných důvodů začal zajímat taky, tahle povinnost totiž na nevidomé maséry padne také, sice až v květnu 2018, ale říkal jsem si, čím dřív se to bude řešit, tím líp.

pak se mi dostalo do rukou Tohle
A ja začal děsně prskat a nadávat.

Tak zaprvé, udělat na mobilní telefon aplikaci, která bude pracovat s tiskárnou Babišových účtenek není určitě nic složitého, tyhle aplikace už existují dnes, na appstore jsem jich viděl minimálně pět.
A udělat tu aplikaci přístupnou pro nevidomé není rozhodně tak nákladné a náročné, jak z výše odkazovaného článku vyplývá.

Bohužel, ono celkově povědomí vidící veřejnosti o nevidomých, technologiích, přístupnosti a tom všem je dost špatné. A pak z neznalosti vznikají podobné články a pod články diskutující občas píší perly jako, nevidomý podnikatel, co je to za blbost, oni se přeci sdružují v těch svých spolcích. Nebo, jak může nevidomý podnikat, vždyť ti přece nemůžou poznat ani bankovky a vést si účetnictví a tak dále a tak dále, kolovrátek pořád jedna písnička.

K těm aplikacím, kdyby měli vývojáři ponětí o tom, že jejich aplikace mohou využívat i nevidomí, nebyl by pro ně žádný problém, udělat je už od začátku tak, aby byly přístupné pro nevidomé. Návodů, jak na to, se na internetu válí dosti, Apple má na tohle téma sekci na webu a na každé vývojářské konferenci přístupnost zmiňuje jako jednu z hlavních věcí, na které si zakládají.

Takže, pokud by byla k dispozici přístupná aplikace do telefonu, ta se propojila s registrační pokladnou, nebyl by podle mě s EET pro nevidomé žádný problém. Pokud jde o tu tiskárnu, jestli se ta musí poprvé nějak nastavovat, určitě by se vždy našel někdo vidící, kdo by nevidomému tohle první nastavení udělal. A dál už to snad nemůže být nic těžkého, z aplikace fakturoid si faktury tisknu doma taky sám.

Takže místo toho, aby tu neziskovka na e15 negativisticky nadávala na Babiše, měli místo toho přímo s nevidomými lidmi a vývojáři aplikací potažmo pokladen začít pracovat na přijatelném řešení, lidí, co by tohle uměli otestovat a dát zpětnou vazbu je v česku dosti, já jsem jeden z nich, už mi rukama prošlo dost aplikací na to, abych uměl jednoduše a srozumitelně poradit.

Pokud se do května 2018 řešení nenajde, dojdu si na nejbližší finanční úřad, vrazím úřednici do ruky iphone s vypnutým displejem a zapnutým odečítačem a požádám ji s úsměvem, ať mi vystaví účtenku.

PS: Pokud někdo z vás víte o někom, kdo do téhle problematiky vidí, dělá třeba na vývoji aplikací, jsem k dispozici každému, kdo bude mít vůli a chuť k uživatelskému testování.