dojmy z uberu, psané ve vlaku

Posledních pár dní bylo dost nabitých.Cestoval jsem po Brně víc než obvykle a na místa, kam většinou nejezdím a neznám to tam.

A tak mě napadlo, proč nevyzkoušet novou taxi službu Uber?

Důvodů bylo několik, všude se o nich mluví, někdo na ně nadává, někdo na ně nedá dopustit. Apple je má integrované v siri a mapách a mě i tak nějak zajímalo, jak to bude vůbec celé probíhat, když si je objedná nevidomý.

Objednání je fakt easy. Když si jejich appku nainstalujete, navážete na ni svou platební kartu, mobilní číslo a nastavíte si adresu domů a do práce, lze to celé udělat na pár kliknutí.

Buď otevřete uber, kliknete, že chcete odvézt do práce a je to. Vyberete řidiče, potvrdíte rezervaci a jedete.

A nebo, pokud máte iphone stačí aktivovat Siri, říct jí Get me to work with uber, na dotaz, zda chcete rezervovat řeknete yes a je to taky.

Domluvu s řidičem pak nevidomý člověk řeší taky rovnou z aplikace, jakmile je objednávka odeslána, kliknu na volat řidiči a řeknu mu, že jsem nevidomý a kde přesně stojím. Ani jednou se mi nestalo, že by mě nenašel.

Placení řeší aplikace automaticky, včera například od nádraží do práce semjel za 55 korun.

Vždycky po jízdě pak dělámto, že řidiče ohodnotím a poděkuji za vstřícný přístup.

Když jsem jel s uberem, byli ti řidiči vždycky milí a pohodoví. Když jsem jednou vlezl do brněnského taxi, ten chlápek se tvářil jako že, no tak jo odvezu vás, co mi sem ale leze slepec.

Uvidím jak jezdí Uber v Praze a v září je zkusív Bangkoku.,

Recenze apple watch 2

Po dalších dvou týdnech testování s #TCROWD přináším recenzi druhé generace chytrých hodinek od Applu, z pohledu nevidomého.

Zpracování, na první omak

Pujčili mi verzi nike plus, v 42 MM variantě.
Líbí se mi gumový pásek, dosti jednoduše se s ním manipuluje a seřídit jej na požadovanou velikost je fakt hračka, těch děr tam je až až.

Pokud jde o hodinky samotné, v prvním testu jsem měl 38 MM verzi a to bylo opravdu málo, větší displej, i když jen o trochu dělá zázraky. Subjektivně mám taky dojem, že repráček je o něco hlasitější než u menší varianty.

Sečteno a podtrženo, na otlapkání jsou ty hodinky moc příjemné a větší varianta se o moc příjemněji ovládá.

výkon, software a aplikace

Na hodinkách běží systém watch os 3.1 a oproti předchozí verzi rovnou hlásím, že se to celé posunulo ne o jeden, ale hned o dva levely výše.

Prvně, vše je o hodně rychlejší, odezva voiceoveru, spouštění aplikací, reakce siri je opravdu blesková.
Pokud jde o přístupnost pro nevidomé, jsou tu přidané dvě vychytávky, které já osobně považuji za nej funkce, co jsem kde viděl.

První novinkou ve watch os 3.1 je vyťukávání času.
Jste třeba na schůzce a potřebujete si zkontrolovat čas. Na dvojklep na displej zareagují hodinky tím, že vám čas zavrní na zápěstí, jsou možné tři systémy.
Nejlepší je asi ten, kdy každých deset hodin zavrní dlouze a pak zbytek krátce a to samé u minut. 12:20 vypadá jako jednou dlouze, dvakrát krátce pro hodiny a dvakrát dlouze pro minuty.

Tohle je hodně návyková funkce, já ji využíval nejvíc třeba v tramvaji, kde přes hluk ve voze kolikrát hodinky nejsou slyšet a taky nejsou cestující povinni poslouchat, jak mi hodinky hlásí čas.

Druhou přelomovou nkcí je autospeak u komplikací. Když si tohle zapnete, pro každou komplikaci zvlášť, tak pří příštím klepnutí na displej pro probuzení hodinek je kromě času oznámen stav u nastavených komplikací. Mě čtou hodinky čas, stav baterie a aktuální oblačnost a teplotu venku.

Hodně fajn je o dost větší zrychlení siri, otvíral jsem aplikace už jen skrz ni a je taky fajn, že umí spouštět aktivity v aplikaci workouts: „hey siri, start walking workout.“ a už se může vesele měřit.

Zbytek je bohužel při starém, chybí mi české aplikace pro dopravu, idos, odjezdové tabule, mhd a tak dále a tak dále.

zamyšlení na závěr

První apple watch mě nadhcly, přístupnost na sto procent, spousta věcí na zkoumání a na hraní.
Druhé apple watch jsou vyladěné z pohledu nevidomého téměř k dokonalosti.
Ale teď, když už jsem věděl, co čekat, věděl, jak se s tím vším pracuje a tak jsem zjistil, že je to celé zbytečnost, která mi tu už dva dny leží a je k ničemu.
Zprávy si raději naťukám skrz braillský vstup na iphonu, diktování v MHD je kravina a telefonování z hodinek je úchylnost.

Je fajn, že to umí měřit vzdálenosti, kolik jsem ušel, jak rychle a tak dále, tohle se třeba na hodinkách kontroluje průběžněji lépe než na mobilu.
Fajn je vyťukávání času a oznamování komplikací, ale kvůli dvěma fajn funkcím si přeci člověk nebude kupovat hračku za 10000 KČ

Sečteno a podtrženo, dokud nebude v česku apple pay a siri v našem jazyce, pokud možno obojí vypuštěné zaráz, nevidím pro nevidomého smysl v tom, si tuhle předraženou hračku kupovat.

Děkuji společnosti T-mobile za zapujčení a za možnost si hodinky pořádně a důkladně otestovat.