Otázky od vidících pro nevidomé

Kdysi ze začátku jsem tu psal poněkud delší text, ve kterém jsem se pokusil odpovědět na takové ty základní otázky, které nám nevidomým naši vidící kolegové, spolupracovníci či kamarádi kladou pořád dokola.

Od té doby uplynulo už pár let, já se teď nudím doma a tak mě napadlo text trochu přepracovat, jednak jsem se od té doby přesunul od studia k práci a druhak mám taky pár nových nápadů a postřehů.

Tak tady je deset takových těch nejběžnějších otázek, kdyby vás napadlo něco dál, ptejte se v komentářích.

Celý příspěvek

Microsoft surface pro 4, mezi notebookem a tabletem

Minulý týden jsem do T-mobilu vrátil další hračku, tabletonotebook Surface pro 4. V tomhle textu bych se chtěl krátce podělit o své dojmy.

na omak zvenku

Tablet má podobný styl jako telefony Lumia, hned jak jsem ho vzal do ruky, vybavila se mi Lumia 950 XL, podobný plastový slepenec, který na mě působí dost lacině a vůbec se mi nelíbí.

Pozitivně hodnotím klávesnici, která se k tabletu přichytává ze spodu magneticky a v momentě kdy se usadí, dá se celé zařízení považovat za notebook, klávesnice má na sobě dokonce i klasický notebookový touchpad.

Ještě by to chtělo, aby se s napojenou klávesnicí dalo zařízení opřít o nějaký stojánek a už by to bylo naprosto dokonalé.

Dosti nešťastné je umístění nabíjecího konektoru ze spodní strany, s napojenou klávesnici se káblík dost ohýbá a často se mi stalo, že mi magnetický úchyt vypadl. A také by ten kabel celý mohl být o dost delší.

Software

V tabletu běží windows 10 což má svá plus i mínus. Pozitivní je, že si můžu do tabletu dohrát cokoliv, co funguje na klasickém desktopovém PC, od softwaru pro nevidomé, přes rúzné audiohry až po klasický office.

Pokud bych chtěl ale používat tablet jako čistě dotykové zařízení jen s tím, co je předinstalované od MS, je to už dosti bída.

V podstatě platí to, co jsem psal o mobilních windows v Lumiích. Předinstalovaný odečítač Narrator nemá český hlas, hlasy třetích stran s ním nefungují, Cortana je podporovaná jen v angličtině, základní aplikace jako facebook, twitter, messenger jsou skoro všechny naprosto nepoužitelné poslepu a když se k tomu přidá skutečnost, že se mi při zapojení sluchátek několikrát naprosto vypnul zvuk, je naprosto jasné, že uživatelský zážitek z windows na tabletu je opravdu nic moc.

závěrem

Zkoušel jsem si s tabletem hrát bez klávesnice i s klávesnicí. Pokud bych někdy chtěl nějaké dotykové zařízení nebyl by to tablet s windows, to už jsou na tom s přístupností líp Nexusy či Ipady. Jako zařízení s klávesnicí je Surface pro 4 už použitelný, na druhou stranu tipuju, že se dá na trhu najít spousta o dost levnějších zařízení, uplně obyčejný notebook například. A dávat za tuhle věc skoro 30000 mi přijde opravdu zbytečné.