Apple watch, první dny

víkend s apple watch.Hodinky od applu jsou moje první smartwatch, taky jediné, co lze aktuálně používat poslepu.

Pár postřehů po dvou dnech nošení.

Systém má děsně pomalou odezvu, kdejaký android telefon nižší kategorie má lepší a to mě velice mrzí.

Na rychlé zjištění času, počasí a odbavení notifikací je to ale v pohodě.

Na nějakou větší práci s aplikacemi je to ale dost protivnné.

fajn jsou fitness funkce, když chodím, měřím teď všechno a všude.

Podivné je odbavování zpráv, já si prostě na diktování nezvyknu, teda rozhodně ne třeba teď, sedím ve vlaku, raději tu odpověď naťukám na telefonu, koho okolo zajímá, že jsem na cestě nebo tak?

Celé to je hrozně tiché, pokud jsem na hlučné ulici, jsou hodinky prakticky k ničemu, klidnější prostředí, vlak, restaurace, doma, to je ok.

Nepraktické jsou hodinky v zimě, hledat je pod třemi vrstvami oblečení, abych omrkl čas je taky kravina.

No, budu testovat dál a o poznatky se dělit.

iPhone 6s, ne vždy modernější znamená lepší

To, že jsem technologický hračička je už o mě asi známo všem, kdo mě někdy potkali.
Tudíž asi nikoho nepřekvapí, že když jsem dostal možnost na dva týdny si od T-mobilu vypujčit iPhone 6s, okamžitě jsem nadšeně přijal.

Telefon už je teď zas zpět v Praze a mě tedy napadlo, shrnout do tohoto krátkého textu všechny dojmy, postřehy a pocity, které z tohoto zařízení mám.

Vzhled

Telefon se mi, bohužel, nelíbí.
Trend ztenčování už postihl i Apple, a já měl chvílemi pocit, že držím v ruce něco od samsungu, placaté veliké tenké, nic pro mě.

Navíc, tím jak je telefon veliký, musel Apple ještě zpřehazovat tlačítka na přístroji, já si na zapínací tlačítko na boční straně prostě nikdy nezvyknu a ani zvykat nechci.

A vůbec celkově mi tohle zařízení v ruce sedělo méně pohodlně než můj vlastní iPhone 5s, ať už v držení na výšku nebo na šířku.

Mimochodem ale zas například moje máti, u které platí, že čím větší displej tím lepší říkala, že tohle je pro ni ta pravá velikost.

software

Ovšem kvůli vzhledu si asi nevidomý těžko bude pořizovat iPhone, hlavní je tu software.
A tady musím říct, že něco tak rychlého jsem už dlouho v ruce nedržel.

Odezva aplikací prakticky okamžitá, kdy třeba na iPhone 5s musím čekat tři sekundy, než mi naběhne FB messenger, tady to bylo v okamžiku.

A rychlost práce s telefonem ještě posiluje funkce 3d touch, jediná opravdu výrazná změna v iPhonech za posledních pár let.

Příklad za všechny, pokud chci rychle postnout něco na fb, stačí přidržet prst na ikonce FB na ploše, trochu přitlačit, telefon tak nějak zvláštně ťukne. A pak už stačí jen z nabídky vybrat, co chci poslat, zda fotku, video nebo jen textový status a můžu psát.
A stejně tak funguje například i hledání v appstore, itunes, ibooks a podobně.

Škoda jen, že 3d touch není ve více českých aplikacích, třeba pro hledání oblíbených spojení v Idosu by to bylo opravdu výborné.

Co mě ale docela vytáčelo, byly někdy více a někdy méně časté nepřesnosti, pokud jde o ovládání.
Jednak, oproti iPhone 5s měl telefon více problémů při zadávání braillských znaků, tři a více prstů na displeji už je pro něj asi moc. Původně jsem si říkal, že při psaní na šířku na větším displeji to bude paráda, čím větší tím lepší, ale jak jsem se včera vrátil k 5s, zjišťuji, že se mi tu braill píše o dost rychleji, i když je displej menší, nemluvě o tom, jak jsem říkal, že se mi 5s na šířku lépe drží.

A druhým, výraznějším problémem byly častější nepřesnosti s touch ID.
Subjektivně se mi pořád zdá, že home tlačítko je na 6s menší než na 5s a zda to pak ovlivňuje i funkce touch id fakt nevím.
Každopádně, když se touch id otisk povedl, byl telefon odemčený okamžitě, když se nepovedl, musel jsem nakonec odemykat přes kód zámku, což se mi mimochodem na mé 5s nestalo snad ještě nikdy za ten rok a půl co ji mám.

Shrnutí

Dokud mi bude má 5s fungovat, rozhodně nevidím smysl v upgradu na novější zařízení.
Sic je to rychlejší, má to lepší repráček a má to 3d touch.

Na druhou stranu není mi 6s vůbec příjemná do ruky, divně se na ní píše a ty ovládací prvky po stranách mě taky dost iritují.

Určitě jsem rád, že jsem mohl zařízení vyzkoušet a porovnat se starším modelem, ukazuje se tu, že ne vždy platí, čím novější tím lepší, tedy ne ve všech ohledech.

Tímto T-mobilu moc děkuji za zápujčku, vše rychle a hladce vyřízeno a těším se moc na další spolupráci.