Platforma Perform-ers

Ti, co mě znají ví, že jakmile mám možnost otestovat nějakou novou aplikaci, webovou službu, sociální síť a podobně, neváhám většinou ani na okamžik.
A většinou mám pak taky hodně rychle hotový názor a mám jasno, zda to, co jsem testoval budu používat nebo ne a zda to dává smysl.

Příkladem budiž google plus, se kterým mi stačilo hrát si týden a poznal jsem brzy, že s touhle službou se rozhodně nezkamarádím.

Ovšem služba, ke které jsem se nedávno dostal je něco, s čím jsem se za ta léta, co jsem na síti ještě fakt nesetkal.
Jmenuje se to Perform-ers, hraji si s tím s přestávkami zhruba od srpna a za boha nevím, co si o tom mám myslet.
Dojmy se pokusím sepsat do tohoto textu a jsem sám zvědavý, co si o téhle novince budou myslet ostatní.

Celý příspěvek

A blind legend, mobilní action adventure hra pro nevidomé

Audiohry pro nevidomé jsou u mě spíše nárazová záležitost. Většinou mě hraní nijak nebere, buď si raději něco přečtu nebo pustím a taky není na trhu zatím nic, co by mě opravdu zvládlo zaujmout na delší dobu.

Asi před měsícem se objevil nový titul pro mobilní zařízení, jmenuje se to Blind legend, je to jak pro iOS tak pro Android a určitě stojí za pozornost.

Příběh je jednoduchý, jste nevidomý týpek, máte dcerku, jejíž hlas vás celou hru naviguje a hledáte manželku, kterou vám unesl zlý lotr.
Odehrává se to někde ve středověku a víc se k ději asi už ani napsat nedá.

Hraje se to taky docela jednoduše, buď se někde chodí nebo bojuje.
Chození funguje tak, že následujete hlas, v téhle hře hlas svého dítěte, ten vám říká, zda je přímo před vámi, v levo nebo v pravo a vy se podle toho musíte s postavou otáčet. K pohybu vpřed a do stran si vystačí hráč se čtyřmi jednoduchými gesty.

Zajímavější je pak boj, hlavní hrdina bojuje po cestě s různými potvorami a postavami, má k dispozici meč a štít.
Systém útočení je jednoduchý, když přichází protivník z levé strany, je slyšet nalevo a pro útok stačí švihnout prstem po displeji od středu do leva. To samé samozřejmě platí, jde li protivník z prava či ze předu. Pokud nestihne hráč zaútočit, má ještě k dispozici štít, kterým se může jedním gestem krýt a druhým vyhodit protivníka z rovnováhy.
To, že chce osoba či potvora zaútočit se pak dá jednoduše poznat i podle zvuku, každý nepřítel vydává těsně před útokem specifický zvuk, takže se dá dost dobře odhadnout, kdy zaútočit.

A to je vlastně vše, když se nechodí, tak se bojuje, pak je tu ještě pár miniher, například vyhýbat se dle pokynů stromům při jízdě na koni nebo kličkovat po úzké cestě a dávat pozor, aby jste nesletěli.

Co se mi na hře líbí, je velice kvalitní zvukové zpracování, zvuky prostředí jsou opravdu realistické, jdete horami a najednou je slyšet jak padá kámen, jdete jinudy a slyšíte, jak se odkudsi uvolnila hromada sněhu, tuhle přeletí pták, tuhle něco proběhne a tak dál a tak dál.
Nahrávali to celé v nějakém novém systému binaural, takže to vše působí na sluchátkách i dost prostorově.

Horší to je už s oběma hlavními hrdiny, otec s dcerkou, vývojáři píší, že to nahrávali ve spolupráci s nějakým francouzským rádiem, takže jsem od dialogů čekal něco extra, bohužel opak je pravdou a většina scének působí na mě dost přehraně a tam, kde se čeká dráma u mě přišel často nezřízený výtlem.

Zvuky a dialogy bohužel zabírají dost místa a s tím souvisí dva hlavní technické problémy hry.
jednak při prvním spuštění appka tahá velmi mnoho dat z internetu a druhak, v průběhu hry je tolik nahrávacích pauz a někdy tak dlouhých, že jsem měl chvílemi co dělat, abych ten telefon nevyhodil z okna.

Sečteno a podtrženo, dávám tomu celému 70%.
Zvuky jsou fajn, soubojový systém je super a líbí se mi množství různých prostředí, které hráč navštíví.
Naopak za negativa považuju poněkud přiblblý příběh, monotóní styl hry, prapodivně nahrané dialogy a šíleně moc nahrávacích pauz, které hru zdržují.

Pokud si budete chtít hru vyzkoušet, stačí, když navštívíte appstore či google play a vyhledáte aplikaci A blind legend, je to zdarma a můžou si to tak vyzkoušet třeba i vidící, které by zajímalo, jak se dá hrát na mobilu po slepu.