jak jsme všichni snášenliví

Hodně se v poslední době v česku řeší, jak jsou češi nesnášenliví a jsou proti romům, muslimům, homosexuálům a kdoví komu.

Já tu nehodlám rozebírat tu naši povahu českou, nechce se mi řešit ani homosexuály, romy či muslimy, mám zásadu, nevadí mi nikdo, kdo mě nechá v klidu žít a s kým se dá v pohodě vyjít, aťje třebas žlutý nebo co já vím.

Jen bych se rád v tomhle textu podělil o pár zážitků, které mě v poslední době docela zarazily a které mě jen utvrzují v tom, že lidi mají dnes hodně problém s každým, kdo vůbec nějak vybočuje, což, ať se mi to líbí nebo ne, nevidomý člověk bohužel taky trochu je.

Asi před měsícem jsem se vracel z masérny, vedro na padnutí a mě chyběla do odjezdu vlaku ještě dobrá hodina. Tak jsem zapadl do nádražky a obědnal si jednu chlazenou plzničku.
Popíjím a najednou si oproti přisedl páreček. Chvíli byli potichu a pak začali řešit klasicky zprávy a ty hrozné uprchlíky.
A najednou ta paní povídá, jako kdybych oproti ní ani neseděl: “No a podivej se Pepo tady na tohohle, je nemocnej, nevidí a pije si tu pivo. To je taky strašný, voni si berou dávky a můžou si tu chlastat, nás vokrádaj.”
Jak jsem dopil, zvedl jsem se a povídám, “možná nevidím, ale hluchý nejsem, hezky se bavte.” Co se taky na tohle dá říct.

Ok, řekl jsem si, to je snad vyjímka, kdoví co to bylo za blázny.
Dva dny na to jsem jel ke kamarádce a tuhle historku jí vykládal.
Ona jen tak smutně povídá, no, asi ti to věřím, mě se stalo něco podobnýho. Jela tramvají a kousek od ní se taky bavili lidi v podobným stylu, “vona je slepá a koukni, si koupí nový kalhoty, jak dyby na to měla, to je z těch dávek co na tyhlety platíme, nás vokrádaj.”

Jasný, člověk by si měl říct, jsou to telata a jít dál, ale mě dost zaráží, jak vůbec něco takového může někoho napadnout, kde se ten hnus v lidech vůbec bere.

A občas si taky říkám, že to fakt nejsem já kdo je nemocnej ale ti kolem. A ta nemoc se jmenuje blbost.
Jako tuhle mi nevidomá kolegyně povídá, že se chtěla nechat převést přes cestu, bába ji chytla za hůl a začala táhnout za sebou. Na dotaz kamarádky, proč to ta paní dělá se jí dostalo odpovědi: “Se vás nechcu chytat, bych se nakazila slepotou.”

Když se vám takových zážitků a historek sejde několik, už vás pak spíš pobaví “spasitel”, který vám na ulici začne nabízet, že vám představí Ježíše a sejme z vás dotykem slepotu, ti jsou sice taky pomatení, ale alespoň to nějakým svým zvráceným způsobem s váma myslí dobře.