dojmy z Apple watch

V pondělí jsem měl možnost si asi hodinu hrát s hodinkami Apple watch.

Rád bych se v tomto textu podělil o své dojmy z téhle nové jablečné hračky.

 

Měl jsem v ruce 42 MM model z nerezové oceli s koženým páskem a musím uznat, že se mi to celé docela líbí. Veliké to je dost a na ruce mi to sedělo taky pěkně.

Kdybych měl hodinky nosit, myslím, že bych si rychle zvykl.

 

Ovládání pro nevidomé je opravdu jednoduché, troufám si říct, že ten, kdo umí ovládat iPhone s voiceoverem, zvládne rychle i hodinky. Gesta jsou až na pár vyjímek stejná. Problém samozřejmě je, že zatím to neumí vůbec česky.

Jedinými dvěma rozdíly oproti iPhonu jsou digitální korunka a force touch.

Digitální korunka jako ovládací prvek u mě na celé čáře zklamala. Možná po chvíli cviku by to bylo lepší, ale já měl docela problém poznat, zda se ten krám vůbec otočil a když už ano,tak  jsem zas nevěděl, jak moc s tím mám otočit, abych se posunul kam chci.

 

Ovšem filosofie force touch na mě naproti tomu udělala fakt dobrý dojem.

Nemůžu se už dočkat, až ji implementují do nových iPhonů, pokud tam bude mít podporu i voiceoveru, bude to opravdu parádní kombinace.

 

Další věc, co se mi líbí jsou fitness funkce. Umí to počítat kroky, cvičení, měřit tep a další aktivity, co jsou důležité pro to, aby byl člověk fit.

Můžete si tam spustit různé workouty, jako je běh, rotoped, jízda na kole a další. Ani nemusím dodávat, že to vše plně přístupné s voiceoverem.

 

Rovněž stopky, budík, minutník, kalendář a všechny další aplikace jsou mimochodem plně ozvučené.

Má to celé ale bohužel jeden velký háček. Pokud jste zvyklí na bleskovou odezvu voiceoveru na iphonu, zapomeňte na něco takového u watch.

Nevím, jak to bude s watchos 2.0, ale ve verzi 1.01  je odezva odečítače voiceover prostě příšerná a tak  to pak celé dost degraduje uživatelský zážitek.

Druhá věc, co mou zkušenost degradovala je fakt, že hodinky jsou i na plnou hlasitost děsně tiché a nedovedu si představit, že bych je měl s voiceoverem používat třeba ve městě, v tramvaji, vlaku nebo v jakémkoliv hlučnějším prostředí.

 

Poté, co jsem měl hodinky v ruce myslím, že zatím rozhodně nepřišel čas, abych si něo takového pořizoval.

Moc nevidím rozdíl v tom, jestli vytáhnu z kapsy telefon a poslouchám, co mi oznamuje kdejaká aplikace nebo dělat to samé na hodinkách.

Jasný, pro vidícího v tom rozdíl docela asi bude, ale mám pocit, že pro nevidomého ne.

A rovnou se přiznám, že se mi opravdu nelíbí představa telefonování z hodinek, či diktování mailů nebo zpráv někde za pochodu na veřejnosti. Na telefonování je telefon a ne hodinky.

 

Sečteno, podtrženo.

Dojem z používání hodinek čistě z technického hlediska 80%. Chybí zatím čeština, má to pomalou odezvu a je to tiché. Jinak je to ale plně přístupné a až vychytají výše zmíněné nedostatky, možná, že bych začal o koupi uvažovat, ale jen vyloženě jako o hračce na fitness a na zkoušení různých aplikací. Možná tak druhá, třetí generace.

A rovnou dodávám, že bych možná ještě něco přehodnotil jinak, kdybych měl hodinky možnost zkoušet za běhu, tzn. při každodenním provozu, na cestách a tak vůbec.

Nicméně velmi děkuji Tomášovi Baránkovi, že si na mě udělal čas a dal mi možnost si zařízení zkusit.

Recenze, Mariňáci, 90%

AudiotekaCZ copy

 

Mám rád sci-fi a mám rád audioknihy, oboje už od školních let. Minulý týden vyhlásil obchod audiotéka možnost pro zájemce recenzovat jejich knihy na blozích či webech. A to bych to nebyl já, abych si pro recenzi nevybral jako první hned nějakou sci-fi knihu. Jmenuje se to MARIŇÁCI napsal to Robert fabian a má to být údajně jedna z nejlepších sci-fi knih, co vznikly na našem území. Jak to tedy je?

dojmy z knihy jako takové

Příběh knihy Mariňáci je klasická military sci-fi. Je tam jednotka vojáků, ostrých hochů, kteří mají ještě ostřejší zbraně. Děsně mi to připomíná Heinleinovu Hvězdnou pěchotu a ze všeho nejvíc film Vetřelci. Jsou tu vojáci, jsou tu vesmírné lodě, jsou tu civilisti, které jdou vojáci zachraňovat a jsou tu i potvory, proti kterým se bojuje.

Co se mi na knize líbí je její drsnost, místy až brutalita, ano, mám rád akční díla všeho druhu. Rozhodně by tohle neměl číst někdo, kdo nemá rád nějaké to dosti sprosté slovo, či nějakou tu uřezanou končetinu.

Příběh je svižný, nikde se nikdo s ničím nezdržuje, děj rychle ubíhá Pokud jde tedy o knihu samotnou, dal bych jí tak 90%. Těch deset dolů je za to, že mi to místy přijde už dost kýčovité.

audiozpracování

Pokud jde o audioverzi, mám z ní poněkud smíšené pocity. Zdeněk Velen, který knihu namluvil mi místy přijde, jako by sám už ani dál pokračovat nechtěl, jako by předčítal nějaký návod nebo novinový článek, znuděně, naprosto bez zájmu. Pak ale přijdou například dialogy mezi vojáky a autor jako by chytil druhý dech, hned se to poslouchá o dost lépe.

Co se mi na audioverzi líbilo je hudební a zvuková stránka. Hudební předěly mezi kapitolami a podkapitolami působí docela pěkně. Dost zajímavé mi taky přišlo, že když mariňáci komunikují vysílačkami, tak jedna strana rozhovoru je namluvená tak, jak kdyby opravdu mluvila do vysílačky. A nakonec, moc vtipné jsou pasáže, kde mariňáci komunikují s počítačem na vesmírné lodi. Počítači dali taky trochu zkreslený hlas, jen to ovšem působí zvláštně, když se počítač v knize jmenuje Matka a je namluven mužským hlasem.

Mám-li to tedy vyjádřit procentuálně, audiozpracování dávám 80%.

shrnutí

Mariňáci jsou dobrá kniha. Má rychlý děj, je plná akce, vojenské techniky, vojáckého humoru, krve a i na hnusné záporáky dojde. Je to oddychovka na pár večerů, nic hlubokomyslného v tom nehledejte, tahle kniha vám smysl života, vesmíru a tak vůbec neprozradí. Audiozpracování není uplně nejhorší, ale doporučuju to číst za stavu plné bdělosti, bohužel hrozí, že při stylu, jakým je kniha čtena se může stát, že usnete.

Sečteno a podtrženo, 90%.

Děkuji tímto serveru Audiotéka za zapujčení recenzní kopie.