Pět užitečných rad, jak bez ostychu jednat s nevidomým.

Určitě se vám to už stalo.
Jdete po ulici, sluchátka na uších, či mobil v ruce a najednou se proti vám z ničeho nic vyřítí člověk s bílou holí a černými brýlemi, případně vodícím psem k tomu.
Cítíte se trapně, červení až za ušima, překotně se začnete omlouvat.
A teď si představte, že vám někdo nevidomý druhý den nastoupí do práce, nebo s vámi začne chodit na přednášky ve škole…
Dovedu si představit, co se vám honí v hlavě, jak se s takovým člověkem budu bavit? O čem si mám s nevidomým povídat, jak s ním mám jednat?
Pokud se vám opravdu tyhle otázky honí hlavou, jste tu správně. V tomto textu vám dám několik jednoduchých tipů, jak přistupovat k nevidomým lidem obecně, ať už to jsouvaši spolužáci, spolupracovníci, nebo jen lidi, které potkáte na ulici.

Celý příspěvek

O hodinkách od Applu

Včera bylo zase na internetech živo, Apple představoval letos poprvé své nové produkty.
Kromě nového Macbooku, zlevnění Apple TV, uvedení služby HBO now a vypuštění verze 8.2 systému iOS také Tim Cook oficiálně oznámil, kdy se začnou prodávat hodinky Apple watch, první přízpěvek do kategorie nositelné elektroniky od společnosti s logem nakousnutého jablíčka.

Já, jakožto velký fanoušek jablečných produktů jsem celou keynote sledoval a v tomhle textu bych se se čtenáři rád podělil o svůj názor na Apple watch z hlediska nevidomého uživatele.

Trochu spekulací

Když Apple vypustil iphone 3GS s odečítačem Voiceover pro nevidomé, znamenalo to doslova revoluci. Já sám si pamatuji, že jsem si do té doby říkal, dotykové telefony, to není nic pro našince, k čemu to nevidomému bude, je to zas jen humbuk, hezký obrázky, spousta kravin, her a bůhví čeho pro vidící, to mě nezajímá.
Pak jsem si zašel do Vaňkovky vyzkoušet iPhone s odečítačem Voiceover a můj názor se začal pomalu ale jistě měnit.

Abych to zkrátil, iPhone je aktuálně nejpopulárnější dotykový telefon mezi zrakově postiženými ve světě, je kolem něj obrovská komunita nadšených uživatelů, kteří mezi sebou diskutují všemožné problémy, které se týkají přístupnosti všech možných aplikací, své postřehy sdělují ostatním, chyby hlásí do Applu či vývojářům samotným a muselo by se stát něco opravdu převratného, aby se tento stav změnil.

Proč jsem toto vše psal? Hlavně proto, aby bylo čtenářům jasné, proč se tolik zajímám o chytré hodinky od Applu.
Oficiálně není zatím potvrzené, zda budou Apple watch obsahovat odečítač Voiceover pro nevidomé, ale vzhledem k tomu, jaký trend Apple nastolil mezi nevidomými s iPhonem by mě překvapilo, kdyby byly hodinky pro nevidomé nepoužitelné.
Apple oficiálně sám nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, zda hodinky přístupné budou či nebudou, několik neoficiálních zdrojů však informovalo, že zařízení by odečítač Voiceover obsahovat mělo.

Pojďme tedy teď předstírat, že hodinky budou plně přístupné a použitelné i bez zraku, na 90% tomu tak asi bude. Proč by si tedy takové hodinky chtěl či nechtěl člověk jako já koupit či nekoupit?

Proč ano

Co hodinky umí nebo neumí popisovat nebudu, to jsme všichni viděli včera.
Jaké funkce by tedy byly pro nevidomého přínosné?

Tak především, já osobně bych uvítal možnost rychle reagovat na veškerá oznámení, aniž bych musel zastavovat, vytahovat telefon z kapsy a prohlížet, co se kde stalo.
Hodinky má člověk na ruce, jsou snáze dosažitelné a mělo by tak pro mě být snazší a rychlejší zjistit, kdo mi co chce.

Pokud by takovým oznámením byla zpráva, líbí se mi možnost, odpovědět z hodinek přednastaveným vzkazem, nadiktovanou zprávou či audiozprávou. Diktování používám docela často už teď na iPhonu a audiozprávy mám rád taky.

Když už jsme u oznamování, docela mě zaujala funkce taptic engine, když člověk nosí telefon v kapse, občas vrnění či zvuk oznámení přeslechne, oproti tomu, to, že vám hodinky oznámí událost “zaťukáním” na zápěstí se dle mě přeslechnout nedá.

Nádhera by v tomto případě byla, kdyby si člověk pro každý kontakt mohl nastavit určitý rytmus poklepání, zprávy od kamaráda vám budou ťukat jinak než zprávy od rodičů a tak různě.

S taptic engine souvisí i další funkce, hodinky by měly umět pomocí poklepu i navigovat, nevím jak to přesně funguje, ale představuji si to tak, že když máte zahnout doleva, ťukne to dvakrát a když doprava tak jednou.

Dále se už pouštím do vod neoficiálních.
Pokud bude v česku někdy funkční Apple pay, rozhodně bych hodinky k tomuto účelu začal využívat, bezkontaktní kartu vám ukradne někdo spíš, než hodinky z ruky.
Neoficiální zdroje také tvrdí, že by se Siri měla někde kolem verze iOS 9 snad naučit česky a tu bych pak hodinky začal využívat naplno.

A jaké aplikace bych jako nevidomý využil na nositelném zařízení?
Hned z kraje mě napadá teoreticky watch aplikace Můj vlak od ČD. Koupím přes appku lístek, blížím se k nádraží, hodinky mi zaťukají na zápěstí, kouknu a vidím, že mi vlak odjíždí v tolik a v tolik a že jede z nástupiště X, koleje Y, či, že má spoždění.

Dále mě napadá appka, která by mi uměla naplánovat moji cestu hromadnou dopravou do bodu X, s tím, že by mi dokázala ukázat, na jaké MHD zastávce stojím, jakou tramvají mám jet, jakým směrem a v kolik mi tramvaj jede.

Určitě by se toho dalo vymyslet víc, aktuálně ale netuším, jaké možnosti přesně vývojáři mají a tak se nechci moc pouštět do spekulací.

Nakonec znova zmíním bezpečnost, číst oznámení, zprávy či bůhvíco dalšího ze zařízení na zápěstí je pro nevidomého bezpečnější, než vytahovat z kapsy telefon. Z ruky vám hodinky sotva někdo nenápadně serve, kdežto telefon vám někdo vytrhne během sekundy a pokud jste nevidomí, už ho horko těžko dohoníte.

Proč ne?

Chytré hodinky bych nekupoval v případě, že jsem člověk, co vyřídí za den něco kolem pěti hovorů, na maily nespěchá, nepoužívá sociální sítě a nemá i v telefonu nainstalovanou tunu aplikací, jako já.

Nedovedu si představit mnoho lidí, kteří by chtěli přes apple watch například telefonovat, jak to včera ukazovali na tiskovce, na telefonování je zkrátka telefon a na tom se nic nezmění, ať se Apple třeba na hlavu postaví.

souhrn

Jak to pro nevidomé dopadne se dovíme snad již v dubnu.
Bude to záviset jednak na tom, zda budou hodinky přístupné už v základu a zda budou mít vývojáři nápady na aplikace a funkce, které budou pro našince užitečné. A zde podle mě opět nastupuje komunita uživatelů. Pokud budou mít nevidomí zájem o aplikace do hodinek, aplikace budou, pokud zájem nebude, tak nebude nic.

Mám rozhodně v úmyslu si po uvedení do prodeje co nejdřív zjistit, jak je to s Apple watch a přístupností, a pokud bude situace příznivá, hodinky si někde na testování sehnat a vyzkoušet, jak by se mi osvědčily v každodenním životě, doma, při organizaci úkolů či na cestách.

Kupovat je rozhodně letos nehodlám, jednak nejsem natolik bohatý, abych si je mohl dovolit a druhak předpokládám, že i kdyby byly hodinky už teď přístupné, bude první generace asi dost chybová. Takže si spíš počkám na rok 2016, na případnou druhou generaci, to už bude zařízení mít něco za sebou, lidi budou reportovat chyby a i přístupnost pro nevidomé se zlepší, i s iPhony to tak bylo.

Update
Apple právě potvrdil na oficiálních stránkách apple watch, že hodinky budou mít vestavěný odečítač voiceover.
JE to paráda, už se těším, až si tuhle hračku někde seženu na vyzkoušení a minimálně taky vím, na co si hodlám teď v nejbližší době šetřit.

Mohou Nevidomí Používat Dotyková Zařízení?

V posledních několika týdnech se mě několik různých lidí ptalo různými způsoby na tu samou otázku, asi nějak takhle: “Sím vás, já to nechápu, jak vy ty dotykový telefony můžete ovládat? To tam máte nějaký to hlasový zadávání, že?”
Odpovědí na tuhle, či podobné otázky by mohl býti i následující text.

Celý příspěvek