windows XP do bankomatu nepatří

To si tak jdete jednou za půl roku vybrat peníze z bankomatu.
Vedle kráčí vysoká štíhlá slečna, se kterou jsem se zakecal už ve vlaku. Jede z Újezda jako já, tak si říkám, je to bezpečné, ta mě snad neokrade.

Vrazím do stroje kartu, slečna povídá: „Zadejte pin.“ otočí se, já zadávám pin a potvrzuji.
Dál už to jde ráz naráz, slečna povídá: „Píše to, mimo provoz, je tu uvedená infolinka, tak na ni kdyžtak zavolejte, já musím běžet.“

Karta ve stroji, slečna běží na vlak a mě nezbývá, než volat na infolinku České spořitelny.
„No, my to zkusíme restartovat, tak počkejte, jestli ta karta vyleze.“
Karta nevylezla a já jen slyším z bankomatu ten známý zvuk, když se vypínají a zapínají win XP a pomyslím si, zcela dopálen a naštván: „Bodejť by se to neseklo, když jim na tom běží XP, krám jeden.“

V dalších minutách mířím do KFC a u kuřete a hranolek co nejrychleji kartu přes mobilní appku Airbank blokuji, ještě, že to ta appka umí tak rychle.

Dohra je pak rychlá, včera volali ze spořky, že prý se pokusí kartu vytáhnout a ať si to vyřeším ještě s bankou.
S bankou jsem to vyřešil dnes a to velmi rychle. Stará karta mizí v propadlišti dějin, i kdyby se našla, už je to jedno, poněvadž airbank při ztrátě karty či podobném případu, co se stal mě, vystavuje novou kartu zcela zdarma.
Kdyby dnes nebyl pátek, mám novou kartu do dvou dnů doma, takhle si jen počkám do příštího týdne.

Jediný větší zádrhel tak byl, když mi v airbank přistrčili pod nos to jejich elektronické podepisovátko, které mi můj příšerný škrabopis ne a ne rozpoznat. Ještě, že lze podepisovat i papírově.

A co z toho milé děti plyne za poučení?
Opět se mi potvrdilo, že už zas delší dobu nebudu vybírat v bankomatu. Terminálů sazky je všude hromada a těch deset korun za to, že vybírám bezpečně a bez rizika něčeho podobného, co se mi stalo předevčírem rád dám.
V Airbank jsou velice ochotní lidi, co rádi pomůžou, ví jak se vodí nevidomí, jsou evidentně proškoleni a já si opět uvědomil, že jsem si vybral banku dobře.

PS: Z té slečny jsem číslo nevytáh a ani na kafe jsem ji pozvat nestihl, chudina z toho asi taky musela být docela vykolejená, holt jel jí vlak.

O školení Think Big

když je člověk akční, dostane se na různá místa s různými lidmi.
To jsem tak jednou na tréningu zaslechl od kamarádů trenérů zmínku, že jim odpadl člověk, co s nimi měl jet na školení s nadací Think Big, která nám sponzoruje turnaj ve futsalu pro nevidomé.
Přiběhnu k nim s balónem a jen tak povídám: „Já to za Vojtu vemu, stejně nemám do čeho píchnout.“
A bylo vymalováno, najednou jsem seděl v autobusu do Prahy a mířil k Máchovu jezeru na školení.

Přitom spolupráci s Think Big, dál už jen TB v našem týmu na starost nemám, jenže, zápal plic je potvora a ještě navíc kamarádka zrovna touhle dobou píše bakalářku, takže bylo potřeba někoho sehnat.
Chci tím říci jen to, že absolutně s takovými školeními nemám zkušenost, organizace projektů, koordinace a tak, to jde mimo mě.

Tedy jsem celou vyloženě hurá akci pojal jako příležitost poznat pár nových lidí, třeba se něco dovědět a udělat si fajn víkend.

Jak to celé nakonec dopadlo, zda se mi školení líbilo, zda i pro mě mělo smysl a co mi to celé přineslo, o tom bude tenhle asi trošku delší textík.

Celý příspěvek

blind-shell, jednoduše dotykově pro nevidomé

Když se řekne nevidomý a dotykový telefon, určitě si spousta lidí řekne, nesmysl!
Samozřejmě, v dnešní době jsou již technologie natolik pokročilé, že i zcela nevidomý člověk může téměř dokonale dotykový telefon ovládat.

Jednak tu máme Apple, se svým systémem iOS a v něm integrovaným software Voiceover, který umožňuje ovládat telefony iPhone pomocí sady gest, navržených tak, že nevidomý může se zařízením pracovat rychle a efektivně.
To samé by se dalo v dnešní době říci už i o systému Android, kde Google postupy od Applu kopíruje a nebudeme-li zacházet do detailů, funguje zde vše také již zcela spolehlivě.
Jedinou černou dírou tak zůstává systém Windows phone. Srovnávat, co funguje a nefunguje v jednotlivých systémech není ale předmětem tohoto článku. Pokud by toto někoho zajímalo, uvedu jednotlivé zdroje na konci textu.

Celý příspěvek

Krimi s audiopopisem od ČT

Se seriály jsem na tom tak nějak dost různorodě.
Neviděl jsem Červeného trpaslíka, nesnáším Simpsonovi, „nekamenovat prosím.“
Jediné dvě série, které jsem opravdu více sledoval byly Hra o trůny a Stargate. To první, jelikož mám rád fantasy, to druhé, jelikož se tam hodně povídá a je to sci-fi.

Z Českých seriálů jsem až do letoška nesledoval opravdu nic, nějak jsem neměl důvod se o všechna ta dramata, histerky/historky a podobná zvěrstva zajímat.
Každopádně se situace změnila letos v lednu a to hned ze dvou důvodů.
ČT začala vysílat nový krimi seriál. A k tomu seriálu si ČT začala dělat i vlastní audiopopis pro nevidomé.

Celý příspěvek