Jak superhrdinové rozbíjeli huby.

Avengers/mstitelé

Avengers jsou film, který vydělal balík dolarů a hodně se o něm mluvilo. Z těchto důvodů a pár dalších jsem jej zhlédl i já. Zde jsou mé dojmy z tohoto jarně letního trháku.

O čem to je?

Na zemi přijde zlý chlápek, jmenuje se Loki, je to syn všeotce Odina z planety Azgard. Loki šlohne pozemšťanům jakousi energy hračičku, která se jmenuje teserakt, umí otvírat červí díry a spoustu dalších užitečných věcí. Teserakt potřebuje pro své nadřízené, zlé hajzlíky, kteří jsou z paralelního vesmíru, chtějí zničit ten náš a jmenují se… Čitóry, blbější jméno už tu dlouho nebylo.

To celé se nelíbí pozemšťanům ze supertajné organizace S.H.I.E.L.D. Ta proto najme partičku podivínů, aby Lokiho zničila. A mezi tím ještě na zemi přicestuje Thor, Lokiho božský bráška a chce mu rovněž zabránit v použití teseraku a taky rozbít ústa.

Celé je to vlastně vyvrcholením několikaletého snažení studia Marvell. Nejdříve tu byly samostatné filmy o jednotlivých hrdinech, Ironman, Thor, Hulk a kapitán Amerika a ty všechny teď Mar vell smíchal dohromady v Avengers aby bojovali proti Lokimu a jeho mimozemským kumpánům.

Mé dojmy

Hned na úvod se sluší říct, že tohle dílko má cenu jen v kině nebo na něčem, co má prostorový zvuk. Audio zpracování dopadlo na jedničku a kazí ho jen příšerný dabing některých postav, ke kterému se dostanu až později. Hudba je taky docela povedená, i když Alan Silvestry složil už i lepší soundtracky a třeba takový samostatný film Thor měl soundtrack o hodně lepší.

Pokud jde o příběh jako takový, je to celé velice jednoduché, nemusíte u toho přemýšlet a můžete se jen kochat dokonalým zpracováním a v případě vidících diváků i 3d efekty. Byl jsem zvědav, jak se podaří spojit dohromady charaktery všech postav do jednoho celku. V samostatných filmech charaktery hlavních postav vynikly dokonale, tady to bohužel u některých dopadlo trochu hůř. Pominu-li příšerný dabing, jedna půlka týmu mě nadchla a ta druhá zklamala a naštvala.

Božský Thor mlel celou dobu jen o cti a počestnosti a mezi tím někomu sem tam rozbil hubu.

Kapitán Amerika byl něco podobného, ale naštěstí nepůsobil tak divně jako Thor a měl i pár silných chvilek. Zrovna jeho roli hodnotím jako jednu z těch lepších.

Druhým příjemným překvapením byl Tonny Stark alias Ironman. Ten měl nejvíce povedených hlášek z celého filmu a působil na mě úplně stejně jako v samostatném filmu. Dostal taky na plátně nejvíc prostoru, alespoň to tak na mě působilo.

No a nejhůř ze superhrdinů dopadl zelený Hulk. Ve filmu měl jen pár chvil, tedy nepočítám-li finále, kde všichni dohromady bojovali. Na začátku řekne pár divných věcí, pak záhadně v půlce filmu zmizí a ještě záhadněji se na konci objeví.

A zbytek postav už je jen křoví. Je tu plukovník, ruska co umí velice pěkná bojová umění a pár dalších včetně jednoho generála. Nesmím zapomenout ani na Lokiho, který je ovšem tak divný, úchylný a nevkusný, že se mi o něm ani mluvit nechce. Nejhorší záporák, jakého jsem kdy potkal.

Když mluvíme o výkonech herců, musím zmínit i český dabing. Ten dopadl dosti podprůměrně. Dabéři, kteří dabovali v samostatných filmech namluvili hlavní postavy i zde. Kapitán Amerika a Ironman dopadli dobře. Taktéž i generál a plukovník. Zato Thor, Loki a Hulk poslali celý dabing do horoucích pekel. Thor šíleně přehrává a jeho hlášky působí tak uměle a nepřesvědčivě jak to je jen možné. Hulk zase mluví tak, jako by buď spal, hulil nebo četl to co říká z papíru. A Loki? Ten jednak pořád mluví strašně potichu a druhak se snaží být tak zlý a přesvědčivý, až to vyvolává dojmy právě opačné. Působí, jako by vyšel z ústavu pro choromyslné, podobně jako dříve zmiňovaný Hulk. Podotýkám, že jsem neviděl film v originále, takže nevím, nakolik se dabing podobá anglickým hlasům, při nejbližší příležitosti to ale hodlám zjistit.

Závěr

Film není špatný. Všechny filmy o superhrdinech z komixů od Marvellu se zde spojily do jednoho docela zajímavého celku. Měl jsem trochu strach, zda se podaří zkloubit všechny ty odlišné charaktery dohromady. Až na pár vyjímek „divný Hulk“ se to podařilo docela dobře. Příběh dopadl taky tak, jak jsem čekal, je to takový film, který mi připomíná nějakou videohru. Jednoduchá zápletka a zajímavé audio a vizuální efekty, nic na veliké přemýšlení, ale spíše na pořádnou zábavu v těchto letních vedrech. Takže pokud se nudíte a nevíte co by, jděte na to určitě. A doporučuji v originálním znění, pokud nechcete trpět.

PS: Z výše zmíněného vyplývá, že pro nevidomého není vůbec těžké film pochopit, buď se mlátí, střílí nebo mluví. PS2: Závěrečná bitva s loděmi ufounů je fakt pastva pro uši. Pavel Ondra

Sněhurka a lovec – Snow white and the huntsman: divácká recenze

Sněhurka a lovec – pohádky je konec.

Když jsem poprvé zaslechl, že se mají letos do kin dostat dvě verze stejné pohádky o Sněhurce, nevěřícně jsem si zaťukal na čelo a pokračoval jsem dál… více se už v Holiwoodu určitě zbláznit nemohli. No, pak jsem si v jedné slabé chvíli přečetl, že v té druhé sněhurce, v té, která půjde do kin později a jmenuje se Sněhurka a lovec „Snow white and the huntsman“, budou hrát docela zajímaví herci a že by to neměla být ta pohádka, jak ji známe, ale její drsnější a dospělejší upgrade. Pak přišel první trailer a já zjistil, že by to zas tak špatné být nemuselo… a pak už jsem najednou byl v kině a film začínal.

O čem to je?

Samozřejmě o Sněhurce, zlé královně a myslivci/lovci „huntsman anglicky lovec.“ Zápletka je docela zajímavá, i když trochu ujetá. Zlá královna nejprve přitáhne na hrad, kde žije sněhurka s armádou a nechá se záměrně porazit. Pak svede krále, kterému již dřív zemřela manželka „sněhurčina matka“ Při milování krále zabije, vezme si jeho trůn a za pomoci svého taky trochu úchylného brášky obsadí hrad a pak i celé království. Jo a mezi tím stačí Sněhurku zavřít do věže.

Pak je najednou Sněhurce osmnáct a královnino kouzelné zrcadlo jí poradí, že aby byla stále krásná a taky mocná, musí sněhurce vyříznout srdce a to si dát k obědu. No sněhurka mezitím zdrhne, královna za ní pošle do lesa myslivce, kterého kvůli tomu ještě docela nechutně vydírá, myslivec sněhurku nezabije, ale zachrání a společně zdrhnou před královnou a jejím, již dříve zmiňovaným úchylným bráškou.

Do toho všeho se ještě objeví Sněhurčin přítel z dětství, princ William a partička trpaslíků, zde rozuměj vyhnanců a psanců.

Když královna Sněhurku otráví otráveným jablkem, chce ji William „princ z pohádky“ polibkem oživit, tak jak to všichni známe. Někde ovšem došlo k chybě, oživení se nepovede. Pak na scénu nastoupí myslivec, který se během filmu do královské dcerky zamiloval, má před její rakví strašně dlouhý a dojemný monolog, Sněhurku políbí a hopla… ona vstane, ožije, shromáždí všechny kdo bojují proti královně a jde jí rozbít držku. A to je celé.

moje dojmy z filmu

Z výše zmíněného asi každý pochopí, že příběh je opravdu docela jiný. Není to ten příběh, který nám četly mámy před spaním. Na druhou stranu, dle slov režiséra jde o verzi příběhu, tak jak ji původně sepsali bratři Grimmové. Nevím na kolik je to pravda, ale při nejbližší příležitosti si originál někde vyhledám a porovnám.

Mě osobně ale spíš vyhovuje ta verze, kterou jsem znal už jako dítě. Ne tedy, že by tahle Sněhurka byla špatná, ale udělat ze Sněhurky, myslivce a prince milostný trojúhelník je docela divné. Stejně tak zvláštní a trochu ujeté mi přišlo závěrečné převtělení křehké Sněhurky do role vůdkyně armády s plamennými proslovy, které mi nepřišly vůbec dojemné, spíše docela úchylné a směšné.

O proti tomu královna byla docela ucházející, Charlize Terron jsem v tomhle filmu potkal vůbec poprvé a musím říct, že tu duševně chorou královnu posedllou krásou a mocí zahrála fakt výborně. Jednu chvíli ječí jak pominutá, v příští chvíli se málem zhroutí z toho, že ji její bráška zklamal. Nevyrovnaná a tudíž nepředvídatelná.

A nakonec je tu myslivec. Přiznám se, že Chris Hemsworth se mi více líbil jako bojovník s kladivem ve filmu Thor. Tady je to týpek, co se umí ohánět pěstmi, rád se napije a na mě osobně působí jako totální buran. A to, že je to nakonec on, kdo oživí Sněhurku je podle mě docela zvláštní a nevkusné.

Filmu ale rozhodně nelze nic vytknout po technické stránce, zvuk je na jedničku a i soundtrack je z těch vydařenějších. Celé jsem to viděl v kině, s titulky, které mi samozřejmě četl vidící doprovod. Spoustě jsem toho ale rozuměl i bez českých titulků, i když samozřejmě ne všemu. Třeba myslivec mluví v originále tak šišlavě a nezřetelně, že mu rozumíte s těží jedno nebo dvě slova. To samé platí o trpaslících, kteří mluví nějakým nářečím angličtiny, které je tak zkomolené, že s porozuměním taky mohou být docela problémy.

Závěr

Osobně se mi Sněhurka docela líbila. Rozhodně to ale nebylo kvůli nějak extra propracovanému a duchaplnému příběhu. Zaujme spíše jednotlivými scénami, než příběhem jako celkem. Kladně hodnotím také technické zpracování. Nemyslím ovšem, že to je film, který by jste chtěli viidět víc než jednou.

Pavel Ondra

All new foursquare – foursquare v novém.

Dnes v průběhu dne byla sociální síť foursquare aktualizována na verzi 5.0 a to jak verze pro android, tak i pro IOS. Změn se dočkal i web, ale o tom tenhle článek není, jelikož webové rozhraní vůbec nevyužívám. Zaměřím se tedy hlavně na přístupnost verzepro IOS a krátce se zastavím i u aplikace pro android.

IOS

Hlavní okno se dočkalo velkých změn. Po spuštění vás do očí uhodí zcela přepracované rozhraní. Tlačítko check-in bylo přesunuto ze spodní části do pravého horního rohu. Vlevo od něj se nachází ještě tlačítko pro otevření seznamu oznámení a úplně vlevo v rohu je pak logo aplikace.

Ve výchozím stavu se v hlavním okně zobrazuje seznam vašich přátel a to, kde se naposledy checkovali. K jednotlivým položkám však přibyla dvě tlačítka. První tlačítko comment slouží, jak už jeho název napovídá k okomentování check-inu a druhým, s názvem like můžete check-in olaikovat stejně, jako se laikují události v ostatních sociálních sítích „je vidět, že foursquare tomuto trendu prostě neodolal.“ Tlačítka comment a like mě osobně příjdou na hlavní obrazovce zbytečná, dle mého názoru přizpívají k větší nepřehlednosti hlavního okna. Úplně by stačilo jedno tlačítko, po jehož odklepnutí by se dal check-in laikovat a komentovat.

Dále také v seznamu přibyly ostatní aktivity, které souvisí s výše zmíněným komentováním a laikováním. Když někdo olaikuje nějaké místo, je i to v seznamu aktivit vidět. To samé platí o situaci, když někdo přijme něčí přátelství, i tato aktivita se v seznamu objeví. Tohle považuji za dosti nešťastné, přehlednost aktivit se tak zhoršuje.

Pokud jde o samotné checkování, do okna s nejbližšími místy přibylo i mapové zobrazení, které může být užitečné pro vidící osoby. Naštěstí při procházení okna pomocí odečítače ničemu nevadí.

Po výběru místa pro check-in se dočkáme dalších změn. Tlačítko check-in pro potvrzení checkování se nachází opět v pravém horním rohu. Přímo pod ním je tlačítko pro zobrazení detailů o daném místě, které je bohužel nepopsané, takže jsem ze začátku vůbec nevěděl, k čemu slouží. Jinak se na obrazovce nachází už jen editační pole pro zapsání poznámky k check-inu a tlačítka pro pořízení fotografie a taktéž tlačítka pro zapnutí či vypnutí sdílení check-inu na ostatní sociální sítě, „twitter a facebook.“

Tohle uspořádání se mi líbí více, než v předchozích verzích, informace o místě nezabírají obrazovku a vše je mnohem přehlednější. Pokud se nechci checkovat, ale chci s místem jinak pracovat, „číst a psát tipy, zjistit kdo je mayor, laikovat či uložit místo, do todo seznamu apod.“ mohu tak učinit pomocí výše zmíněného nepopsaného tlačítka.

Co mě štve ale hodně, je zrušení záložky lists na hlavní obrazovce. Do této chvíle jsem nezjistil, kam se přesunul přehled seznamů, které sledujete a dost mi to vadí, jelikož jsem v poslední době seznamy začal dosti využívat. Rovněž záložka explore pro hledání míst určitých kategorií se dočkala přepracování a totálního znepřehlednění.

Takže sečteno a podtrženo: Checkování se zpřehlednilo, do hlavního okna s aktivitami přátel přibylo spoustu nepořádku a smetí a kategorie explore a lists se staly po upgradu naprosto nepoužitelnými.

android

K android aplikaci toho mám jen málo co říct. Tlačítka like a comment na hlavní obrazovce jsou za použití trackpadu nenalezitelná, totéž platí o tlačítku pro další aktivity v okně daného místa. Checkovat se lze a prohlížet aktivity ostatních taktéž. Majitelé androidu ve verzi 4.0 budou mít s aplikací možná více štěstí, na dotykovém displeji bude možná s aplikací jednodušší pracovat.

Pavel Ondra

v útrobách jednoho iphonu

Dnes vám představím v krátkosti aplikace, které si našly cestu do mého telefonu. Tento článek tak můžete brát jako takové vodítko, pokud sami nevíte, co do telefonu nahrát a proč to tam nahrát. Zároveň je to přehled aplikací, které jsou více či méně přístupné pro nevidomé uživatele zařízení se systémem IOS

Nástroje

Aplikace v češtině

Taková odnož appstore, ve které však najdete pouze aplikace, které vznikly v Česku či na slovensku. Aplikace je samozřejmě také v češtině a její rozhraní je jednoduché, srozumitelné a pro nevidomého plně přístupné.

Dictation

Dragon dictation je nástroj pro zadávání textu do telefonu pomocí hlasu. Aplikace je česky a rozumí i diktované češtině. Ze začátku má s porozuměním problém, ale čím víc na ni budete mluvit, tím lépe jí rozpoznávání hlasu půjde. Rozhraní je opět přístupné i pro nevidomé uživatele, není ovšem tak intuitivní a jednoduché, jak by být mělo.

Sociální sítě

twitter

Klient pro sociální síť twitter. Aplikace je v angličtině. Je jednoduchá a snadno použitelná. Jediný její problém je poněkud nelogické uspořádání částí twitteru, třeba odesílání a přijímání přímých zpráv je schované někde, kde bych ho na první pohled nečekal, přitom tahle funkce by měla být vidět ihned na hlavní obrazovce. Co se týče přístupnosti, až na nelogické uspořádání některých částí „viz výše.“ je aplikace kompletně ovladatelná s odečítačem.

Getglue

Klient pro sociální síť, kde svým přátelům dáváte vědět na jaký film či seriál se díváte, či co čtete nebo jakou hudbu posloucháte. Filmy, seriály a vše ostatní můžete hodnotit, procházet žebříčky a číst k nim recenze. S přístupností pro nevidomé je to tu trochu horší, spousta tlačítek je nepopsaných či špatně pojmenovaných. Pokud ale aplikaci budete chtít využívat, lze se naučit orientaci v ní a nepopsaná tlačítka potom zas tak nevadí.

Linkedin

Klient pro sociální síť, která je zaměřena na vyhledávání profesí a povolání, je určena pro ty, kdo nabízí či hledají práci. Aplikace je přístupná stoprocentně, všechna tlačítka jsou popsána a veškerý obsah je odlišen správně nadpisy.

Facely HD

Klient pro facebook, lze číst a psát statusy, prohlížet informace o přátelích či psát přes vestavěný chat. Hodně tlačítek je bohužel neozvučených, takže například dodnes nevím jak něco olaikovat či okomentovat.

foursquare

Na mém iphonu nejčastěji spouštěná aplikace. Zobrazuje polohu vašich přátel ze sítě foursquare. Umožňuje prohlížet seznam míst ve vašem okolí nebo vyhledávat místa podle názvu či typu „zastávka, restaurace, kavárna“ Pokud na foursquare žádné přátele ne máte, stále můžete aplikaci využívat pro obecnou orientaci ve vašem okolí, či při návštěvě cizího města pro vyhledání nejbližšího místa kam na oběd. U restaurací a podobných zařízení můžete samozřejmě zobrazovat tipy ostatních uživatelů z celé sítě či psát vlastní. Pokud chcete, můžete k textovému tipu přidat i fotku. Velmi užitečnou funkcí jsou tzv. listy/seznamy, které obsahují roztříděná místa. Například list pivovary od poznejbrno.cz pomůže každému, kdo chce najít v Brně nejbližší pivovar. Při cestování do cizích měst se pak mohou hodit seznamy s pamětihodnotnostmi, či zajímavými místy. V metropolích, jako je Praha, Paříž či Londýn se pak můžete při orientaci opřít o list 4sq cities, který vám zpřístupní nejzajímavější místa daného města pro turisty. Pokud navíc zvládnete ze seznamu 4sq cities projít daný počet míst „Paříž měla pět míst podmínku“, získáte speciální virtuální odznak pro dané město. Aplikace je plně přístupná pro nevidomé uživatele, v celém roznhraní je snad jen jedno nepojmenované tlačítko.

Videa a TV

simple TV

Aplikace pro příjem českých TV stanic. Obsahuje kanály čt1, 2, 4, 24, Nova, Novacinema, Barandov, Óčko, Prima familly a Prima cool. Jedinou podmínkou je, aby byl telefon připojen na vi-fi nacházející se v české republice. Přístupnost je stoprocentní a já osobně jsem se do téhle aplikace velice zamiloval.

ČT4 a ČT24

Aplikace pro čtení zpráv a živé sledování kanálů české televize. Rozhraní je jednoduché a přehledné, odečítač pro nevidomé zde mluví všude a s přístupností tedy není žádný problém.

Ivysílání

Aplikace pro prohlížení archivu české televize. používání je jednoduché, s přístupností jsou bohužel trochu problémy, pár důležitých tlačítek má poněkud zmatené popisky. Nicméně procházení pořadů a jejich případné přehrávání s odečítačem možné je.

IMDB

Aplikace pro procházení obsahu na serveru imdb.com. Lze vyhledávat podle všemožných kritérií, u vyhledaných filmů či seriálů lze prohlížet informace, spouěštět trailery, či procházet fotografie. Oblíbené snímky či seriály si můžete uspořádat do vlastních seznamů, můžete z aplikace také přímo jednotlivá díla hodnotit, či procházet hodnocení ostatních.

audio

Shazam

Aplikace dokáže detekovat písničku z rádia nebo jiného zdrojea zobrazit vám její název a interpreta. Stačí namířit telefon na hrající rádio, stisknout tlačítko a po chvíli máte výsledek. Přístupnost je stoprocentní, všechna tlačítka jsou popsána a rozhraní je jednoduché na orientaci.

Iradio

Oficiální aplikace českého rozhlasu. Můžete přehrávat veškeré stanice ČRO a to v nízké i vysoké kvalitě. U každé stanice vidíte i jaký pořad aktuálně běží a jaký bude ten následující. Přístupnost je opět docela v pořádku, jen některá tlačítka mají místo českých popisků názvy v angličtině.

Iaudioteka

Aplikace pro procházení a nakupování z portálu www.audioteka.cz. Zakoupené audioknihy lze v aplikaci samozřejmě přímo přehrávat. Bohužel při vývoji bylo na přístupnost myšleno asi jen okrajově, spousta prvků je ohlašována s polskými popisky, což je asi způsobeno tím, že původní audioteka vznikla nejspíš v Polsku.

Tune in radio

Přehrávač internetových rádií z celého světa s možností procházení dle typu stanice „hudba, sport, zpravodajské“, či podle země. Stanice lze uložit do seznamu oblíbených a program umí i vyhledávání rádií dle názvu. Přístupnost je stoprocentně bv pořádku, všechny prvky jsou popsány správně, i když při lokalizaci aplikace do češtiny se na některá tlačítka tak trochu asi pozapomělo a jsou v angličtině.

komunikace

IM+ pro

Aplikace pro odesílání a přijímání chatových zpráv v ránci sítí facebook, gmail, yahoo, msn a skype. Rozhraní je přehledné, lokalizované do češtiny a plně přístupné. Jde o stejný program IM+ který je velmi oblíbený mezi nevidomými uživateli telefonů nokia.

skype

Oficiální skype klient pro iphone. Program je jen v angličtině. Umí to samé, co skype pro ostatní platformy. Stejně jako jiné verze tohoto klienta, je i skype pro iphone plně přístupné s odečítačem.

služby

Zlatestranky.cz

Telefonní seznam, obsahující databázi lidí a firem v české republice. Lze vyhledávat podle jména a místa. Místo lze zadat ručně nebo využít možnost geolokace. Výsledky samotné lze pak zobrazit v seznamu „vhodné pro nevidomé“ nebo přímo na mapě dané oblasti, vhodné pro např. řidiče. Rozhraní je plně ovladatelné s odečítačem a všechna tlačítka jsou ozvučena.

nocnistranky.cz

Aplikace od european directory, kteří vytvořili i zlatestranky.cz. Tato obsahuje databázi restaurací, kasin, barů či podniků pro erotikychtivé. Vyhledávat lze opět podle názvu nebo podle místa, opět s využitím geolokace. Opět je aplikace plně přístupná s odečítačem.

chcitaxi.cz

Poslední aplikace od european directory, obsahující databázi taxislužeb v celé ČR Po zadání jména či určení polohy zobrazí seznam výsledků se jménem taxislužby a kontaktem na ni. Lze opět využít zobrazení v režimu mapa. Víc toho aplikace neumí, ale nic víc ani umět nemusí. Je jednoduchá na ovládání a zvládne ji každý.

Martinus.cz

Novinka od knihkupectví Martinus. V aplikaci můžete prohlížet katalog knihkupectví, vyhledávat v něm a přímo z telefonu můžete zboží rovnou nakupovat. Zboží lze vyhledávat i pomocí vestavěné čtečky čárových kódů. Aplikace je přístupná s odečítačem, leč některá tlačítka jsou chybně popsána a při procházení obsahu katalogu je v textu poznat absence nadpisů, což poněkud stěžuje orientaci.

edatart

aplikace pro prohlížení a nakupování v eshopu obchodní sítě datart. Opět vše roztříděno do kategorií. Lze i vyhledávat či využít čtečku čárových kódů. Pokud máte na edatartu účet, můžete i nakupovat, leč při zapnutém odečítači tato funkce bohužel nefunguje a aplikace vždy spadne. Až na tento nedostatek je však aplikace plně přístupná a je lehce ovladatelná.

heureka.cz

Známý srovnavač cen dorazil i na iphone. Aplikace umí vyhledávat dle kategorií, názvu nebo pomocí přečtení čárového kódu. Bohužel opět zde platí, že je spousta popisků u tlačítek v angličtině, alespoň pro odečítač. Jinak je ale přístupnost v pořádku.

lunchtime.cz

Služba umí vyhledat buď podle názvu či podle místa nejbližší restaurace a zobrazit u nic aktuální nabídku denních meny. Své oblíbené restaurace si můžete označit a mít k nim tak rychlý přístup. Přístupnost pro nevidomé je na dobré úrovni, leč je zde pár nepopsaných tlačítek a také zobrazení všech aktuálně nalezených restaurací v okolí na jedné obrazovce a bez odlišení nadpisy není moc šťastná volba. Používat aplikaci ale lze.

idos

Vyhledávání spojů autobusů, vlaků, či MHD po celé republice. Start můžete zadat buď ručně, či využít GPS pro nalezení nejbližší zastávky. Aplikace je pro nevidomé použitelná, leč má jeden hrubý nedostatek a to velmi nešťastně vyřešený našeptávač, který se zobrazuje při zadávání názvů zastávek. Nevím přesně kde je problém, ale mám dojem, že se našeptávač zobrazuje sám od sebe kdy chce a dost to komplikuje práci s aplikací. Bohužel navzdory tomu, je to jediný aspoň nějak přístupný vyhledávač jízdních řádů, který jsem na iphone zatím našel.

pro nevidomé

omoby

Čtečka čárových kódů, rozpoznávač bankovek a vyhledávání obrázků v jednom. Stačí namířit telefon na objekt, klepnout na tlačítko a aplikace vám ohlásí, co jste právě vyfotili. Samozřejmě je aplikace plně přístupná s odečítačem.

visionhunt

Detektor světla a barev. Navíc umí detekovat i bankovky, ty české bohužel ne. Umí detekovat rozptýlené či odové zdroje světla. Opět plně přístupné s odečítačem.

zpravodajské

ES feeds

Čtečka rss s podporou google readeru. Umí také přidávat RSS přímo z URL odkazu. Aplikace je plně přístupná s odečítačem a je celá v angličtině.

zprávy ČRO

Zprávy z portálu zpravy.rozhlas.cz rozdělené do kategorií domácí, zahraniční, sport atd. Aplikace je jednoduchá, neobsahuje žádné reklamy a může tedy sloužit jako náhrada stránek českého rozhlasu. Rozhraní je s odečítačem plně přístupné, aplikace je celá samozřejmě česky, ovšem jedno nebo dvě tlačítka mají opět anglické popisky, ale nejde o nic důležitého.

Zbytek tvoří aplikace od applu, ze kterých nejvíce vyuzžívám appstore, pro nakupování a stahování aplikací a ibooks, který slouží pro čtení a stahování knížek.

Pavel Ondra