Agora, workshop o ICT pro nevidomé, dojmy účastníka

V Brně se toho tenhle víkend dělo hodně. Jednak nám sem přivezli růžový tank, začala výstava Kmeny 90 a taky se do moravské metropole sjeli nevidomí lidé z celé republiky a Slovenska. Rozkopané koleje u Hlavního nádraží nezabránily asi 40 zrakově postiženým nadšencům setkat se v budově bývalé lékařské fakulty, ve středisku Teiresiás na již pátém běhu akce Agora, workshopy o informačních technologiích pro uživatele s těžkým postižením zraku.

Já jsem se letos rozhodl, že se téhle akce zúčastním, ze tří důvodů, jednak jsem chtěl potkat nevidomé kamarády, druhak jsem si chtěl vyčistit hlavu od masírovacího týdne a za třetí jsem se chtěl naučit věci, které by mi byly k užitku jak v mém soukromém tak pracovním životě.

Podařilo se mi tyhle tři cíle splnit? Na to se pokusím odpovědět v dojmech z celé akce.

Celý příspěvek

Otázky od vidících pro nevidomé

Kdysi ze začátku jsem tu psal poněkud delší text, ve kterém jsem se pokusil odpovědět na takové ty základní otázky, které nám nevidomým naši vidící kolegové, spolupracovníci či kamarádi kladou pořád dokola.

Od té doby uplynulo už pár let, já se teď nudím doma a tak mě napadlo text trochu přepracovat, jednak jsem se od té doby přesunul od studia k práci a druhak mám taky pár nových nápadů a postřehů.

Tak tady je deset takových těch nejběžnějších otázek, kdyby vás napadlo něco dál, ptejte se v komentářích.

Celý příspěvek

dojmy z Apple watch

V pondělí jsem měl možnost si asi hodinu hrát s hodinkami Apple watch.

Rád bych se v tomto textu podělil o své dojmy z téhle nové jablečné hračky.

 

Měl jsem v ruce 42 MM model z nerezové oceli s koženým páskem a musím uznat, že se mi to celé docela líbí. Veliké to je dost a na ruce mi to sedělo taky pěkně.

Kdybych měl hodinky nosit, myslím, že bych si rychle zvykl.

 

Ovládání pro nevidomé je opravdu jednoduché, troufám si říct, že ten, kdo umí ovládat iPhone s voiceoverem, zvládne rychle i hodinky. Gesta jsou až na pár vyjímek stejná. Problém samozřejmě je, že zatím to neumí vůbec česky.

Jedinými dvěma rozdíly oproti iPhonu jsou digitální korunka a force touch.

Digitální korunka jako ovládací prvek u mě na celé čáře zklamala. Možná po chvíli cviku by to bylo lepší, ale já měl docela problém poznat, zda se ten krám vůbec otočil a když už ano,tak  jsem zas nevěděl, jak moc s tím mám otočit, abych se posunul kam chci.

 

Ovšem filosofie force touch na mě naproti tomu udělala fakt dobrý dojem.

Nemůžu se už dočkat, až ji implementují do nových iPhonů, pokud tam bude mít podporu i voiceoveru, bude to opravdu parádní kombinace.

 

Další věc, co se mi líbí jsou fitness funkce. Umí to počítat kroky, cvičení, měřit tep a další aktivity, co jsou důležité pro to, aby byl člověk fit.

Můžete si tam spustit různé workouty, jako je běh, rotoped, jízda na kole a další. Ani nemusím dodávat, že to vše plně přístupné s voiceoverem.

 

Rovněž stopky, budík, minutník, kalendář a všechny další aplikace jsou mimochodem plně ozvučené.

Má to celé ale bohužel jeden velký háček. Pokud jste zvyklí na bleskovou odezvu voiceoveru na iphonu, zapomeňte na něco takového u watch.

Nevím, jak to bude s watchos 2.0, ale ve verzi 1.01  je odezva odečítače voiceover prostě příšerná a tak  to pak celé dost degraduje uživatelský zážitek.

Druhá věc, co mou zkušenost degradovala je fakt, že hodinky jsou i na plnou hlasitost děsně tiché a nedovedu si představit, že bych je měl s voiceoverem používat třeba ve městě, v tramvaji, vlaku nebo v jakémkoliv hlučnějším prostředí.

 

Poté, co jsem měl hodinky v ruce myslím, že zatím rozhodně nepřišel čas, abych si něo takového pořizoval.

Moc nevidím rozdíl v tom, jestli vytáhnu z kapsy telefon a poslouchám, co mi oznamuje kdejaká aplikace nebo dělat to samé na hodinkách.

Jasný, pro vidícího v tom rozdíl docela asi bude, ale mám pocit, že pro nevidomého ne.

A rovnou se přiznám, že se mi opravdu nelíbí představa telefonování z hodinek, či diktování mailů nebo zpráv někde za pochodu na veřejnosti. Na telefonování je telefon a ne hodinky.

 

Sečteno, podtrženo.

Dojem z používání hodinek čistě z technického hlediska 80%. Chybí zatím čeština, má to pomalou odezvu a je to tiché. Jinak je to ale plně přístupné a až vychytají výše zmíněné nedostatky, možná, že bych začal o koupi uvažovat, ale jen vyloženě jako o hračce na fitness a na zkoušení různých aplikací. Možná tak druhá, třetí generace.

A rovnou dodávám, že bych možná ještě něco přehodnotil jinak, kdybych měl hodinky možnost zkoušet za běhu, tzn. při každodenním provozu, na cestách a tak vůbec.

Nicméně velmi děkuji Tomášovi Baránkovi, že si na mě udělal čas a dal mi možnost si zařízení zkusit.

Mohou Nevidomí Používat Dotyková Zařízení?

V posledních několika týdnech se mě několik různých lidí ptalo různými způsoby na tu samou otázku, asi nějak takhle: “Sím vás, já to nechápu, jak vy ty dotykový telefony můžete ovládat? To tam máte nějaký to hlasový zadávání, že?”
Odpovědí na tuhle, či podobné otázky by mohl býti i následující text.

Celý příspěvek

Aplikace do začátku

Pokud jste jedni z těch šťastlivců, kteří dostali od ježíška iPhone, může se vám do základu hodit tenhle můj článek, v němž bych rád sepsal pár užitečných aplikací pro začátečníky s iOS.
Všechny níže vyjmenované aplikace jsou kompatibilní s odečítačem Voiceover a většinu z nich sám i používám.

Noviny a novinky

Pokud jste příznivci ČT tak vězte, že čt24i čt4 mají své vlastní aplikace pro iOS, které slouží nejen ke čtení textového zpravodajství, ale také k přehrávání živého vysílání ze zpravodajství či sportu.

Další, tzv. must have aplikací je RSS čtečka newsify. Je plně přístupná a pokud neznáté přesné URL RSS kanálu, umí velmi dobře vyhledávat, stačí napsat např. novinky.cz a zdroje vám hned vyjedou.

A ostatní záleží už jen na vašem vkusu. Pokud čtete novinky.cz, i jejich portál má vlastní aplikaci, jakožto všechna velká česká rádia, od Impulsu, přes ČRO až po Evropu 2, stačí jen zadat název do appstoru.

Komunikace

Facebook a facebook messenger jsou pro ty, kdo využívají FB pravidelně nutností. Obě aplikace jsou na iOS velmi dobře přístupné a obzvlášť messenger jako nástroj na komunikaci se mi líbí opravdu hodně.

U Facebooku zůstaneme i s další aplikací, neboť komunikátor whatsapp nedávno Facebook taky koupil. Aplikace je velice jednoduchá a přehledná, umí odesílat textové a hlasové zprávy a v blízké budoucnosti by měla zvládat i internetová volání ala Skype.

Když jsem to tu už zmínil v předešlém odstavci, skype pro iOS se hodí určitě také. Narozdíl od PC či mac verze na iOS neotravujou reklamy a já osobně už skype jinde než na telefonu ani nezapínám.

Pokud je na telefonu už nemáte, doporučuju nainstalovat IBooks, nejen, že v obchodě je už docela dost českých knih, aplikace navíc umí číst i dokumenty ve formátu PDF.

Naprostou nezbytností pro nevidomé čtenáře na iOS je aplikace Voicedream.
Ta umí číst soubory snad ve všech formátech, které do ní nahrajete přes dropbox, disk google, či z odkazu v Safari.
Číst lze za použití plynulého čtení ve voiceoveru, nebo lze do čtečky dohrát za pár eur hlas Eliška a pak můžete číst knížku i se zamčeným telefonem.

A pokud někdo z nějakého důvodu preferuje knížky od Amazonu, i jejich aplikace Kindle je plně přístupná s Voiceoverem.

Máte-li rádi audioknihy, není nic snažšího, než nainstalovat aplikaci obchodu audioteka.cz, která se v posledních verzí dočkala významného vylepšení v oblasti přístupnosti.
Aplikace slouží jako přehrávač i jako prohlížeč katalogu s možností přímého nákupu knížek rovnou v aplikaci.

Cestování

Všichni čeští dopravci již mají své mobilní aplikace, České dráhy aplikaci Můj vlak, Studentagency aplikaci Jízdenky a Leoexpres aplikaci s nápaditým názvem, opět Jízdenky.
Pokud jde o přístupnost pro nevidomé, můžu doporučit nejvíc aplikaci žlutých vlaků a autobusů, která umí vyhledávat spoje, a nakupovat a rezervovat jízdenky, to vše velmi rychle a pohodlně.

Pro vyhledávání spojů slouží oficiální aplikace Idos a pro online prohlížení odjezdových tabulí na vlakových nádraží zase aplikace Na vlak.
Pokud jde o navigaci, doporučuji aplikaci Blindsquare, která je navržena přímo pro nevidomé. Umí zobrazit místa v okolí z různách kategorií a také jednoduchou navigaci k nim.
No a pokud máte nazbyt cca 89 EUR, doporučuji Navigon, který umí offline navigaci autem či pěšky a to i s hlasovými pokyny.

udba a videa

Pokud chcete mít přehled o programu českých televizí a kin, můžete k tomu využít aplikaci FDB.cz, která je docela dobře přístupná i s odečítačem voiceover.
-A pokud máte rádi celosvětové statistiky o tom, který film kolik vydělal, co jde do amerických kin a jak si který snímek stojí v celosvětovém hodnocení, doporučuji aplikaci IMDB.

Loni vtrhla i do česka služba Spotify a jejich aplikace je opět velmi vydařená a přístupná pro nevidomé.
Jste-li příznivci youtube, místo oficiální aplikace Googlu doporučuji nainstalovat aplikaci Youplayer, která je sice v angličtině, ale je rozhodně přehlednější než ta googlí.
A pokud rádi filmy a seriály z česka, archiv Ivysílání české televize má rovněž svou aplikaci.

A na závěr doporučuji nainstalovat aplikaci Shazam, která umí z kousku písničky poznat, kdo ji hraje za interpreta a jak se song jmenuje.

Hry

Všechny přístupné hry pro nevidomé jsou v angličtině.
Já osobně mám v telefonu Audiodefence, zombie střílečku, A dark room, textovou strategii/rpg a Solaru, budovatelskobojovou strategii s dosti povedenými zvuky.

Z ostatních zajímavých her můžu doporučit oba díly Papa sangre, inquisitor či Hatchi, hru stylu tamagotchi.

Ostatní

Zbytek záleží už jen na vás.
Sociální sítě twitter a linkedin mají své aplikace přístupné pro nevidomé, taktéž všechny české velké banky mají svou aplikaci, mají je i operátoři O2, Vodafon a T-mobile.
Pokud holdujete rozváženému jídlu, nainstalujte si Damejidlo.cz a slyšel jsem, že svou vlastní aplikaci má i MC donald.
Na závěr doporučuji nainstalovat aplikaci České aplikace, což je katalog aplikací vyvinutých u nás a může tak sloužit jako další zdroj.

Tmavomodrý festival 2014

Tmavomodrý festival, výstava kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené a hudební přehlídka dětí z česka i ze zahraničí, je již tradiční součástí mého květnového programu asi tak od doby, kdy jsem dostal svůj první počítač. A jak to tak počítám, letos jsem tuto akci navštívil již po patnácté.
A mé dojmy si můžete přečíst v tomto článku.

Celý příspěvek

Remote assistant, když není po ruce vidící

Já se na startupové scéně v česku nijak neangažuji. Že tomu možná bude časem jinak je věc druhá, ale o tom tu teď hovořit nechci.
Čas od času se mezi tou záplavou nápadů, plánů, myšlenek a projektů vynoří nějaký, který přitáhne mou pozornost. Remote assistant je jedním z takových projektů.

Celý příspěvek