Fantastická zvířata a kde je najít, aneb potterovský film bez Harryho Pottera

Tuhle středu mě kamarádka pozvala na předpremiéru tohohle fantasy filmu, bylo to ve Zlíně a bylo to pro bloggery. Měl jsem sebou navíc i vidící kamarádku, která mi děj popisovala, resp snažila se o to, jenže sama z toho byla tak vyjevená, že spíš nestíhala.

Nicméně jsem film viděl a navíc i pak četl scénář, který Rowlingová vypustila do iBooks rovnou v den premiéry.

Dojmy mám z filmu veskrze pozitivní. Ve světě HP je to osvěžení, za které jsem dost vděčný. Když končila stará série o Potterovi, už jsem za to byl dosti rád, bylo to natáhlé a pořád dokola o tom, jak je Harry Potter předurčen zabít Voldemorta.

Tenhle přídavek do kouzelnického světa je spíše ulítlý, než vážný. Hlavní hrdina, Newt je švihlý brit, co má rád víc ta svoje fantasy zvířata než lidi a ta holčina, co potká v USA, která umí všem okolo číst myšlenky a asi jí z toho už notně hrabe je největší exotka, co jsem za dlouhou dobu ve filmech potkal.

Pokud jde o příběh, mám to tak někde napůl. Scény kde se nahání kouzelná zvířátka po městě jsou pro mě tak nějak o ničem, spousta běhání blbnutí skákání a já nevím čeho, plus jedna nadržená fantasy samice, ta to opravdu vylepšila. Jo, uznávám, že pro vidící, hlavně asi pro ty menší budou fantasy zvířata dost tahák, i ta kamarádka, co HP vůbec neznala povídala, že třeba ten hrabák, co tam pořád běhal byl děsně roztomilej.</p>

Mě se na filmu ovšem nejvíc líbily dvě věci, první fakt super hudba, dle mě patří k těm lepším z filmové HP série.

A druhak opět o něco víc informací o kouzelnickém světě, v knížkách byla Británie, tak teď tu máme kouzelnickou kulturu v USA, Rowlingová si opět vyhrála. Mě na tomhle univerzu bavily vždycky takové ty malé detaily, jak je to švihlé, když mají třeba na kouzelnickém kongresu papírové origamy krysy coby interní poštu, nebo bar, ve kterém si jen řeknete co chcete pít a ono to přiletí samo a nebo štrůdl co se během pár sekund vyrobí upeče a naservíruje. Jo jasný, jsou to hrozné kraviny ale právě proto mě to tak baví, jak je to praštěné a nereálné a jak má někdo takovou fantazii že to všechno takhle vymyslí.

A co mě dostalo nejvíc, „POZOR SPOILER“,byla ta hlavní zápletka se zlou sektářskou paní a jejími adoptivními dítky. Ten nápad s tím, že když se kouzelnické schopnosti potlačují a trestají tak z toho vznikne megavelká zlá věc, co umí rozbombardovat celý New York asi v hlavě Rowlingové nevznikl, mám pocit, že jsem něco podobného zaznamenal snad v X-menech, ale moc se mi to líbilo. A to i pro to, že nakonec nebyl film jen o roztomilých hrabácích a neviditelných opičkách, chvílemi to bylo dosti děsivé a temné.

Co mi ovšem hodně vadilo, bylo pár kiksů v ději a dost hrozný překlad některých výrazů do CZ.

Kdesi v půlce filmu například kdosi kdesi povídá, že hlavního hrdinu vyhodili z Bradavic a přitom si ten celou dobu ve filmu klidně kouzlí s hůlkou jako by se nechumelilo.

A k překladu, v americe mají kouzelnický kongres, originál MACUSA. A jestli ještě někdy někde uslyším českou přeloženinu KOKUSA, budu vraždit.
A taky se mi nelíbilo české jméno hlavního hrdiny, Mlok působí dost srandovně, jo vím, bylo to už v knížkách o Potterovi, ale anglické jméno Newt se mi líbí zkrátka víc.

Sečteno, podtrženo, film se mi líbil, v anglickém originále je to docela fajn, má to dobrý děj, pár děsivých potvor, pár roztomilých zvířátek, HP universum je zas o něco rozšířenější.

Na další díly jsem minimálně zvědavý, protože prý bude Brumbál a a určitě bude více Grindelwalda.

Takže, pokud bych měl na procenta, tak 70% protože hrozný dabing, pár kiksů v ději a příliš mnoho blbnutí s fantasy zvířaty.

Na závěr děkuji Olze Biernátové a nakladatelství Neoluxor, že tohle středeční představení umožnili a prosím, můžete příště vymyslet někoho, kdo by tohle dělal i v Brně? Klidně bych psal o filmech víc, ale do Prahy či Zlína to mám trošku z ruky.

Otázky od vidících pro nevidomé

Kdysi ze začátku jsem tu psal poněkud delší text, ve kterém jsem se pokusil odpovědět na takové ty základní otázky, které nám nevidomým naši vidící kolegové, spolupracovníci či kamarádi kladou pořád dokola.

Od té doby uplynulo už pár let, já se teď nudím doma a tak mě napadlo text trochu přepracovat, jednak jsem se od té doby přesunul od studia k práci a druhak mám taky pár nových nápadů a postřehů.

Tak tady je deset takových těch nejběžnějších otázek, kdyby vás napadlo něco dál, ptejte se v komentářích.

Celý příspěvek

Noe, velmi prapodivný film

Nejsem filmový kritik a ani jím být nehodlám. Rád se ale podělím o svůj dojem z dalšího filmu.

Pohádku o potopě světa zná zhruba asi každý. Jak si bůh zvolil Noeho, jak mu nakázal postavit archu a do ní svolat zvířata, od každého druhu pár. A jak se Noe se svou rodinou a zvířátky plavili, až se doplavili a začali nový život v novém světě.

A američané z Holiwoodu se rozhodli, že z toho udělají megahustý megaakční film.
No, povedlo se jim to podle mě tak nějak napůl. Akční to částečně je, hloupé to není, ale mě osobně se to moc nelíbilo.

Celý příspěvek

Krimi s audiopopisem od ČT

Se seriály jsem na tom tak nějak dost různorodě.
Neviděl jsem Červeného trpaslíka, nesnáším Simpsonovi, „nekamenovat prosím.“
Jediné dvě série, které jsem opravdu více sledoval byly Hra o trůny a Stargate. To první, jelikož mám rád fantasy, to druhé, jelikož se tam hodně povídá a je to sci-fi.

Z Českých seriálů jsem až do letoška nesledoval opravdu nic, nějak jsem neměl důvod se o všechna ta dramata, histerky/historky a podobná zvěrstva zajímat.
Každopádně se situace změnila letos v lednu a to hned ze dvou důvodů.
ČT začala vysílat nový krimi seriál. A k tomu seriálu si ČT začala dělat i vlastní audiopopis pro nevidomé.

Celý příspěvek

Star trek 2009

Před čtyřmi lety přiletěl do kin film, o kterém mohu bez nadsázky říct, že se stal jedním z mých nejoblíbenějších v žánru sci-fi.
Jednalo se o další z řady restartů a pokusů, jak z diváků vymlátit prachy za něco, co tu už přeci kdysi bylo a to v 70. letech minulého století. Star trek.

O startreku, který někteří označují jako číslo 11 píši záměrně až teď proto, že přesně za týden vtrhne do kin jeho druhé pokračování s podnázvem Do temnoty.

Pokud jde o mě a remaky či restarty starých filmů či sérií, nevadí mi, pokud se povedou. A zrovna Star trek je jedním z těchto případů, jak se ostatně dočtete dále.

Celý příspěvek

Babovřesky hříšná ves

Včera jsem byl na Babovřeskách. Rovnou to tu přiznám, nestydím se za to a klidně si mě ukamenujte, ale ano, byl jsem v kině a dal jsem za ten film peníze. Takže tu v tomhle článku napíši, co si o filmu myslím a jak se mi líbil či nelíbil.

O čem?

No, je to o životě na dědině. Dědina se jmenuje, nečekaně, Babovřesky a název je to příznačný, ječících a vřeštících bab je tu hodně, jde o skupinu místních drben, které ve filmu hrají tak nějak hlavní roli.

Příběh se motá kolem místního faráře, jeho sestry, starosty s rodinou, oněch místních drben a příbuzenstva místní šlechtičny, která hned na začátku filmu nešťastně zhyne.

Do vsi přijede nový farář, je mladý a má tak trochu smůlu, jmenuje se Šoustal.

Tohle neobvyklé jméno je to pravé pro místní ženštiny, které hned začnou spekulovat a drbat a přemýšlet. Vypadá to v zápětí, že jejich spekulace se potvrdily, k farářovi se nastěhuje mladá slečna a začne u něj bydlet. Je to mladá pražanda, která si k místnímu starostovi přišla na pohovor kvůli místu nové asistentky.

Asistentku starostovi doposud dělala stará Horáčková, taková šéfka místních ženštin a té se samozřejmě nelíbí, že by ji nahradila nějaká mladice.

A do toho ještě přijede vzdálený příbuzný oné zesnulé šlechtičny a zabydlí se v její vile, kterou samozřejmě měli v plánu odkoupit starosta a jeho švagr, kvůli přilehlým pozemkům.

Pak se to tak nějak začne mlýt, z mladice se vyklube farářova sestra, starosta je podezřelý, že ji v kanceláři svádí, farářovi se to nelíbí, do toho se připletou pomluvy staré naštvané Horáčkové a ještě navrch k tomu mladý Adam, praprapra synovec šlechtičny Gertrudy, který se do farářovy sestry zamiluje.

A samozřejmě je tu starostova manželka, která má svého muže za chlíváka a myslí, že jí zahýbá. A do toho se občas zjeví starostovy dvě dospívající dcery.

Pak se na konci vše vysvětlí, Adam a farářova sestra Ivanka se do sebe zamilují, Adam objeví ve vile s Ivančinou pomocí ukrytý poklad a to je konec.

A dojmy?

Tak na rovinu, byl jsem na tom jednou a podruhé na to nepůjdu. Nemyslím tedy, že by to bylo tak úplně hrozné a příšerné a nesnesitelné, jak se mi snažili všichni kolem namluvit. Jsem člověk, co si musí vše vyzkoušet na vlastní kůži a tak říkajíc to zažít, aby si udělal názor. A můj názor je takovýto.

Je to jednorázová porce českého humoru se všemi klady i zápory. Hlavním tématem, jak už tomu u českých komedií bývá, je sex a vše kolem něj.

Příklad. Farářovi se nelíbí, co se doslechl o starostovi a své sestře. Jde za ním a vrazí mu jednu do varlat. Starosta to pustí zdánlivě z hlavy.

Po chvíli je starosta viděn, jak nahání s puškou holuba, co mu průběžně po celý film zaneřáďuje vůz. Chce ho sestřelit a místo toho trefí faráře a sestřelí ho ze stromu. Trefí ho taky skoro do varlat. Farář to bere jako pomstu. A zápletka je na světě.

A tak to jede celý film. Sex, nevěra, konfrontace faráře, starosty a starých drben, do toho dědové, manželé místních ženštin. A jako bonus pomalu vznikající vztah Adama a Ivanky.

Takže co se mi na filmu vlastně líbilo? Že to není nic složitého, u čeho by musel člověk zdlouhavě přemýšlet, proč se to stalo a jak se to stalo. Pochopí to každý, kdo není úplný idiot.

Pár scén je tam i docela úsměvných a vtipných. Nejvíc se mi v celém filmu líbily ty mladší postavy,slečna Ivanka a starostovy dcery, které ze svého tatíka mají po celý film evidentní srandu.

Co se mi nelíbilo. Nemohl jsem vystát uječené ženštiny v čele s Horáčkovou. Jedna jak druhá příšerné a děsné. V závěsu za nimi následoval farář Šoustal, který po celý film mluvil jak nějaký úchyl, zda to bylo záměrné či ne je už jedno, vždy když promluvil, začalo mi býti lehce nevolno.

Veroniku Žilkovou jsem nemusel nikdy, zde hraje starostovu ženu a vyskytuje se ve filmu dosti často.

A starosta sám to je případ sám pro sebe. Kdo ho hraje nevím, ale ta postava jako taková je příšerná. A to nejen proto, že to vypadá, jako by celý film dělal reklamu na medovníky a na rádio Impuls, „tedy ne že zrovna tahle stanice by to v česku potřebovala.“

Sečteno a podtrženo

Pokud chcete jednorázovou porci jednoduchého českého humoru, běžte na to. Pokud čekáte duchaplný příběh, plný zvratů, hlubokkých myšlenek o bytí a nebytí a smyslu světa, nechoďte na to, tohle Troškův styl samozřejmě není a nikdy nebyl.

Pokud máte rádi české vtípky o sexu, varlatech, přirozeních a podobných věcech, jděte na to, v opačném případě se Babovřeskám obloukem vyhněte.

Pokud na to půjdete jednou a dost, ani těch 130 minut se vám nebude zdát dlouhých.

Film dává smysl po celou dobu trvání, až na jednu scénu, o které absolutně nevím, kde se tam vzala a proč se tam vzala, nebudu prozrazovat o co jde, ale tohle prostě ten, kdo psal scénář nevychytal.

Takže, budete-li se odpoledne nudit, klidně na to běžte. Mimochodem, Slunce seno, ke kterému tohle přirovnávají jsem viděl několikrát a dle mého subjektivního dojmu jsou Babovřesky lepší.

Jo a pokud jde o přístupnost, z 99% jsem film stíhal, je to tak jednoduché, přímočaré a dost často se tu mluví, že absolutně člověk bez zrakové kontroly nemá s filmem problém.

Jaká je Hobitova neočekávaná cesta?

Ve čtvrtek, přesně minutu po půlnoci jsem se ocitl v kině a po velmi dlouhém čekání konečně shlédl premiéru nového zpracování knížky Hobit, tam a zase zpátky.
V tomto textu se s vámi podělím o své dojmy z tohoto filmu, byl jsem na něm dvakrát, na dabované i anglicky namluvené verzi.

o čem?

O čem je Hobit snad ani psát nemusím, ‚Tolkienovu knihu zná určitě každý, kdo to nečetl, určitě o tom slyšel a pokud se našel někdo, kdo o Hobitovi v životě neslyšel, po letošních Vánocích se to určitě změní.
Hobit Bilbo se přidá ke skupině trpaslíků a čaroději Gandalfovi a spolu jdou do dalekých zemí, kde se nachází hora Erebor, kde je ukryt trpasličí poklad, který střeží strašný drak Šmak.
V průběhu cesty narazí skupina na spoustu individuí, včetně kreaturky jménem Glum, který sehraje v životě hobita Bilba velice důležitou roli.
Celé putování trpaslíků je ve filmech rozděleno na tři části, druhá a třetí část příjdou na vánoce 2012 a 2013.

dojmy

Hobit se mi hodně líbil. Hlavním důvodem je to, že se film docela hodně držel knihy a pokud se jí nedržel, vůbec to, narozdíl od některých podobných děl nevadilo.
To, že je film dlouhý, má asi tři hodiny, mu docela prospívá, na všechno je v ději čas, nic se neusekává, nevynechává a všechny oblíbené scény z knihy jsou tam, kde mají být.
Líbí se mi například, jak z jedné věty v knize dokázal Jackson udělat pěti minutovou scénu, o bitvě skalních obrů v horách se kniha zmiňuje jen jednou větou, tady to byla parádní akční scéna.
Film je zároveň docela velkým upgradem knižního příběhu, řečeno počítačovou řečí, na verzi 2.0.
Hned na začátku se to projeví u prologu, který velice zajímavým a poutavým způsobem vypráví historii trpasličího království Erebor a toho, jak a kde se tam vzal drak.
Navíc je v příběhu spousta věcí, co v knize vůbec nebyla. O skřetích válkách v Morii se kniha zmiňuje jen letmo, jednou či dvěma větami. Ve filmu tato historická událost hraje docela zásadní roli a to i, pokud si dovolím odhadovat v souvislosti s dalším dějem ve druhém a třetím dílu.
Filmový Hobit je jen napůl pohádka. Je to i prolog k Pánovi prstenů a tak se tu objeví postavy jako Saruman a elfka Galadhriel. Spousta událostí z pána prstenů se po shlédnutí Hobita jeví opět v trochu jiném světle.
Hodně se mi taky líbilo, jak se začal ve filmu vyvíjet vztah Thorina, vůdce trpaslíků a Bilba. V knize to celé tak nevyniklo, ale to, jak se na konci filmu Thorin s Bilbem tak nějak usmířili působí na jednu stranu velmi hezky a na druhou stranu tak nějak zvláštně, když si uvědomíme, co se pak stane v závěrečné části knihy mezi oběma postavami. Ti co četli ví na co asi narážím, ti co nečetli, těm prozradím, že to nic moc hezkého nebude. A vsadím se o co chci, že pokud není Jackson úplný vůl, vytříská z tohoto konfliktu co jen půjde.
Nejvíce mi z filmu utkvěly v hlavě dvě postavy. Radagast, Gandalfův kolega čaroděj, ve smyslu negativním, velice divná a ujetá postava, a Glum, jehož totálně geniální výstup je nejlepší scéna z celého filmu.
Co musím vytknout je příšerný dabing. Gandalf je nadabovaný dobře, Bilbo příšerně a trpaslíci jak by smet. Elronda jsem skoro ani nepoznal a Sarumana dabuje někdo jiný než v Pánovi prstenů, tenhle herec se mi k němu vůbec nehodil. A bonus nakonec, ty tři písničky, co ve filmu zazněly přeložili autoři do češtiny. V kině mi to rvalo uši, oni se ani nepokusili třeba zkusit zpěv přeložit podle knižní předlohy, vzniklo z toho cosi, z čeho si nic nepamatuju, rychle, velmi rychle jsem to zapoměl.
Takže když jsem šel na Hobita podruhé, v anglickém originálu, zážitek byl úplně jinžý a o sto procent lepší. A když se poprvé objevil Glum, byl můj hlad po filmových zážitcích totálně uspokojen.
Pokud jde o to, zda je film dostupný pro nevidomé, žádné větší problémy tu nejsou. Mluví se tu hodně a když se nemluví a bojuje se, je to prostě velice zajímavý zvukový zážitek, stejně jako v pánovi prstenů. Poud ve filmu vím, proč se bojuje, popis nepotřebuju. Horší je to u filmů, kde se někdo s někým začne řezat a mlátit a já nevím proč. Tohle případ Hobita není.
Coby člověk, který docela dost vnímá audio stránku, musím napsat, že hudba se povedla také, skladatel je stejný jako ten u Pána prstenů. Zaznívají některé motivy z Pána prstenů a přibylo i spoustu nových skladeb, které zdůrazňují, že hobit je občas přece jen i pohádka, nejen epická fantasy

Závěr

Hobit je hezký, je tu i pohádková část, plná vtípků a hlášek a je tu i vážná část, která dává tušit, že to co trpaslíci s Bilbem podnikají je pouhou předehrou k něčemu, co se nikomu moc líbit nebude.
Film je hodně dlouhý, na vše je čas a nic není uspěchané.
Zamrzí příšerný dabing, nadchne pěkný soundtrack a pokud se vám líbí Glum a těšíte se na hádanky ve tmě, určitě nebudete zklamáni.
Kvůli tomu všemu mě hodně štve „a to je slabé slovo“, že dalšího Hobita uvidíme až příští rok. Ale určitě se je na co těšit, medvědí muž, elfové a pavouci v temném hvozdu, Bilbova začínající posedlost prstenem a nakonec drak Šmak.
Bohužel, s tím kdy a jak film uvedou my nenaděláme nic, každý film, ať už je jakýkoliv je v dnešní době přece jen pouhým nástrojem k tomu, aby Holliwood vytřískal z nás, obyčejných lidí co nejvíc milionů a miliard.

Jak superhrdinové rozbíjeli huby.

Avengers/mstitelé

Avengers jsou film, který vydělal balík dolarů a hodně se o něm mluvilo. Z těchto důvodů a pár dalších jsem jej zhlédl i já. Zde jsou mé dojmy z tohoto jarně letního trháku.

O čem to je?

Na zemi přijde zlý chlápek, jmenuje se Loki, je to syn všeotce Odina z planety Azgard. Loki šlohne pozemšťanům jakousi energy hračičku, která se jmenuje teserakt, umí otvírat červí díry a spoustu dalších užitečných věcí. Teserakt potřebuje pro své nadřízené, zlé hajzlíky, kteří jsou z paralelního vesmíru, chtějí zničit ten náš a jmenují se… Čitóry, blbější jméno už tu dlouho nebylo.

To celé se nelíbí pozemšťanům ze supertajné organizace S.H.I.E.L.D. Ta proto najme partičku podivínů, aby Lokiho zničila. A mezi tím ještě na zemi přicestuje Thor, Lokiho božský bráška a chce mu rovněž zabránit v použití teseraku a taky rozbít ústa.

Celé je to vlastně vyvrcholením několikaletého snažení studia Marvell. Nejdříve tu byly samostatné filmy o jednotlivých hrdinech, Ironman, Thor, Hulk a kapitán Amerika a ty všechny teď Mar vell smíchal dohromady v Avengers aby bojovali proti Lokimu a jeho mimozemským kumpánům.

Mé dojmy

Hned na úvod se sluší říct, že tohle dílko má cenu jen v kině nebo na něčem, co má prostorový zvuk. Audio zpracování dopadlo na jedničku a kazí ho jen příšerný dabing některých postav, ke kterému se dostanu až později. Hudba je taky docela povedená, i když Alan Silvestry složil už i lepší soundtracky a třeba takový samostatný film Thor měl soundtrack o hodně lepší.

Pokud jde o příběh jako takový, je to celé velice jednoduché, nemusíte u toho přemýšlet a můžete se jen kochat dokonalým zpracováním a v případě vidících diváků i 3d efekty. Byl jsem zvědav, jak se podaří spojit dohromady charaktery všech postav do jednoho celku. V samostatných filmech charaktery hlavních postav vynikly dokonale, tady to bohužel u některých dopadlo trochu hůř. Pominu-li příšerný dabing, jedna půlka týmu mě nadchla a ta druhá zklamala a naštvala.

Božský Thor mlel celou dobu jen o cti a počestnosti a mezi tím někomu sem tam rozbil hubu.

Kapitán Amerika byl něco podobného, ale naštěstí nepůsobil tak divně jako Thor a měl i pár silných chvilek. Zrovna jeho roli hodnotím jako jednu z těch lepších.

Druhým příjemným překvapením byl Tonny Stark alias Ironman. Ten měl nejvíce povedených hlášek z celého filmu a působil na mě úplně stejně jako v samostatném filmu. Dostal taky na plátně nejvíc prostoru, alespoň to tak na mě působilo.

No a nejhůř ze superhrdinů dopadl zelený Hulk. Ve filmu měl jen pár chvil, tedy nepočítám-li finále, kde všichni dohromady bojovali. Na začátku řekne pár divných věcí, pak záhadně v půlce filmu zmizí a ještě záhadněji se na konci objeví.

A zbytek postav už je jen křoví. Je tu plukovník, ruska co umí velice pěkná bojová umění a pár dalších včetně jednoho generála. Nesmím zapomenout ani na Lokiho, který je ovšem tak divný, úchylný a nevkusný, že se mi o něm ani mluvit nechce. Nejhorší záporák, jakého jsem kdy potkal.

Když mluvíme o výkonech herců, musím zmínit i český dabing. Ten dopadl dosti podprůměrně. Dabéři, kteří dabovali v samostatných filmech namluvili hlavní postavy i zde. Kapitán Amerika a Ironman dopadli dobře. Taktéž i generál a plukovník. Zato Thor, Loki a Hulk poslali celý dabing do horoucích pekel. Thor šíleně přehrává a jeho hlášky působí tak uměle a nepřesvědčivě jak to je jen možné. Hulk zase mluví tak, jako by buď spal, hulil nebo četl to co říká z papíru. A Loki? Ten jednak pořád mluví strašně potichu a druhak se snaží být tak zlý a přesvědčivý, až to vyvolává dojmy právě opačné. Působí, jako by vyšel z ústavu pro choromyslné, podobně jako dříve zmiňovaný Hulk. Podotýkám, že jsem neviděl film v originále, takže nevím, nakolik se dabing podobá anglickým hlasům, při nejbližší příležitosti to ale hodlám zjistit.

Závěr

Film není špatný. Všechny filmy o superhrdinech z komixů od Marvellu se zde spojily do jednoho docela zajímavého celku. Měl jsem trochu strach, zda se podaří zkloubit všechny ty odlišné charaktery dohromady. Až na pár vyjímek „divný Hulk“ se to podařilo docela dobře. Příběh dopadl taky tak, jak jsem čekal, je to takový film, který mi připomíná nějakou videohru. Jednoduchá zápletka a zajímavé audio a vizuální efekty, nic na veliké přemýšlení, ale spíše na pořádnou zábavu v těchto letních vedrech. Takže pokud se nudíte a nevíte co by, jděte na to určitě. A doporučuji v originálním znění, pokud nechcete trpět.

PS: Z výše zmíněného vyplývá, že pro nevidomého není vůbec těžké film pochopit, buď se mlátí, střílí nebo mluví. PS2: Závěrečná bitva s loděmi ufounů je fakt pastva pro uši. Pavel Ondra