Týden v berlíně – kapitola druhá, zbytek Campusparty

další přednášky

Čtvrtek odpoledne mi zůstane v paměti asi na dost dlouho, přednáška o cyberpunku od izraelské geekgirl, velmi energické a velice extravagantní mi zůstane v hlavě ještě dlouho. Mluvila o filmech, knihách, technologiích, hackování, sci-fi a současnosti. No prostě něco pro mě.
Druhou odpolední přednáškou byla diskuze o budoucnosti audia, která byla ovšem tak špatně technicky zajištěná, že jsem diskutujícím na podiu nerozuměl a celé to bylo strašně únavné, což je ale docela škoda, tohle téma mě docela zajímá.
V pátek začal přednáškový cyklus prezentací od Microsoftu, která jakoby z oka vypadla té české, které jsem se účastnil v březnu. Povídalo se o windows 8, novém dotykovém rozhraní, o způsobu programování aplikací pro tento systém a o spoustě dalších věcí, které mě osobně ale stále nepřesvědčily, že by windows 8 měla být ta správná volba.
dále jsem se zúčastnil prezentace skupiny Internet society, která má za cíl to, aby byl internet stále přístupný, otevřený a svobodný pro všechny. Tohle téma se mi také docela líbilo, spíš jej tedy považuji za dost důležité a zásadní.
O internetu věcí, zajímavé a velice poučné, jak lze propojit obyčejné přístroje a stroje, jako jsou termostaty, meteostanice, ale i auta s internetem a co vše lze pak tímto spojením dosáhnout. Trochu mi to začíná připomínat ony filmy a knihy, o kterých se zmiňovala ta hezká izraelka „viz výše.“
Třešničkou na dortu byla prezentace skupinky španělů, kteří zkonstruovali podvodní roboponorku a něco nám o ní přišli říct. Já a kolega jsme navíc dostali možnost hmatové prohlídky s velmi podrobným výkladem, hrozně pěkný zážitek.
Sobotu odstartovala přednáška s názvem Blogging to change the world, kde přednášející na třech konkrétních příkladech ukázala, jak mohou bloggeři pomáhat v šíření autentických informací z takové divočiny, jakou je třeba Sirie nebo Etiopie. Velice zajímavý pohled do úplně jiné společnosti, než na kterou jsme tak zvyklí mi.
Hned poté jsme se přesunuli na přednášku, kde přednášející vyprávěl o tom, jak mají tradiční média vliv na ta nová, zmiňoval se o novinách, televizi, ale také o trendech na twitteru a jak se to vše pěkně motá a proplétá dohromady.
V poledne nastoupil na hlavní podium Sir Tim Berners Lee, zakladatel a vynálezce www. Vykládal o tom, proč si myslí, že by měl být web otevřen všem, o webových aplikacích a jaký je dle něj v nich potenciál a o spoustě dalších věcí.
Poslední a bohužel ne příliš vydařenou přednáškou campusparty pro mě yla přednáška o bbudoucnosti dnešních technologií, opět strašně špatně slyšitelná a zmatečná.

výlety

Čtvrteční noc jsme trávili opět v berlíně,tentokrát v menší skupině, zašli jsme si do tureckého bystra na kebab, někteří na carry vurst a vše zakončili po setkání s další částí CZcampuseros jedním či dvěma vychlazenými pivy.
Pátek byl opět ve znamení cestování, tentokrát jsme se zaměřili na okolí hlavního vlakového nádraží a prošli si i stanici samotnou, no když jsem si stěžoval, že má Praha velké nádraží, netušil jsem ještě, co mě čeká v Berlíně. Zastavili jsme se i na Alexanders platz u televizní věže a hodin, které zobrazují čas v různých světových městech.
Sobotní noc jsme už jen tak procházeli město, někteří ze začátku se zoufalstvím hledali nějaké místo se zásuvkami, po té, co nás vyhnali ze Starbucku, který zavírali. K tomu si dovolím ještě poznámku, na to, jak je Starbuck vychvalovaný tam mají to kafe na mě průměrné a nikdy to nenahradí ten pocit, kdy si uvaříte kafe sami doma v klidu a pohodlí. A nevyhodíte za to čtyři nebo bůhvíkolik eur.
Někteří táhli sobotu nonstop, vozili se metrem a Sbahnem, já osobně jsem to ale ještě s dalšími dvěma kolegy zapíchl kolem třetí hodiny ráno na letišti.

závěr

Campusparty se mi líbila. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí z různých oblastí, které mě zajímají a k tomu jsem si jako bonus jeešt+ě prošel centrum Berlína „foursquare odznak included.“ Každý den byl jiný, od rána do pozdního odpoledne se pořád něco děloa člověk neměl moc šanci se nějak nudit. Kromě přednášek a výletů mi taky asi v hlavě zůstane spousta zážitků z oblasti jídla, koblihy z dunkin donuts, kebaby a sobotní ochutnávka carry vurstu, které jsou v Berlíně tolik populární.
Sluší se rovněž poděkovat kolegům z výpravy CZcampuseros, kteří nám nevidomým dělali doprovod a i tak obecně pomáhali. Vyjmenovávat je tu všechny nebudu, nerad bych aby si pak někdo říkal, že jsem na něj zapoměl, ale všem vám patří můj dík.
Pavel Ondra

Týden v Berlíně – kapitola první, první dva dny na CPeurope

odjezd a první kroky

O úterku se toho napsat moc nedá, vstávání v šest ráno a přesun na ÚAN Florenc patří k těm méně příjemným částem akce a následná cesta v autobuse, kterou jsem z 90% prospal také zajímavá nebyla. Zato ihned po příjezdu se začaly dít náramně zajímavé věci.
Jakmile jsme vystoupili do horkého berlínského odpoledne, zjistilo se, že se někde ztratily ze seznamu jména účastníků, kteří jeli s výherci O2 soutěže jako doprovod či společnost a tím nastaly velké zmatky u registrací. Popisovat celý proces nemá smysl, výsledkem byly nakonec kartičky pro všechny, které nás opravňují ke vstupu do prostorů CP a slouží i jako pojistka proti krádeži laptopů a netbooků, takže vše dopadlo dobře.
Stanové městečko se nachází ve třech obrovských hangárech letiště Tempelhoff a navzdory mým počátečním obavám, že jsou stany malé a nic se tam nevleze se ukázalo, že po dni plném aktivit je každý tak unaven, že padne a usne téměř okamžitě.

přednášky

A teď k tomu hlavnímu, k programu. Přednášek jsem absolvoval šest, přičemž zmíním zatím jen dvě, které mě zaujaly nejvíc.
Copyright wars – přednášející velice srozumitelně vysvětlil, proč současné autorské zákony přestávají fungovat v dnešním digitálním věku a na pár příkladech áukázal také, proč si dnes raději lidé jdou stáhnout třeba TV seriál nelegálně z torrentu, než aby využili dostupných oficiálních služeb. Je smutné, že si jej nepřišli poslechnout místo nás spíše ti pánové tam nahoře, kteří všechna ta nesmyslná pravidla vytváří. Třeba by konečně pochopili, že výdělek jejich společností závisí především a hlavně na spokojenosti nás, obyčejných komzumentů.
Yossi Vardi Jeden z hlavních speakerů na CPeurope vykládal o tom, jak podle něj nejlépe založit startup, nebo novou firmu. Jde o izraelského investora, který pomáhal s investicemi do společnosti ICQ, takže s tématem určitě má hodně zkušeností. Vše podal velmi zajímavým a místy humorným způsobem a rady, které určitě poslouží novým zakladatelům se často hodily i nám, ostatním lidem. Navíc na mě zapůsobil nejvíce ze všech, svým stylem vystupování a přednesem a to dokonce lépe, než včerejší Paulo coelho.
Jinak jsem během party navštívil ještě keynote zmiňovaného Paula Coelha, přednášku o free softwaru, přednášku slečny o audiopodcastech, mimochodem velmi energická mladá dáma a nakonec jsem si poslechl něco o seskupení berlínských žen, které začaly podnikat v oblasti technologií a sdružily se pod organizací Berlin geekettes.

ostatní a závěr

Včera v noci jsme s ostatními CZcampuseros také podnikli i výlet do Berlína, zastavili se u Braniborské brány na náměstí Podsdammer platz a přes Sony centrum vše završili na druhém náměstí, tentokrát Alexanders platz.
Všeobecně se dá říct, že zázemí je tu fajn, sprchy mají sice studenou vodu, ale na nic jiného si já osobně nestěžuji. Jídlo je dobré, vody dostatek, elektrických a síťových zásuvek je tu až až a všude kolem pobíhá a prochází se spousta stejně technologicky nadšených campuseros, jako jsem já.
Další článek čekejte po zítří, kdy budu mít za sebou další sadu přednášek.
Pavel Ondra

Týden v Berlíně – kapitola nultá, předehra.

Co a proč?

Na začátku prázdnin jsem vyhrál od společnosti O2 CZ dva lístky na Campusparty v Berlíně, festival, který se točí kolem technologií, mobilů, soc. médií, ale i takových věcí jako je astronomie a biotechnologie. Kromě mě se z česka do Berlína na letiště Tempelhoff vypraví ještě dalších asi 200 lidí a také odhadem 10000 nadšenců z celého světa.

Na akci na nás čeká spousta přednášek a konferencí na nejrůznější témata a také se budeme moci poznat s lidmi kteří mají podobné zájmy jako my. Navazování nových známostí a získávání zkušeností, to je hlavní důvod, proč do Berlína jedu. Tím druhým je také to, že bych si rád prohlédl některé pamětihodnosti města a zažil Berlín, jak se říká, na vlastní kůži.

Na co se chystám

Pro představu, o čem Campusparty je, vypíšu zde pár témat, která jsem si z programu během včerejšího dne vybral. Je to seznam čistě osobní a předběžný, není zaručeno, zda se na všechny akce dostanu.

Copyright wars in 21st century – téma je jasné, duševní vlastnictví, autorská práva a vše, co s tímto nanejvýš horkým a aktuálním problémem souvisí.

Podcasting – Pro mě jednoznačná volba, drtivá většina přednášek se soustředí na obrázky, videa a podobně, pro mě jako nevidomého je téma o audio podcastech opět jednoznačná volba.

Internet of things – O tom, jak se internet z počítačů dostává čím dál víc do ostatních zařízení, spotřebičů, automobilů a podobně.

The life of a Cyborg – Přednášející je barvoslepý člověk, který si zkonstruoval elektronické zařízení, díky kterému může barvy místo zraku vnímat sluchem.

Ostatní přednášky budou na témata, jako je rozhraní mezi lidským mozkem a počítačem, výzkum planet podobných zemi mimo sluneční soustavu a spoustu dalších.

Chcete sledovat?

Vlastníte-li účet na twitteru, můžete mé zážitky a postřehy číst přes účet @pavelondra2005

Chcete-li číst přízpěvky od všech čechů na akci, doporučuji opět twitter účet @CZcampuseros a pro přízpěvky ode všech lidí z celého světa sledujte hashtag na twitteru #CPEurope

Pokud twitter nemáte, můžete číst blogové přízpěvky na adrese www.czcampuseros.eu

Čeští účastníci jsou na twitteru velmi plodní a tak se určitě dočtete spoustu zajímavých věcí. Spousta z nás, včetně mě bude samozřejmě i blogovat na web, takže pokud vás Campusparty zajímá, nebudete určitě o nic ochuzeni.

Netřeba dodávat, že hodně lidí bude určitě používat ke sdělování svých dojmů i služby instagram, spousta uživatelů dnes razí heslo, obrázek vydá za tisíc slov a nepochybuji, že hashtag na instagramu #CPEurope bude pro fotonadšence rovněž velice bohatým zdrojem informací.

Závěr

Těším se do Berlína, dozvím se spoustuzajímavých věcí, doufám, že potkám zajímavé lidi a rovněž bych rád při poznávání krás německé metropole získal městský odznak na geolokační službě foursquare, po Pařížském můj druhý v pořadí.

Takže čtěte twitter, blog, koukejte na instagram a v příštím přízpěvku doufám již z Berlína naviděnou.

Pavel Ondra