dojmy z Apple watch

V pondělí jsem měl možnost si asi hodinu hrát s hodinkami Apple watch.

Rád bych se v tomto textu podělil o své dojmy z téhle nové jablečné hračky.

 

Měl jsem v ruce 42 MM model z nerezové oceli s koženým páskem a musím uznat, že se mi to celé docela líbí. Veliké to je dost a na ruce mi to sedělo taky pěkně.

Kdybych měl hodinky nosit, myslím, že bych si rychle zvykl.

 

Ovládání pro nevidomé je opravdu jednoduché, troufám si říct, že ten, kdo umí ovládat iPhone s voiceoverem, zvládne rychle i hodinky. Gesta jsou až na pár vyjímek stejná. Problém samozřejmě je, že zatím to neumí vůbec česky.

Jedinými dvěma rozdíly oproti iPhonu jsou digitální korunka a force touch.

Digitální korunka jako ovládací prvek u mě na celé čáře zklamala. Možná po chvíli cviku by to bylo lepší, ale já měl docela problém poznat, zda se ten krám vůbec otočil a když už ano,tak  jsem zas nevěděl, jak moc s tím mám otočit, abych se posunul kam chci.

 

Ovšem filosofie force touch na mě naproti tomu udělala fakt dobrý dojem.

Nemůžu se už dočkat, až ji implementují do nových iPhonů, pokud tam bude mít podporu i voiceoveru, bude to opravdu parádní kombinace.

 

Další věc, co se mi líbí jsou fitness funkce. Umí to počítat kroky, cvičení, měřit tep a další aktivity, co jsou důležité pro to, aby byl člověk fit.

Můžete si tam spustit různé workouty, jako je běh, rotoped, jízda na kole a další. Ani nemusím dodávat, že to vše plně přístupné s voiceoverem.

 

Rovněž stopky, budík, minutník, kalendář a všechny další aplikace jsou mimochodem plně ozvučené.

Má to celé ale bohužel jeden velký háček. Pokud jste zvyklí na bleskovou odezvu voiceoveru na iphonu, zapomeňte na něco takového u watch.

Nevím, jak to bude s watchos 2.0, ale ve verzi 1.01  je odezva odečítače voiceover prostě příšerná a tak  to pak celé dost degraduje uživatelský zážitek.

Druhá věc, co mou zkušenost degradovala je fakt, že hodinky jsou i na plnou hlasitost děsně tiché a nedovedu si představit, že bych je měl s voiceoverem používat třeba ve městě, v tramvaji, vlaku nebo v jakémkoliv hlučnějším prostředí.

 

Poté, co jsem měl hodinky v ruce myslím, že zatím rozhodně nepřišel čas, abych si něo takového pořizoval.

Moc nevidím rozdíl v tom, jestli vytáhnu z kapsy telefon a poslouchám, co mi oznamuje kdejaká aplikace nebo dělat to samé na hodinkách.

Jasný, pro vidícího v tom rozdíl docela asi bude, ale mám pocit, že pro nevidomého ne.

A rovnou se přiznám, že se mi opravdu nelíbí představa telefonování z hodinek, či diktování mailů nebo zpráv někde za pochodu na veřejnosti. Na telefonování je telefon a ne hodinky.

 

Sečteno, podtrženo.

Dojem z používání hodinek čistě z technického hlediska 80%. Chybí zatím čeština, má to pomalou odezvu a je to tiché. Jinak je to ale plně přístupné a až vychytají výše zmíněné nedostatky, možná, že bych začal o koupi uvažovat, ale jen vyloženě jako o hračce na fitness a na zkoušení různých aplikací. Možná tak druhá, třetí generace.

A rovnou dodávám, že bych možná ještě něco přehodnotil jinak, kdybych měl hodinky možnost zkoušet za běhu, tzn. při každodenním provozu, na cestách a tak vůbec.

Nicméně velmi děkuji Tomášovi Baránkovi, že si na mě udělal čas a dal mi možnost si zařízení zkusit.

Mohou Nevidomí Používat Dotyková Zařízení?

V posledních několika týdnech se mě několik různých lidí ptalo různými způsoby na tu samou otázku, asi nějak takhle: “Sím vás, já to nechápu, jak vy ty dotykový telefony můžete ovládat? To tam máte nějaký to hlasový zadávání, že?”
Odpovědí na tuhle, či podobné otázky by mohl býti i následující text.

Celý příspěvek

Aplikace do začátku

Pokud jste jedni z těch šťastlivců, kteří dostali od ježíška iPhone, může se vám do základu hodit tenhle můj článek, v němž bych rád sepsal pár užitečných aplikací pro začátečníky s iOS.
Všechny níže vyjmenované aplikace jsou kompatibilní s odečítačem Voiceover a většinu z nich sám i používám.

Noviny a novinky

Pokud jste příznivci ČT tak vězte, že čt24i čt4 mají své vlastní aplikace pro iOS, které slouží nejen ke čtení textového zpravodajství, ale také k přehrávání živého vysílání ze zpravodajství či sportu.

Další, tzv. must have aplikací je RSS čtečka newsify. Je plně přístupná a pokud neznáté přesné URL RSS kanálu, umí velmi dobře vyhledávat, stačí napsat např. novinky.cz a zdroje vám hned vyjedou.

A ostatní záleží už jen na vašem vkusu. Pokud čtete novinky.cz, i jejich portál má vlastní aplikaci, jakožto všechna velká česká rádia, od Impulsu, přes ČRO až po Evropu 2, stačí jen zadat název do appstoru.

Komunikace

Facebook a facebook messenger jsou pro ty, kdo využívají FB pravidelně nutností. Obě aplikace jsou na iOS velmi dobře přístupné a obzvlášť messenger jako nástroj na komunikaci se mi líbí opravdu hodně.

U Facebooku zůstaneme i s další aplikací, neboť komunikátor whatsapp nedávno Facebook taky koupil. Aplikace je velice jednoduchá a přehledná, umí odesílat textové a hlasové zprávy a v blízké budoucnosti by měla zvládat i internetová volání ala Skype.

Když jsem to tu už zmínil v předešlém odstavci, skype pro iOS se hodí určitě také. Narozdíl od PC či mac verze na iOS neotravujou reklamy a já osobně už skype jinde než na telefonu ani nezapínám.

Pokud je na telefonu už nemáte, doporučuju nainstalovat IBooks, nejen, že v obchodě je už docela dost českých knih, aplikace navíc umí číst i dokumenty ve formátu PDF.

Naprostou nezbytností pro nevidomé čtenáře na iOS je aplikace Voicedream.
Ta umí číst soubory snad ve všech formátech, které do ní nahrajete přes dropbox, disk google, či z odkazu v Safari.
Číst lze za použití plynulého čtení ve voiceoveru, nebo lze do čtečky dohrát za pár eur hlas Eliška a pak můžete číst knížku i se zamčeným telefonem.

A pokud někdo z nějakého důvodu preferuje knížky od Amazonu, i jejich aplikace Kindle je plně přístupná s Voiceoverem.

Máte-li rádi audioknihy, není nic snažšího, než nainstalovat aplikaci obchodu audioteka.cz, která se v posledních verzí dočkala významného vylepšení v oblasti přístupnosti.
Aplikace slouží jako přehrávač i jako prohlížeč katalogu s možností přímého nákupu knížek rovnou v aplikaci.

Cestování

Všichni čeští dopravci již mají své mobilní aplikace, České dráhy aplikaci Můj vlak, Studentagency aplikaci Jízdenky a Leoexpres aplikaci s nápaditým názvem, opět Jízdenky.
Pokud jde o přístupnost pro nevidomé, můžu doporučit nejvíc aplikaci žlutých vlaků a autobusů, která umí vyhledávat spoje, a nakupovat a rezervovat jízdenky, to vše velmi rychle a pohodlně.

Pro vyhledávání spojů slouží oficiální aplikace Idos a pro online prohlížení odjezdových tabulí na vlakových nádraží zase aplikace Na vlak.
Pokud jde o navigaci, doporučuji aplikaci Blindsquare, která je navržena přímo pro nevidomé. Umí zobrazit místa v okolí z různách kategorií a také jednoduchou navigaci k nim.
No a pokud máte nazbyt cca 89 EUR, doporučuji Navigon, který umí offline navigaci autem či pěšky a to i s hlasovými pokyny.

udba a videa

Pokud chcete mít přehled o programu českých televizí a kin, můžete k tomu využít aplikaci FDB.cz, která je docela dobře přístupná i s odečítačem voiceover.
-A pokud máte rádi celosvětové statistiky o tom, který film kolik vydělal, co jde do amerických kin a jak si který snímek stojí v celosvětovém hodnocení, doporučuji aplikaci IMDB.

Loni vtrhla i do česka služba Spotify a jejich aplikace je opět velmi vydařená a přístupná pro nevidomé.
Jste-li příznivci youtube, místo oficiální aplikace Googlu doporučuji nainstalovat aplikaci Youplayer, která je sice v angličtině, ale je rozhodně přehlednější než ta googlí.
A pokud rádi filmy a seriály z česka, archiv Ivysílání české televize má rovněž svou aplikaci.

A na závěr doporučuji nainstalovat aplikaci Shazam, která umí z kousku písničky poznat, kdo ji hraje za interpreta a jak se song jmenuje.

Hry

Všechny přístupné hry pro nevidomé jsou v angličtině.
Já osobně mám v telefonu Audiodefence, zombie střílečku, A dark room, textovou strategii/rpg a Solaru, budovatelskobojovou strategii s dosti povedenými zvuky.

Z ostatních zajímavých her můžu doporučit oba díly Papa sangre, inquisitor či Hatchi, hru stylu tamagotchi.

Ostatní

Zbytek záleží už jen na vás.
Sociální sítě twitter a linkedin mají své aplikace přístupné pro nevidomé, taktéž všechny české velké banky mají svou aplikaci, mají je i operátoři O2, Vodafon a T-mobile.
Pokud holdujete rozváženému jídlu, nainstalujte si Damejidlo.cz a slyšel jsem, že svou vlastní aplikaci má i MC donald.
Na závěr doporučuji nainstalovat aplikaci České aplikace, což je katalog aplikací vyvinutých u nás a může tak sloužit jako další zdroj.

Audiodefence: zombiearena, zombiemela jen se sluchátky

O audiohrách jsem už tu kdysi na blogu psal, ale text se týkal většinou her pro nedotyková zařízení, PC.
Dnes bych rád na tomto blogu představil audiohru, která se hraje na zařízeních se systémem iOS, takže se ovládá kompletně dotykovými gesty.

Hra se jmenuje Audiodefence, stojí za ní vývojářské studio Somethinelse
Ve hře se střílí zombie a to tak, že se pomocí přejíždění prstu po displeji telefonu doprava nebo doleva hráč natáčí po směru zvuku potvor a když má protivníka přímo před sebou, prostě ťukne na střed displeje a tím nemrtvého zastřelí.
Zdá se to jednoduché, ale vůbec to tak není. Autoři to vymysleli tak, že se postava může otáčet v kruhu takže může udělat celých 360 stupňů a pokud člověk dobře neposlouchá, může se stát, že je zombie úplně někde jinde, třeba i za vámi

Druhou možností je naklánět telefon doprava nebo doleva, při držení na šířku a spoléhat se tak při zaměřování na giroskop.

Kdyby šlo ale jen o pusté střílení jednoho zombíka za druhým, byla by to určitě nuda.
A proto vývojáři zakomponovali do hry kupu zajímavých, srandovních a zpestřujících věcí.

Hned první věc, které si všimnete, je úžasná kvalita veškerých zvuků.
Od tuze vtipně drsného týpka, který vás provází tutorialem přes opravdu nechutné zvuky zombíků, kteří vás likvidují až po dobře znějící zbraně, je to opravdu zážitek pro uši.

Druhou věcí navíc jsou hned dva módy střílení.
Buď nekonečná mela, kdy prostě likvidujete jednu zombii za druhou, nebo výzva, kde plníte různé úkoly, např. střílíte a střílíte a najednou vám ten zákeřný parchant, co vás provází pustí do uší vrčící generátor či gramofonovou desku a pokud má člověk zombie pořádně slyšet, musí se střelbou těchto rušivých elementů zbavit.

Jak se probíjíte hordami nemrtvých, dostáváte za zásahy mince, občas se v herním prostoru objeví cinkající diamanty a nebo uslyšíte zvuk hracího automatu a když jej sestřelíte aktivuje se nějaká jednorázová superzbraň která více či méně zombíků naráz zlikviduje, například ohňostroj či generátor elektrického výboje a tak různě.

Zombií je více druhů, zombipes, zombík s motorovkou, pšoukající zombík, do kterého když střelíte, exploduje a vám na pár sekund zalehne v uších a ještě pár dalších.

Zbraní je také celá přehršel, revolver, vrhač granátů, sonické dělo a nechybí ani bazuka.
Za nasbírané mince můžete zbraně upgradovat, takže mají větší efektivitu, rozptyl a tak podobně. To samé lze mimochodem i u superschopností, za mince lze zvýšit jejich účinost

No a na závěr mé dojmy.
Hraje se to dobře. U ovládání preferuju dotykovou verzi, natáčení telefonu do stran nefunguje úplně dobře a než jsem si vše přenastavil, byl jsem vždy po pár sekundách mrtvý.
Je to svižné, nemusí se u toho přemýšlet, ne tedy moc, spíš se musí poslouchat, stíhat se otočit správným směrem, dávat pozor aby nedošla munice a stíhat přebíjet dřív, než vás zombie dostanou.

Jedinou chybou celé hry je tak to, že na starších zařízeních občas spadne.
Někomu se možná bude zdát problém i cena, hra stojí v přepočtu něco přes 400 KČ.
Já si ji ale koupil a vůbec toho nelituji.
A jak psal jeden člověk na fórum applevis, tahle hra je sice primárně určena pro nevidomé, ale to neznamená, že se u ní nemohou bavit i vidící, kteří si tak alespoň mohou vyzkoušet, jak se hraje na mobilu jen pomocí sluchu, sluchátka jsou samozřejmě podmínkou.

Užijte si tedy zombie a těším se v komentářích na dojmy a zážitky.
Odkaz do Appstoru je
TADY
A odkaz na podcast, kde hru demonstrují je Tu v angličtině
Tak zombiím zdar.

Remote assistant, když není po ruce vidící

Já se na startupové scéně v česku nijak neangažuji. Že tomu možná bude časem jinak je věc druhá, ale o tom tu teď hovořit nechci.
Čas od času se mezi tou záplavou nápadů, plánů, myšlenek a projektů vynoří nějaký, který přitáhne mou pozornost. Remote assistant je jedním z takových projektů.

Celý příspěvek

Audiostřelba

Nedávno jsem tady na blogu psal o tom, jak vlastně fungují audiohry pro nevidomé. Článek měl úspěch a byl docela čtený.
Bohužel jsem se rozepsal natolik, že už jsem nestihl zmínit, jak je to s audiohramy na mobilních telefonech.

V této recenzi se to pokusím trochu napravit, nedávno totiž vyšla hra, určená přímo nevidomým hráčům, kteří vlastní zařízení se systémem iOS.

Hra se jmenuje audio archery, najdete ji na iTunes a je zcela zdarma. Funguje na iPadech, iPhonech i iPodech a pro její hraní nepotřebujete nic než své uši a sluchátka.

Celý příspěvek

Právě vyšel IOS6, co je nového?

V tomto krátkém článku bych se rád zmínil o tom, jak se používá právě vydaná šestá verze jablečného systému pro telefony iphone. Systém jsem instaloval už minulý týden, kdy vyšla verze GM, určená hlavně vývojářům a testerům. Od verze, která vyšla před zhruba hodinou by se neměla v ničem lišit.

nové funkce, co zaujaly

Největší novinkou, která mě osobně zaujala, je integrace sociálních sítí facebook a twitter do některých aplikací. Jde hlavně o prohlížeč safary nebo obchod appstore. Tlačítka zveřejnit na twitteru a zveřejnit na FB se také po přihlášení do těchto sítí objeví v notifikačním centru, takže pokud chci poslat rychle tweet nebo status na zeď, stačí jen dva úkony, otevřít notifikace a kliknout na příslušné tlačítko. A třešničkou na dortu je zde zvuková signalizace, která oznamuje, že byl tweet odeslán, je to jen maličkost, ale jedna z těch, co docela potěší.
Facebook je integrován do systému ještě hlouběji než twitter, můžete si nechat přenést své FB kontakty přímo do telefonu a v kalendáři se zobrazují FB události. Pokud jdou nějak sdílet fotky, nevím o tom, přiznám se, že FB v poslední době u mě spíše ustupuje stranou.
Druhou novinkou, která mě v novém systému zaujala, jsou možnosti u telefonních hovorů. Funguje to zde podobně, jako v Google android 4.1, příchozí hovor můžete buď příjmout/odmítnout nebo na něj můžete odpovědět textovou zprávou, buď vlastní, nebo nějakou s předem přichystaným textem „momentálně nemohu hovořit“. Poslední možností je hovor odmítnout a rovnou si nastavit připomínání, že máte zmeškaný hovor.
Třetí zásadnější změnou je přepracované rozhraní obchodů appstore a iTunes. V iTunes je nahoře řada tlačítek, kterými se vybírá kategorie pro procházený obsah, žánr, žebříčky apod. V dolní části zůstaly záložky pro přepínání mezi filmy, hudbou atp. zde je vše při starém. Z nového rozhraní mám ale pocit, že je rozhodně přehlednější a že bylo zapracováno i na přístupnosti pro nevidomé, ve starých iTunes se občas stalo, že něco nebylo čteno nebo bylo čteno špatně.
Appstore, obchod s aplikacemi, byl rovněž vylepšen. Sekce top25 se přejmenovala na charts „žebříčky“ a lze jí nyní rychleji procházet, každá podsekce je prezentována jako nadpis první úrovně, takže lze rychle přepínat mezi žebbříčky placených či neplacených aplikací.
Při vyhledávání se rovněž názvy vyhledaných aplikací prezentují jako nadpisy první úrovně a pohyb po výsledcích je tak rychlejší. Navíc přímo ve výsledcích je u každé aplikace tlačítko pro její instalování/zakoupení, takže pokud jdu přímo po nějaké aplikaci a vím, o co jde, nemusím pro její nainstalování ještě otevírat samostatně okno s informacemi, instalovat lze přímo ze seznamu výsledků.

Přístupnost

Pokud jde o novinky v přístupnosti, je jich jen pár. Tou první je možnost při procházení mailů nebo SMS zpráv zvolit výchozí akci při poklepání na zprávu. Jsou zde volby otevřít nebo smazat. Zjednodušilo se tak dost promazávání většího množství zpráv.
Druhým vylepšením je mírný upgrade virtuální klávesnice, kdy pro aktivaci kláves jako je shift nebo přepínač mezi čísly a písmeny stačí na klávesu jen najet prstem a ten pak zvednout stejně, jako když zadáváme obyčejný znak.
Co mě bohužel hodně štve, je absence GPS navigace v nových mapách, které by rovněž měly doznat vylepšení v oblasti zpřístupnění pro nevidomé. A navíc, tyhle nové mapy mi připadají stejně chaotické a nepřehledné, jako ty staré. Nevím, zda je na vině Apple nebo moje neschopnost, to ukáže asi až čas. Každopádně jsem od nových map čekal více.

Závěr

Změn v novém IOS6 moc není. Kromě nové aplikace passbook na kupování vstupenek a lístků, kterou zatím asi moc lidí nevyužije a dle mě trochu zbastlených map přibyla integrace twitteru a facebooku, vylepšil se trochu telefon a docela příjemně byly překopány obchody iTunes a appstore. Mám rovněž pocit, že je systém o něco rychlejší, ale nic výrazného to není.
Poznámka na závěr, kvalita českého hlasu v IOS se zhoršila. Některá slova považuje za zkratky a nedočítá je, čísla s tečkou čte všechna jako řadové číslovky a je mu trochu hůř rozumět. Takže až spustíte českou navigaci, nezděste se, jak jsem se před týdnem zděsil já.
Pavel Ondra