knížka: Ready player one, Cline Ernest

Když nemáte co číst a na digitální knihovně pro nevidomé se objeví knížka, v jejímž popisu se vyskytují slova jako sci-fi a počítače a hry, je jasné, že člověk jako já po ní okamžitě skočí. O knížce jsem v životě před tím neslyšel, nikdo mi ji nedoporučoval, jen mě zaujala anotace. Dělám to tak často, že si takhle něco náhodně stáhnu a pak se můžou stát dvě věci. Buď se začtu a přečtu knížku hltajíce každé slovo, nebo ji po první půlhodině smažu a víc už se o ni nezajímám.

Ready player one patří do první kategorie. Knížku jsem přečetl velice rychle a ještě do dnes, když si vybavím její obsah, usadí se mi na obličeji připitomělý úsměv.

O čem to je?

Je zhruba půlka 21. století, ropa skoro došla, svět se řítí do horoucích pekel, všude hlad a bída a většina lidí bydlí v megakomínech postavených z obytných karavanů a podobného haraburdí na parkovištích. Zkrátka taková docela reálná představa toho, jak by to tu za chvíli mohlo vypadat.

A lidem se to nelíbí ani trochu. Deprese a podobné věci jsou na denním pořádku a pro všechny je tedy východiskem zahrabat se doma u počítače a prožívat virtuální život ve virtuálním světě OASIS. Ten je kombinací MMORPG „online hry jako world of warcraft“ a všeho ostatního co známe dnes. Televize, noviny, chat, maily, telefonování přes internet. Vše je zkrátka součástí megasvěta OASIS.

A teď si představte, že otec zakladatel tohoto všeho zemře a ve své závěti odkáže ohromnou sumu tomu, kdo ve virtuálním světě vyhraje soutěž a získá jeho zlaté vejce. Videozpráva, kde tento úmysl ohlásí slouží i jako nápověda pro hledače a po jejím shlédnutí ve světě vypukne šílenství.

Všichni se o Jamesi Halidayovi, neboť tak se onen zakladatel OASIS jmenuje snaží zjistit co nejvíc a doufají tak, že získané informace o jeho životě a zálibách jim pomohou zvládnout úkoly, které souvisejí se získáním zlatého vejce, totiž najít tři brány a tři klíče k nim. Jen po odemčení všech třech bran bude totiž moci hráč najít vytoužené vejce.

Zní to dost jednoduše a ujetě, to přiznávám. Ale v momentě, kdy se mezi hledači vejce začnou objevovat první mrtví ve skutečném, ne ve virtuálním světě, už to tak srandovní vážně není. Do boje se zapojí konkurenční megakorporace a honba za vejcem začíná mít dopady i ve skutečném světě.

Jedním takovým hledačem je teenager Wade, kterému se jako prvnímu podaří najít klíč k první bráně a stane se tak ve světě OASIS okamžitě celebritou. Kniha sleduje osudy jeho a dalších několika mladých lidí na cestě za získáním zlatého vejce a obrovské sumy peněz.

geekovský rozměr

Říkáte si, teď asi, že je to nějaké divné. Knížka o hledání zlatého vejce musí být docela úchylárna. No a máte pravdu, ale jen tak napůl.

Ujetá je kniha v tom, že kdyby ji četl někdo, kdo nezná sci-fi a fantasy literaturu, filmy a seriály, bude absolutně ztracen.

James Haliday, zakladatel světa OASIS byl totiž v knize vylíčen jako totální blázen do popkultury 80. let 20. století. A jelikož hledači zlatého vejce doufají, že jim pomůže, když budou o Halidayových zálibách vědět co nejvíce, je kniha plná narážek na filmy, seriály, počítače a počítačové hry z 80. let.

Má to dvě stránky. Ti, kdo v té době žili a jsou taky tak trochu geekové, si určitě s nostalgií zavzpomínají na svá mladší léta. Ti, co osmdesátky neznají vůbec, můžou být v knížce docela ztracení. A ti, kdo jsou fandové do sf, fantasy a počítačů, ale narodili se až po zmiňované éře, se v knížce budou cítit napůl jako doma a napůl dezorientovaní.

Vysvětlím to na příkladu. V jedné kapitole se hlavní hrdinové baví o filmu Návrat do budoucnosti. A pochybuji, že se najde někdo, kdo tenhle film minimálně jednou neviděl. Co já vím, na nově běží jednou do roka určitě. Ale když se začnou řešit rockové kapely 80. let a názvy jejich alb a skladeb, začne být člověk jako já, který byl odkojen v mládí na Kelly Family a hitparádě Eso, poněkud ztracen.

další věcí jsou pak četné odkazy na staré počítače a počítačové hry, o kterých měl sám autor knihy asi docela přehled, protože pro člověka, který se zajímá o počítače, je kniha rovněž rychlým nahlédnutím do jejich historie.

buďme trochu vážnější

Nadšenci tedy budou určitě u knihy asi docela spokojeně přikyvovat, ale kromě tohoto ujetého rozměru má kniha i další přesah.

Představte si, jak je už dnes vše propojené. Místo novin čteme twitter a facebook, povídáme si přes skype s lidmi z celého světa a když se nudíme, jdeme si zahrát online hru s dalšími desítkami přátel. Někdy si s někým píšeme či chatujeme, aniž bychom druhou stranu vůbec osobně znali, „jako já teď při psaní této recenze“.

A tohle vše je v knize popisováno také. Jen z toho někdo udělal komplexní virtuální svět, děj posunul o pár let do budoucnosti a přidal pár dalších doplňků. Během čtení jsem se neubránil úvaze: „sakra, tohle zas takové sci-fi není, nějaký blázen dostane nápad a bude mít prachy a tahle věc se může stát klidně reálnou.“

Možná přeháním, možná taky ne. To je těžké říct. Každopádně jsem se u knihy nejen bavil, ale občas jsem i docela přemýšlel, coby kdyby…

možná nevyužitý potenciál

Poslední část textu věnuji tomu, co se mi na knize nelíbilo. Někdo mi může rovnou říct, že takový brak číst nebude, já jsem ale toho názoru, že kniha není špatná a rozhodně má co nabídnout. Leč nevyužila nabízený potenciál dostatečně.

Když v knize vypukne hledání zlatého vejce a hlavní hrdina zjistí, kde hledat klíč k první bráně, čeká se od něj pak, že splní úkol, aby klíč vybojoval.

Byl jsem asi naivní, čekal jsem, že úkolem bude něco záslužného, morálního, poučného nebo naučného. Ouha, chyba lávky. První úkol při hledání vejce bylo, zvládnout bez chyby úroveň ze hry dračí doupě z 80. let a nakonec, pro získání klíče, bylo nutno hrát automatovou hru s kostlivcem.

Takže opět se konala přehlídka znalostí autora knihy o hrách, osmdesátých letech a všem kolem, ale nic světoborného si v podstatě čtenář neodnesl.

Pro srovnání, když jsem četl knížku Percy Jackson, která byla jinak jen vykrádačka Harryho Pottera, také v ní hrdina plnil úkoly, aby získal nakonec artefakt, ale při plnění úkolů se člověk dozvěděl aspoň něco o řecké mytologii, sice poněkud nevšední formou, ale něco si z toho přece jen odnesl. Tady? ani náhodou.

Čekal jsem taky, že při hledání zlatého vejce bude hlavní hrdina cestovat po více místech. Svět OASIS je totiž v knize popsán jako virtuální vesmír, kde je obrovské množství planet s různou tématikou. I tady se ale spíš autor soustředil na popkulturu 80. let a to ostatní působilo tak trochu jako vedlejší doplněk.

Závěr

Kniha Ready player one není špatná. Je dobrá na ukrácení zimních večerů. Doporučuji ji lidem, kteří mají rádi hodně sci-fi a fantasy. Rovněž ji doporučuji seriálovým maniakům a všem, kdo jakýmkoliv způsobem ujíždí na kultuře 80. let.

Nedoporučuji ji lidem, kteří rádi silný příběh, hluboké myšlenky, čistokrevnou sci-fi, typu Duna a podobně. I když se kniha místy snaží tvářit i jako cyberpunk, i z tohoto žánru má jen velmi málo a lidem, kteří rádi např. Neuromancera knihu rovněž nedoporučuji.

Sečteno a podtrženo. Nudit se nebudete určitě. Odnesete si spoustu informací o kultuře 80. let a možná se dovíte o filmech a seriálech, o kterých jste neměli tušení že vůbec existují. A jedinou další věcí, kterou si odnesete je myšlenka, kterou jsem prezentoval po dočtení na svém twitteru: „kam všechny ty sociální sítě jednou dojdou?“

Kdybych měl tedy knihu nějak oznámkovat, což sice dělám nerad, ale je to dnes trendy, dal bych jí známku jako ve škole a to 2- není to ani úplně výborné, ale ani úplný odpad.

Moje první audioreportáž, Galaxy note2.

Jednou to zkrátka přijít muselo i ke mně. Audiopodcasty hýbou světem a tím spíše světem zrakově postižených. Řekl jsem si tedy, když může digit.cz dělat fúru videočlánků, proč já bych nemohl udělat i jeden audiočlánek.
A tak se tedy zrodila audioreportáž o Samsungu galaxy note2, který mi společnost Samsung zapujčila k týdennímu testování. Všechny prosím o shovívavost, je to moje první delší reportáž. Zároveň prosím tímto čtenáře na bloggeru i na twitteru o zpětnou odezvu a to jakoukoliv i kritickou.
Audio jsem nahrával přes iPhone a k jeho vyvěšení na internet jsem využil sociální síť soundcloud.
Příspěvek je k poslechnutí ZDE a ke stažení TADY ve formátu m4a.
Užijte si audio a pokud máte jakékoliv dotazy k nahrávce nebo zařízení samotnému, pište a ptejte se.

Týden v berlíně – kapitola druhá, zbytek Campusparty

další přednášky

Čtvrtek odpoledne mi zůstane v paměti asi na dost dlouho, přednáška o cyberpunku od izraelské geekgirl, velmi energické a velice extravagantní mi zůstane v hlavě ještě dlouho. Mluvila o filmech, knihách, technologiích, hackování, sci-fi a současnosti. No prostě něco pro mě.
Druhou odpolední přednáškou byla diskuze o budoucnosti audia, která byla ovšem tak špatně technicky zajištěná, že jsem diskutujícím na podiu nerozuměl a celé to bylo strašně únavné, což je ale docela škoda, tohle téma mě docela zajímá.
V pátek začal přednáškový cyklus prezentací od Microsoftu, která jakoby z oka vypadla té české, které jsem se účastnil v březnu. Povídalo se o windows 8, novém dotykovém rozhraní, o způsobu programování aplikací pro tento systém a o spoustě dalších věcí, které mě osobně ale stále nepřesvědčily, že by windows 8 měla být ta správná volba.
dále jsem se zúčastnil prezentace skupiny Internet society, která má za cíl to, aby byl internet stále přístupný, otevřený a svobodný pro všechny. Tohle téma se mi také docela líbilo, spíš jej tedy považuji za dost důležité a zásadní.
O internetu věcí, zajímavé a velice poučné, jak lze propojit obyčejné přístroje a stroje, jako jsou termostaty, meteostanice, ale i auta s internetem a co vše lze pak tímto spojením dosáhnout. Trochu mi to začíná připomínat ony filmy a knihy, o kterých se zmiňovala ta hezká izraelka „viz výše.“
Třešničkou na dortu byla prezentace skupinky španělů, kteří zkonstruovali podvodní roboponorku a něco nám o ní přišli říct. Já a kolega jsme navíc dostali možnost hmatové prohlídky s velmi podrobným výkladem, hrozně pěkný zážitek.
Sobotu odstartovala přednáška s názvem Blogging to change the world, kde přednášející na třech konkrétních příkladech ukázala, jak mohou bloggeři pomáhat v šíření autentických informací z takové divočiny, jakou je třeba Sirie nebo Etiopie. Velice zajímavý pohled do úplně jiné společnosti, než na kterou jsme tak zvyklí mi.
Hned poté jsme se přesunuli na přednášku, kde přednášející vyprávěl o tom, jak mají tradiční média vliv na ta nová, zmiňoval se o novinách, televizi, ale také o trendech na twitteru a jak se to vše pěkně motá a proplétá dohromady.
V poledne nastoupil na hlavní podium Sir Tim Berners Lee, zakladatel a vynálezce www. Vykládal o tom, proč si myslí, že by měl být web otevřen všem, o webových aplikacích a jaký je dle něj v nich potenciál a o spoustě dalších věcí.
Poslední a bohužel ne příliš vydařenou přednáškou campusparty pro mě yla přednáška o bbudoucnosti dnešních technologií, opět strašně špatně slyšitelná a zmatečná.

výlety

Čtvrteční noc jsme trávili opět v berlíně,tentokrát v menší skupině, zašli jsme si do tureckého bystra na kebab, někteří na carry vurst a vše zakončili po setkání s další částí CZcampuseros jedním či dvěma vychlazenými pivy.
Pátek byl opět ve znamení cestování, tentokrát jsme se zaměřili na okolí hlavního vlakového nádraží a prošli si i stanici samotnou, no když jsem si stěžoval, že má Praha velké nádraží, netušil jsem ještě, co mě čeká v Berlíně. Zastavili jsme se i na Alexanders platz u televizní věže a hodin, které zobrazují čas v různých světových městech.
Sobotní noc jsme už jen tak procházeli město, někteří ze začátku se zoufalstvím hledali nějaké místo se zásuvkami, po té, co nás vyhnali ze Starbucku, který zavírali. K tomu si dovolím ještě poznámku, na to, jak je Starbuck vychvalovaný tam mají to kafe na mě průměrné a nikdy to nenahradí ten pocit, kdy si uvaříte kafe sami doma v klidu a pohodlí. A nevyhodíte za to čtyři nebo bůhvíkolik eur.
Někteří táhli sobotu nonstop, vozili se metrem a Sbahnem, já osobně jsem to ale ještě s dalšími dvěma kolegy zapíchl kolem třetí hodiny ráno na letišti.

závěr

Campusparty se mi líbila. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí z různých oblastí, které mě zajímají a k tomu jsem si jako bonus jeešt+ě prošel centrum Berlína „foursquare odznak included.“ Každý den byl jiný, od rána do pozdního odpoledne se pořád něco děloa člověk neměl moc šanci se nějak nudit. Kromě přednášek a výletů mi taky asi v hlavě zůstane spousta zážitků z oblasti jídla, koblihy z dunkin donuts, kebaby a sobotní ochutnávka carry vurstu, které jsou v Berlíně tolik populární.
Sluší se rovněž poděkovat kolegům z výpravy CZcampuseros, kteří nám nevidomým dělali doprovod a i tak obecně pomáhali. Vyjmenovávat je tu všechny nebudu, nerad bych aby si pak někdo říkal, že jsem na něj zapoměl, ale všem vám patří můj dík.
Pavel Ondra

All new foursquare – foursquare v novém.

Dnes v průběhu dne byla sociální síť foursquare aktualizována na verzi 5.0 a to jak verze pro android, tak i pro IOS. Změn se dočkal i web, ale o tom tenhle článek není, jelikož webové rozhraní vůbec nevyužívám. Zaměřím se tedy hlavně na přístupnost verzepro IOS a krátce se zastavím i u aplikace pro android.

IOS

Hlavní okno se dočkalo velkých změn. Po spuštění vás do očí uhodí zcela přepracované rozhraní. Tlačítko check-in bylo přesunuto ze spodní části do pravého horního rohu. Vlevo od něj se nachází ještě tlačítko pro otevření seznamu oznámení a úplně vlevo v rohu je pak logo aplikace.

Ve výchozím stavu se v hlavním okně zobrazuje seznam vašich přátel a to, kde se naposledy checkovali. K jednotlivým položkám však přibyla dvě tlačítka. První tlačítko comment slouží, jak už jeho název napovídá k okomentování check-inu a druhým, s názvem like můžete check-in olaikovat stejně, jako se laikují události v ostatních sociálních sítích „je vidět, že foursquare tomuto trendu prostě neodolal.“ Tlačítka comment a like mě osobně příjdou na hlavní obrazovce zbytečná, dle mého názoru přizpívají k větší nepřehlednosti hlavního okna. Úplně by stačilo jedno tlačítko, po jehož odklepnutí by se dal check-in laikovat a komentovat.

Dále také v seznamu přibyly ostatní aktivity, které souvisí s výše zmíněným komentováním a laikováním. Když někdo olaikuje nějaké místo, je i to v seznamu aktivit vidět. To samé platí o situaci, když někdo přijme něčí přátelství, i tato aktivita se v seznamu objeví. Tohle považuji za dosti nešťastné, přehlednost aktivit se tak zhoršuje.

Pokud jde o samotné checkování, do okna s nejbližšími místy přibylo i mapové zobrazení, které může být užitečné pro vidící osoby. Naštěstí při procházení okna pomocí odečítače ničemu nevadí.

Po výběru místa pro check-in se dočkáme dalších změn. Tlačítko check-in pro potvrzení checkování se nachází opět v pravém horním rohu. Přímo pod ním je tlačítko pro zobrazení detailů o daném místě, které je bohužel nepopsané, takže jsem ze začátku vůbec nevěděl, k čemu slouží. Jinak se na obrazovce nachází už jen editační pole pro zapsání poznámky k check-inu a tlačítka pro pořízení fotografie a taktéž tlačítka pro zapnutí či vypnutí sdílení check-inu na ostatní sociální sítě, „twitter a facebook.“

Tohle uspořádání se mi líbí více, než v předchozích verzích, informace o místě nezabírají obrazovku a vše je mnohem přehlednější. Pokud se nechci checkovat, ale chci s místem jinak pracovat, „číst a psát tipy, zjistit kdo je mayor, laikovat či uložit místo, do todo seznamu apod.“ mohu tak učinit pomocí výše zmíněného nepopsaného tlačítka.

Co mě štve ale hodně, je zrušení záložky lists na hlavní obrazovce. Do této chvíle jsem nezjistil, kam se přesunul přehled seznamů, které sledujete a dost mi to vadí, jelikož jsem v poslední době seznamy začal dosti využívat. Rovněž záložka explore pro hledání míst určitých kategorií se dočkala přepracování a totálního znepřehlednění.

Takže sečteno a podtrženo: Checkování se zpřehlednilo, do hlavního okna s aktivitami přátel přibylo spoustu nepořádku a smetí a kategorie explore a lists se staly po upgradu naprosto nepoužitelnými.

android

K android aplikaci toho mám jen málo co říct. Tlačítka like a comment na hlavní obrazovce jsou za použití trackpadu nenalezitelná, totéž platí o tlačítku pro další aktivity v okně daného místa. Checkovat se lze a prohlížet aktivity ostatních taktéž. Majitelé androidu ve verzi 4.0 budou mít s aplikací možná více štěstí, na dotykovém displeji bude možná s aplikací jednodušší pracovat.

Pavel Ondra

v útrobách jednoho iphonu

Dnes vám představím v krátkosti aplikace, které si našly cestu do mého telefonu. Tento článek tak můžete brát jako takové vodítko, pokud sami nevíte, co do telefonu nahrát a proč to tam nahrát. Zároveň je to přehled aplikací, které jsou více či méně přístupné pro nevidomé uživatele zařízení se systémem IOS

Nástroje

Aplikace v češtině

Taková odnož appstore, ve které však najdete pouze aplikace, které vznikly v Česku či na slovensku. Aplikace je samozřejmě také v češtině a její rozhraní je jednoduché, srozumitelné a pro nevidomého plně přístupné.

Dictation

Dragon dictation je nástroj pro zadávání textu do telefonu pomocí hlasu. Aplikace je česky a rozumí i diktované češtině. Ze začátku má s porozuměním problém, ale čím víc na ni budete mluvit, tím lépe jí rozpoznávání hlasu půjde. Rozhraní je opět přístupné i pro nevidomé uživatele, není ovšem tak intuitivní a jednoduché, jak by být mělo.

Sociální sítě

twitter

Klient pro sociální síť twitter. Aplikace je v angličtině. Je jednoduchá a snadno použitelná. Jediný její problém je poněkud nelogické uspořádání částí twitteru, třeba odesílání a přijímání přímých zpráv je schované někde, kde bych ho na první pohled nečekal, přitom tahle funkce by měla být vidět ihned na hlavní obrazovce. Co se týče přístupnosti, až na nelogické uspořádání některých částí „viz výše.“ je aplikace kompletně ovladatelná s odečítačem.

Getglue

Klient pro sociální síť, kde svým přátelům dáváte vědět na jaký film či seriál se díváte, či co čtete nebo jakou hudbu posloucháte. Filmy, seriály a vše ostatní můžete hodnotit, procházet žebříčky a číst k nim recenze. S přístupností pro nevidomé je to tu trochu horší, spousta tlačítek je nepopsaných či špatně pojmenovaných. Pokud ale aplikaci budete chtít využívat, lze se naučit orientaci v ní a nepopsaná tlačítka potom zas tak nevadí.

Linkedin

Klient pro sociální síť, která je zaměřena na vyhledávání profesí a povolání, je určena pro ty, kdo nabízí či hledají práci. Aplikace je přístupná stoprocentně, všechna tlačítka jsou popsána a veškerý obsah je odlišen správně nadpisy.

Facely HD

Klient pro facebook, lze číst a psát statusy, prohlížet informace o přátelích či psát přes vestavěný chat. Hodně tlačítek je bohužel neozvučených, takže například dodnes nevím jak něco olaikovat či okomentovat.

foursquare

Na mém iphonu nejčastěji spouštěná aplikace. Zobrazuje polohu vašich přátel ze sítě foursquare. Umožňuje prohlížet seznam míst ve vašem okolí nebo vyhledávat místa podle názvu či typu „zastávka, restaurace, kavárna“ Pokud na foursquare žádné přátele ne máte, stále můžete aplikaci využívat pro obecnou orientaci ve vašem okolí, či při návštěvě cizího města pro vyhledání nejbližšího místa kam na oběd. U restaurací a podobných zařízení můžete samozřejmě zobrazovat tipy ostatních uživatelů z celé sítě či psát vlastní. Pokud chcete, můžete k textovému tipu přidat i fotku. Velmi užitečnou funkcí jsou tzv. listy/seznamy, které obsahují roztříděná místa. Například list pivovary od poznejbrno.cz pomůže každému, kdo chce najít v Brně nejbližší pivovar. Při cestování do cizích měst se pak mohou hodit seznamy s pamětihodnotnostmi, či zajímavými místy. V metropolích, jako je Praha, Paříž či Londýn se pak můžete při orientaci opřít o list 4sq cities, který vám zpřístupní nejzajímavější místa daného města pro turisty. Pokud navíc zvládnete ze seznamu 4sq cities projít daný počet míst „Paříž měla pět míst podmínku“, získáte speciální virtuální odznak pro dané město. Aplikace je plně přístupná pro nevidomé uživatele, v celém roznhraní je snad jen jedno nepojmenované tlačítko.

Videa a TV

simple TV

Aplikace pro příjem českých TV stanic. Obsahuje kanály čt1, 2, 4, 24, Nova, Novacinema, Barandov, Óčko, Prima familly a Prima cool. Jedinou podmínkou je, aby byl telefon připojen na vi-fi nacházející se v české republice. Přístupnost je stoprocentní a já osobně jsem se do téhle aplikace velice zamiloval.

ČT4 a ČT24

Aplikace pro čtení zpráv a živé sledování kanálů české televize. Rozhraní je jednoduché a přehledné, odečítač pro nevidomé zde mluví všude a s přístupností tedy není žádný problém.

Ivysílání

Aplikace pro prohlížení archivu české televize. používání je jednoduché, s přístupností jsou bohužel trochu problémy, pár důležitých tlačítek má poněkud zmatené popisky. Nicméně procházení pořadů a jejich případné přehrávání s odečítačem možné je.

IMDB

Aplikace pro procházení obsahu na serveru imdb.com. Lze vyhledávat podle všemožných kritérií, u vyhledaných filmů či seriálů lze prohlížet informace, spouěštět trailery, či procházet fotografie. Oblíbené snímky či seriály si můžete uspořádat do vlastních seznamů, můžete z aplikace také přímo jednotlivá díla hodnotit, či procházet hodnocení ostatních.

audio

Shazam

Aplikace dokáže detekovat písničku z rádia nebo jiného zdrojea zobrazit vám její název a interpreta. Stačí namířit telefon na hrající rádio, stisknout tlačítko a po chvíli máte výsledek. Přístupnost je stoprocentní, všechna tlačítka jsou popsána a rozhraní je jednoduché na orientaci.

Iradio

Oficiální aplikace českého rozhlasu. Můžete přehrávat veškeré stanice ČRO a to v nízké i vysoké kvalitě. U každé stanice vidíte i jaký pořad aktuálně běží a jaký bude ten následující. Přístupnost je opět docela v pořádku, jen některá tlačítka mají místo českých popisků názvy v angličtině.

Iaudioteka

Aplikace pro procházení a nakupování z portálu www.audioteka.cz. Zakoupené audioknihy lze v aplikaci samozřejmě přímo přehrávat. Bohužel při vývoji bylo na přístupnost myšleno asi jen okrajově, spousta prvků je ohlašována s polskými popisky, což je asi způsobeno tím, že původní audioteka vznikla nejspíš v Polsku.

Tune in radio

Přehrávač internetových rádií z celého světa s možností procházení dle typu stanice „hudba, sport, zpravodajské“, či podle země. Stanice lze uložit do seznamu oblíbených a program umí i vyhledávání rádií dle názvu. Přístupnost je stoprocentně bv pořádku, všechny prvky jsou popsány správně, i když při lokalizaci aplikace do češtiny se na některá tlačítka tak trochu asi pozapomělo a jsou v angličtině.

komunikace

IM+ pro

Aplikace pro odesílání a přijímání chatových zpráv v ránci sítí facebook, gmail, yahoo, msn a skype. Rozhraní je přehledné, lokalizované do češtiny a plně přístupné. Jde o stejný program IM+ který je velmi oblíbený mezi nevidomými uživateli telefonů nokia.

skype

Oficiální skype klient pro iphone. Program je jen v angličtině. Umí to samé, co skype pro ostatní platformy. Stejně jako jiné verze tohoto klienta, je i skype pro iphone plně přístupné s odečítačem.

služby

Zlatestranky.cz

Telefonní seznam, obsahující databázi lidí a firem v české republice. Lze vyhledávat podle jména a místa. Místo lze zadat ručně nebo využít možnost geolokace. Výsledky samotné lze pak zobrazit v seznamu „vhodné pro nevidomé“ nebo přímo na mapě dané oblasti, vhodné pro např. řidiče. Rozhraní je plně ovladatelné s odečítačem a všechna tlačítka jsou ozvučena.

nocnistranky.cz

Aplikace od european directory, kteří vytvořili i zlatestranky.cz. Tato obsahuje databázi restaurací, kasin, barů či podniků pro erotikychtivé. Vyhledávat lze opět podle názvu nebo podle místa, opět s využitím geolokace. Opět je aplikace plně přístupná s odečítačem.

chcitaxi.cz

Poslední aplikace od european directory, obsahující databázi taxislužeb v celé ČR Po zadání jména či určení polohy zobrazí seznam výsledků se jménem taxislužby a kontaktem na ni. Lze opět využít zobrazení v režimu mapa. Víc toho aplikace neumí, ale nic víc ani umět nemusí. Je jednoduchá na ovládání a zvládne ji každý.

Martinus.cz

Novinka od knihkupectví Martinus. V aplikaci můžete prohlížet katalog knihkupectví, vyhledávat v něm a přímo z telefonu můžete zboží rovnou nakupovat. Zboží lze vyhledávat i pomocí vestavěné čtečky čárových kódů. Aplikace je přístupná s odečítačem, leč některá tlačítka jsou chybně popsána a při procházení obsahu katalogu je v textu poznat absence nadpisů, což poněkud stěžuje orientaci.

edatart

aplikace pro prohlížení a nakupování v eshopu obchodní sítě datart. Opět vše roztříděno do kategorií. Lze i vyhledávat či využít čtečku čárových kódů. Pokud máte na edatartu účet, můžete i nakupovat, leč při zapnutém odečítači tato funkce bohužel nefunguje a aplikace vždy spadne. Až na tento nedostatek je však aplikace plně přístupná a je lehce ovladatelná.

heureka.cz

Známý srovnavač cen dorazil i na iphone. Aplikace umí vyhledávat dle kategorií, názvu nebo pomocí přečtení čárového kódu. Bohužel opět zde platí, že je spousta popisků u tlačítek v angličtině, alespoň pro odečítač. Jinak je ale přístupnost v pořádku.

lunchtime.cz

Služba umí vyhledat buď podle názvu či podle místa nejbližší restaurace a zobrazit u nic aktuální nabídku denních meny. Své oblíbené restaurace si můžete označit a mít k nim tak rychlý přístup. Přístupnost pro nevidomé je na dobré úrovni, leč je zde pár nepopsaných tlačítek a také zobrazení všech aktuálně nalezených restaurací v okolí na jedné obrazovce a bez odlišení nadpisy není moc šťastná volba. Používat aplikaci ale lze.

idos

Vyhledávání spojů autobusů, vlaků, či MHD po celé republice. Start můžete zadat buď ručně, či využít GPS pro nalezení nejbližší zastávky. Aplikace je pro nevidomé použitelná, leč má jeden hrubý nedostatek a to velmi nešťastně vyřešený našeptávač, který se zobrazuje při zadávání názvů zastávek. Nevím přesně kde je problém, ale mám dojem, že se našeptávač zobrazuje sám od sebe kdy chce a dost to komplikuje práci s aplikací. Bohužel navzdory tomu, je to jediný aspoň nějak přístupný vyhledávač jízdních řádů, který jsem na iphone zatím našel.

pro nevidomé

omoby

Čtečka čárových kódů, rozpoznávač bankovek a vyhledávání obrázků v jednom. Stačí namířit telefon na objekt, klepnout na tlačítko a aplikace vám ohlásí, co jste právě vyfotili. Samozřejmě je aplikace plně přístupná s odečítačem.

visionhunt

Detektor světla a barev. Navíc umí detekovat i bankovky, ty české bohužel ne. Umí detekovat rozptýlené či odové zdroje světla. Opět plně přístupné s odečítačem.

zpravodajské

ES feeds

Čtečka rss s podporou google readeru. Umí také přidávat RSS přímo z URL odkazu. Aplikace je plně přístupná s odečítačem a je celá v angličtině.

zprávy ČRO

Zprávy z portálu zpravy.rozhlas.cz rozdělené do kategorií domácí, zahraniční, sport atd. Aplikace je jednoduchá, neobsahuje žádné reklamy a může tedy sloužit jako náhrada stránek českého rozhlasu. Rozhraní je s odečítačem plně přístupné, aplikace je celá samozřejmě česky, ovšem jedno nebo dvě tlačítka mají opět anglické popisky, ale nejde o nic důležitého.

Zbytek tvoří aplikace od applu, ze kterých nejvíce vyuzžívám appstore, pro nakupování a stahování aplikací a ibooks, který slouží pro čtení a stahování knížek.

Pavel Ondra

O2 guru pro všechny

Na tiskovce O2 Včera jsem se zúčastnil tiskové konference O2 k jejich novému projektu guru, o kterém jsem v poslední době slyšel spoustu věcí, a docela mě zaujal.

O co jde?

V průběhu roku společnost O2 vyškolila kolem stovky zaměstnanců tak, aby uměli zákazníkům poradit se vším, co se nějak týká všeho, co souvisí s používáním mobilních telefonů. A nejen těch.

Jde například o:

– pomoc s výběrem mobilního telefonu.

– pomoc s prvotním nastavením chytrého telefonu, včetně případného přenesení kontaktů ze starého zařízení do nového.

– pomoc s výběrem aplikací do chytrého telefonu tak, aby člověk mohl a uměl používat svůj telefon efektivně a naplno.

A je toho samozřejmě víc, O2 guru by zkrátka měli být vyškoleni tak, aby dokázali poradit takřka se vším, na co si zákazník vzpomene.

I pro zdravotně postižené

Pro nás nevidomé je O2 guru zajímavé v tom, že by měli být guru rádci vyškoleni i tak, aby dokázali pomoci s výše zmíněným opravdu všem, včetně zdravotně postižených. Pokud by tedy například na prodejnu došel nevidomý člověk a chtěl by si pořídit nový telefon, například iphone, O2 guru by měl být schopen takovému člověku pomoci s prvotním nastavení telefonu, včetně aktivace odečítací technologie.

Během včerejší tiskovky vyšlo skutečně najevo, že konkrétně v případě iPhonu jsou O2 guru s potřebnými postupy skutečně obeznámeni a vědí, co a kde je třeba nastavit.

Rovněž se začíná pracovat na tom, aby O2 guru uměli nevidomým dát i tipy na užitečné aplikace, které by mohli chtít nebo potřebovat a které by zároveň dobře pracovali s odečítací technologií v iPhone.

Shrnutí

T

isková konference na mě působila jako velice vydařená akce. Pracovníci O2 působili profesionálně a příjemně a připravené občerstvení celou akci dobře zpestřilo. Zda je nebo není O2 guru užitečný projekt, ponechám na každém zvlášť, ale například pro nevidomé lidi, kteří nejsou přihlášeni do komunitních e-mailových konferencí na téma mobily a mobilní technologie a rozhodnou se, že by chtěli začít využívat chytrý telefon, je tohle velmi užitečná a přínosná služba, která je poskytována zcela zdarma pro všechny bez výjimky, nemusí se ani jednat o zákazníky O2.

Poznámka na závěr

Na konci tiskovky jsem se s pracovníky O2 domluvil na vypracování návodu a několika tipů, díky kterým budou moci O2 guru poradit nevidomým nejen s telefony iPhone, ale i se zařízeními, na kterých běží systém Android

. Pavel Ondra

Tmavomodrý festival 2012

Jako již každý rok, konal se i letos v polovině května tmavomodrý festival, hudební přehlídka dětí ze škol pro nevidomé. Jeho součástí byla i výstava všemožných pomůcek pro zrakově postižené. Vystavovatelů byla spousta, novinek taky a tak vám povím něco jen o těch, které jsem navštívil já.

Acedesign

Acedesign z Brna představili letos několik zásadních novinek ve své softwarové sadě asistent. Ten nevidomým maximálně usnadňuje práci na počítači pomocí speciálně navržených aplikací, které jsou nenáročné a jednoduché na obsluhu. Letos do asistenta přibyly dvě novinky, rozhraní pro přístup do digitální knihovny pro nevidomé a jednoduchý, ale šikovný přehrávač videí z youtube.

Adaptech

Pražský Adaptech přivezl na tmavomodrý festival spoustu šikovných mobilních a přenosných hraček. Kromě telefonů nokia zde měli pánové i apple iphone, na kterém demonstrovali především možnost propojení s braillským řádkem brailliant přes bluetooth. Tento nový řádek umožňuje pomocí tlačítek ovládat iphone a pomocí zabudované braillské klávesnice i zapisování textů do telefonu. Sám jsem zkoušel a nebýt toho, že jsem poněkud delší dobu na braillské klávesnici už nepsal a byl jsem trochu pomalejší, velmi by se mi tahle metoda psaní do iphonu líbila.

Galop

Pánové sebou měli jako již tradičně ozvučené telefony Nokia s odečítačem mobilespeak a vlastním hlasovým výstupem Galop TTS, který se letos dočkal i slovenské verze. Krtomě mobilů prezentovali i nejnovější odečítač pro nevidomé Jaws, který ve své nejnovější verzi dokáže na obrázcích rozpoznat text a ten uživateli posléze předložit. Toto je užitečné např u PDF dokumentů, které obsahují pouze obrazovou vrstvu, nebo u aplikací, které mají grafická tlačítka.

Sobotní prezentace

V sobotu dopoledne proběhla druhá část festivalu, oficiální prezentace jednotlivých firem. Každá firma v patnácti minutovém bloku odprezentovala své novinky a pozvala zájemce na stánek.

V druhé části dopoledne pak proběhlo představení mobilních telefonů na jednotlivých platformách a toho, co daná zařízení mohou a nemohou nabídnout nevidomým uživatelům. Uživatelům telefonů iphone, android a nokia bylo položeno postupně asi 20 otázek na různá témata a každý z nich pak pověděl o tom, zda telefon, který využívá, danou věc zvládne a jak.

Závěr

Letošní tmavomodrý festival se mi líbil, stejně jako ty předešlé, sice jsem vypustil kulturní část, ale zato jsem se dověděl spoustu novinek, na spoustu věcí jsem se zeptal a jsem zas o něc o chytřejší. Pavel

Jablečné dny – 3. díl

kudy vede cesta z města? Dnes ráno jsem se konečně dostal k tomu, abych v ostrém provozu otestoval nedávno zakoupenou aplikaci navigon, software pro GPS navigaci na iphonu. Tento článek by měl shrnout mé poznatky, které jsem během dnešních dvou jízd autem o této navigaci získal.

android nebo iphone?

Ze systému android jsem byl zvyklý na navigaci od googlu. Ta má jednu obrovskou výhodu, oproti navigonu je zcela zdarma. Nevýhod tu je ovšem bohužel více. – zadávání cíle není tak detailní jako u navigonu. V google navigaci zadáte jen město, ulici a číslo popisné a musíte doufat, že si to google nějak sám přebere. U navigonu to funguje ale tak, že zadáváte cíl v krocích. Nejdřív zadáte název města, „stačí jen pár prvních písmen a zbytek můžete v seznamu, který se objeví dohledat“. Poté následuje název ulice, opět platí možnost dohledání. A nakonec se zadává číslo popisné, které je rovněž dohledatelné. Samotné navigování je rovněž od googlí navigace odlišné. U googlu bylo vyčítání názvů silnic a ulic podmíněno instalací zvláštní aplikace pro převod textu na řeč. Tento modul již navigon v sobě má a není nutné nic doinstalovávat. Jedinou velkou nevýhodou navigonu je tak jeho cena, pro android i iphone koupíte navigon za 79 euro, což není zrovna málo.

orientace v aplikaci a přehled o jízdě.

Na androidu je orientace v menu navigonu docela nepříjemná věc. Na starém androidu 2.3, který nemá podporu pro dotykové ovládání nevidomými je pohyb v hlavním menu prakticky nemožný, resp po nějaké době se odhadem dá naučit,kde které tlačítko je, ale tuhle metodu nikdy rád nemám. U iphonu je situace naprosto jiná, hlavní menu je s odečítačem voiceover ozvučeno kompletně a dá se tak zvolit, zda hledáte adresu, nedávné cíle a tak podobně. O zadávání cíle pro navigaci už jsem se tu zmínil, zde vyhrává opět iphone, i když i na androidu lze detaily cíle zadávat docela dobře. po spuštění samotné navigace se objeví okno s grafickým znázorněním trasy a údaji o vzdálenosti do cíle, vzdálenosti k nejbližší odbočce, název nejbližší odbočky, současná rychlost a nejvyšší povolená rychlost. S androidem se žádný z těchto údajů bohužel vůbec vyčíst nedal. Na iphonu vyčítání funguje dobře, i když úplně dokonalé to také není. U jednotlivých čísel v minutách či kilometrech totiž chybí jakýkoliv popis, co který údaj znamená a člověk se tak musí naučit, kde který údaj je a v jakém pořadí se na obrazovce zobrazují. Místo projíždění obrazovky prstem se mi tak osvědčila funkce voiceoveru, švihání v pravo nebo v levo pro přechod z prvku na prvek. Po nějaké době zmatení jsem se ale s uspořádáním zžil a dokázal jsem tak docela dobře říct řidiči, za jak dlouho budeme odbočovat a kdy do cíle dorazíme. Zní to možná dost komplikovaně, ale jen to tak vypadá, ve finále je vyčítání informací o trase velice jednoduché. Doufám tedy, že možná v nějaké budoucí verzi navigonu budou popisky k údajúm třeba dodány. Hlasové pokyny jsou totožné jak na androidu tak na iphonu, jako hlas je zde použit vestavěný hlas. výstup navigonu a to Zuzana od firmy realspeak.

závěr

Bezplatná navigace na iphonu bohužel nefunguje, vestavěné mapy navigovat neumí. Oproti tomu navigon, který je sice drahý umí ale navigovat velice dobře a pokud si s ním člověk ze začátku chvíli hraje a zžije se s ním, nemá problém s jeho používáním a má tak lepší přehled o cestě, kterou jede, což se hodí třeba při delších výletech.

Jablečné dny – 2. díl

Organizovaný život s jablkem

Android

Jedna z hlavních věcí, která mě na androidu štvala úplně nejvíc, byla nemožnost pohodlně přidávat a odebírat ikony na ploše, o jejich přesouvání a editaci už ani nemluvím. Pokud jste na androidu vůbec měli plochu, která nějak mluvila, mohli jste si na ni přidat ikony, ale jejich vyhledávání bylo dosti složité, v seznamu s aplikacemi, ze kterého se vybíralo nefungovalo vyhledávání dle počátečních písmen a pokud má člověk v telefonu dejme tomu 70 aplikací, je to docela sranda, vyhledat tu, kterou chcete na plochu přidat. Upozornění! výše zmíněné platí pro android verze 2.3, jak je to u verze 4.0 nevím. Odebírání aplikací z plochy nebylo na androidu 2.3 bez zrakové kontroly možné vůbec. Pokoušel jsem se o to několikrát a výsledkem byl totální zmatek na ploše a v konečném důsledku buď zásah vidící osoby nebo kompletní reinstalace plochy a nové přidávání aplikací. Složky nebyly funkční vůbec, působily jen zmatek a opět vedly k reinstalaci nebo zásahu vidící osoby.

Iphone

U iphonu je situace zcela odlišná. Ikony zde mají svůj řád a své místo. Nejprve jsem samozřejmě tápal taky, ale pak jsem přišel na to, že při pohybu po ikonách se zapnutým mluvením je vše zorganizováno do jakoby tabulky, takže ikona, která je v levém horním rohu je na řádku 1 a sloupci a tak podobně. Člověk, který má představivost a dokáže se v „čtverečkované síti“ ikonek orientovat pak nemá problém rychle najít aplikaci, kterou zrovna potřebuje. Přidávání ikon na plochu je další plus pro Apple. Zatímco android fungoval tak, že shromažďoval všechny nainstalované aplikace v jednom místě, seznamu nainstalovaných aplikací a mohli jste buď povolit nebo zakázat okamžité přidání ikony na plochu po instalaci, iphone na to jde podle mě chytřeji. Žádný seznam se všemi instalovanými aplikacemi tu nenajdete, místo toho se všechny aplikace, které instalujete přidají rovnou na plochu. Pokud máte aplikací více, můžete je seskupovat do složek nebo po ploše či mezi plochami jednoduše přesouvat. Při přetahování aplikací po ploše odečítač hlásí, zda se ikona nachází na prázdném políčku a používá k tomu výše zmíněné tabulkové souřadnice „řádek 1 sloupec 1“ Pokud se ikona dostane na ikonu jiné aplikace, je i to přečteno a když na tomto místě uživatel přesouvání zastaví, vytvoří se automaticky složka, která obsahuje obě ikony. Tu si samozřejmě můžete dle libosti pojmenovat a dále s ní manipulovat, přesouvat ji a tak podobně. Odebírání aplikací z plochy funguje také jinak než na androidu. Pokud chceme aplikaci odebrat z telefonu dvakrát na ni poklepeme a prst přidržíme, jako bychom ji chtěli přesouvat. místo přesouvání však stačí na aplikaci dvojklepnout a objeví se dialog pro odinstalaci. Je to rozhodně elegantnější řešení, než prolézat správce instalovaných aplikací v androidu a prohrabávat se seznamy. Pavel Ondra

Jablečné dny – díl 1.

Jablečné dny – díl 1. O iphonu už jsem sice psal, ale to jsem měl telefon jen pujčený a nemohl nebo spíše nechtěl jsem instalovat co mě napadne, trochu ohleduplnosti si ten cizí telefon přeci jen zasloužil Zato teď, kdy už mám iphone svůj, instaluji o sto šest a zde jsou mé první postřehy k pár aplikacím

– ČRO iradio

Pěkná aplikace, dobře ozvučená. Přehrává všechny stanice ČRO a při hraní ukazuje název aktuálního pořadu. Popisky některých tlačítek jsou zde ne úplně šťastně vyřešené, tlačítko s kvalitou přehrávání je čteno jako „quality low a podobně.“

– ČT24

Vše z kanálu ČT24. Zprávy z domova i ze světa a přístup k živému vysílání důležitých událostí. Aplikace je ozvučena dobře, opět pár tlačítek má nelogické popisky, ale ta nejsou pro ovládání programu důležitá.

– Lunchtime.cz

Zajímavá app, která zobrazuje restaurace ve vašem okolí nebo dle vámi zadaných kritérií a pokud to daná restaurace umožňuje, zobrazí u ní i aktuální denní menu. Nevýhodou pro nevidomé je hrozně nepřehledná hlavní obrazovka, výsledky z vašeho okolí totiž řadí tak nešťastně, že pod sebe skládá všechny denní meny ze všech restaurací a je tak docela obtížné nějak rychle procházet jednotlivé restaurace. Kdyby byly v seznamu jen jména restaurací a jídelníčky se pak objevily až po rozkliknutí, byl by lunchtime přívětivější. A také nabídka restaurací, které vám menu opravdu zobrazí není příliš veliká, u nás v Újezdu máme restaurace tři a ani jedna se neobjevila.

– shazam

Známý identifikátor hudby, příbuzný populárního soundhount a také mimochodem o sto procent rychlejší a přístupnější. Kde se soundhount škubal a přeskakoval si jak se mu líbilo, tam shazam fungoval přesně tak, jak se od něj čeká. A ani nevadí, že je to free verze s reklamami.

– foursquare

O foursquare jsem toho už napsal tolik, že ho popisovat asi nemusím. Jen doplním, že co se přístupnosti týče, verze pro iphone je na tom o 100% lépe než ta androidí. Lze se samozřejmě checkovat, ale nad to je velmi snadné číst a psát tipy a komentáře k místům a check-inům. Také prohlížení listů je velice pohodlné a člověku, který rád život do detailů zorganizovaný toto příjde určitě vhod.

– instagram

Takovou třešničkou na dortu, kterou většina nevidomých, včetně mě moc nevyužije je fotomrvítko – fotostream instagram. Je docela dobře ozvučen, na poměry aplikace, jenž pro nevidomé není tedy. Člověk může alespoň prohlížet popisky a komentáře k fotkám, které nahráli lidé, co sledujete a pokud vám vaši fotku někdo vyfotí, můžete si ji sami okomentovat a nahrát. Ale tyhle poznámky k instagramu berte prosím s rezervou, to jen já jsem hračička. To je pro dnešek vše, jak se budou objevovat další aplikace, určitě o nich něco zas napíšu. Pavel